Z čeho a jak se vyrábí noční stolky?

Noční stolky jsou dnes nedílnou součástí našich ložnic, stejně jako jsou nedílnou součástí dětských pokojů, nebo dalších míst, kde spíme. Jejich praktické využití je zcela jasné – poskytnout nám dokonalý odkládací prostor pro brýle, knihu, budík, nebo pomocí lampičky na nich postavené zajišťujeme intimnější osvětlení místnosti.

Pokud aktuálně noční stolek vybíráte, přinášíme vám informace o tom, z čeho se vůbec vyrábějí, jak se vyrábějí a s čím byste měli počítat, pokud si je zakoupíte. Získáte tak dokonalý přehled o tomto sortimentu, díky čemuž tak nebude plánovaný nákup žádný problém.

Obsah tohoto článku:

Masiv jasně vede

Pokud je materiál, který v rámci výroby zcela jistě dominuje, je to určitě masiv. Pokud nedokážete danou možnost přímo identifikovat, můžeme ji popsat jako kus skutečného surového dřeva. Tedy podíváte-li se na tento kus nábytku, můžete očekávat výhradně jenom surové dřevo, získané z tuzemských, stejně jako z mnoha zahraničních lesů. A jelikož zpracování dřeva je dnes na vysoké úrovni, je každý použitý kus správně opracovaný či vysušený, aby mohl nabídnout ty nejlepší vlastnosti.

Z jakých stromů můžeme mít noční stolek?

Zde je nabídka opravdu široká, jelikož jak jsme zmínili, pro základní surovinu dnes výrobci jezdí na pily jak k nám, tak i do zahraničí. Zmíníme-li nejvyužívanější materiály, potom začneme tvrdým dřevem. Zde jsou dokonalými zástupci jak buk, tak samozřejmě i dub. Mezi masiv se ale počítá i dřevo o něco měkčí, jako je třeba dřevo smrkové, stejně jako dřevo borovicové.

Jaké jsou výhody tohoto materiálu?

V první řadě je to určitě jeho kvalita. Pokud hledáte variantu, která se pyšní vysokou odolností, stejně jako dlouhou životností a celkově barevnou i materiálovou stálostí, rozhodně se vyplatí po masivu sáhnout. Navíc oceníte i jeho vzhled. Dřevo je totiž už staletí materiálem, který v interiérovém designu nic nenahradí, a to ani v rámci nejmodernějšího řešení. Navíc každý kus stolku může být originálem, a to díky letokruhům ve dřevě, které nikdy nejsou stejné.

Drobným negativem této varianty samozřejmě může být cena. Právě noční stolky z masivu, vyrobené z toho nejkvalitnějšího, dřeva mohou patřit mezi nejdražší možnosti na trhu. S ohledem na vlastnosti jsou ale investicí, která se vyplatí.

Druhou známou variantou je dřevotříska

Druhá možnost, která je vyhledávaná hlavně pro svou nízkou cenu, je určitě dřevotříska. I z té je dnes na trhu velké množství nočních stolků vyrobeno. Pokud bychom si měli tento materiál přímo charakterizovat, potom se jedná o části, které jsou vyráběny ze zbytků dřeva, jež vzniknou při jeho zpracování. Zde musíme podotknout, že se samozřejmě jedná o dřevo zcela zdravotně nezávadné. Aby poté jednotlivé kousky dostaly onen potřebný tvar, dochází ke smíchání s pojivem – nejčastěji lepidlem, a dále k samotnému finálnímu lisování. Základním charakterem tohoto materiálu je to, že je dodáván na trh minimálně opracovaný.

Využití povrchové úpravy

Samozřejmě noční stolky vyrobené čistě jenom z dýhy by vypadaly velmi nezajímavě, či dokonce odpudivě. I proto je součástí tohoto materiálu povrchová úprava. V daném směru se dnes využívají dvě hlavní možnosti, a to:

  • Lepení dýhou
  • Laminování

V obou případech tak dostává surový výrobek zcela unikátní podobu. Výhodou této varianty je určitě to, že daný povrchový dekor může mít mnoho podob, především s ohledem na barevný odstín, nebo imitaci konkrétního dřeva, nebo imitaci konkrétního povrchu. Z hlediska výběru tak máme právě v tomto segmentu možnost zvolit si z nejvíce variant.

Nízká cena, ale i nižší kvalita

Jak jsme zmínili, noční stolky z dřevotřísky zcela určitě potěší hlavně svou cenou, jelikož dané řešení patří k nejlevnějším na trhu. Čím ale naopak nepotěší, to je určitě kvalita. Ta samozřejmě splňuje nároky průměrného uživatele, ale v porovnání s masivem je na tom zcela jinde. Na druhou stranu i zde můžeme být s ohledem na cenu spokojeni.

Jak je to s povrchovou úpravou?

Zůstaneme-li ještě u dřevotřísky, není vzhledem k dýze nebo laminu na povrchu nutné žádné dodatečné povrchové ošetření. U masivu však bývá tento krok přirozenou součástí výroby. A to hlavně proto, aby bylo samotné dřevo ošetřeno nejenom vrstvou, která eliminuje škůdce, ale stejně tak může být ošetřeno vrstvou, která zlepšuje jeho impregnační vlastnosti. Samozřejmě stále s jistotou toho, že si dřevo bude neustále zachovávat svůj přirozený vzhled, nebo vůni.

Samostatnou kapitolou jsou poté různá lakovaná provedení. Zde už se jedná o výraznější a jasně viditelnou povrchovou úpravu, která má za cíl vytvořit na povrchu dřeva výraznější ochrannou vrstvu.Daný lak lze ale využívat také proto, aby byl změněn i samotný odstín dřeva a z jednoho konkrétního se tak dalo vytvořit několik odstínových variant nočních stolků, které poté souvisí s designem celé ložnice.

Podoba výrobků po koupi

S výrobou často souvisí i to, v jakém stavu jsou noční stolky dodávány na trh. Pokud oslovíme truhláře, máme v ceně velmi často i samotnou montáž, kdy do rukou dostáváme finální výrobek. Naopak nábytkářské supermarkety, kde nejčastěji nakupujeme, tento proces zcela ignorují.Dostáváme tak noční stolek pouze rozložený v krabici a následná montáž už je čistě v našich rukou. Díky dodávaným návodům a sofistikovanému řešení to však nebývá žádným problémem ani pro méně zručného jedince. A ač to může mnohým vadit, i toto balení je důležitou součástí výroby. Nevyžaduje totiž nijak velký prostor na skladování, ani další pracovní sílu, které by stolky smontovala. Díky tomu se může udržet i dnes tolik vyhledávaná nízká cena.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články