Jak správně vyčistit žumpu?

Chcete jímku u své chalupy či chaty dobře připravit na celoroční používání? Nebo se z ní už nějaký čas line nesnesitelný zápach? Ať tak či onak, je dobré se zamyslet nad tím, jak je možné žumpu účinně vyčistit. Jak na to?

Žumpa vs. Septik

Hned na začátku je zapotřebí trocha terminologie:

Za septik bývá označována:

nádrž, určená k částečnému čištění odpadních vod. Stejně jako žumpa bývá součástí domů, které nejsou připojeny na městskou či obecní kanalizaci. Rozdíl mezi nimi tkví v tom, že septik je složen z více komor, ve kterých se postupně usazuje kal ze splaškové vody, tím pádem je možné, aby po tomto procesu voda odtekla do půdy či řeky.

Právě z tohoto důvodu je stavba septiku povolená pouze na některých místech, například u rekreačních objektů, chalup a chat. Před samotným vypuštěním vody však nechejte projít vodu přes filtr, aby se zamezilo případnému znečištění půdy. Stejně jako žumpu i septik je třeba jednou za čas nechat vyčistit a odvést nanesený kal.

Za termínem žumpa se skrývá:

jímka, ze které odpadní voda nikam neodtéká. Její čištění a vyprazdňování provádí fekální vůz. Častěji než u septiku bývá u žumpy problém se zápachem a přemnožením bakteríí, množících se ve stojaté odpadní vodě. Zvláštně nepříjemný může být tento problém v letních měsících nebo při náhlé změně počasí. Jaké nepříjemnosti vás se znečištěnou žumpou mohou potkat a jak je řešit?

ČOV - čistička odpadových vod

ŽUMPA

Zanesená

Častým problémem u postarších chalup a chat bývá prastará žumpa plná nevyčištěných kalů a nánosů. V první řadě odborníci doporučují nechat žumpu žádně vysát fekálním vozem. Některé firmy nabízejí také následné vyčištění pomocí vody pod silným tlakem. Pokud nevyužijete tyto služby u profesionální firmy, je potřeba provést mechanické čištění sami. Použít můžete například tlakovou pistoli či jinak tlakovanou vodou. je třeba stěny žumpy důkladně umýt, poté je možné stěny nastříkat savem či biologicky šetrnějším prostředkem, kterých je na trhu dostatek. Tlakové čištění odpadů je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak předcházet pozdějším usazeninám, a tím také zmenšení objemu žumpy.

Poškozená

Zjistíte-li, že je žumpa u vašeho domu poškození, splašková voda z ní uniká nebo je třeba ji kvůli stáří rekonstruovat, je nutné žumpu žádně a důkladně vyčistit. ještě před odvozem splašků fekálním vozem je dobré žumpu „předčistit“ například směsí speciálně vyšlechtěných bakterií, které pevné nečistoty rozloží a připraví tak vodu k dokonalému vysátí fekálním vozem. Po odčerpání vody je nutné žumpu mechanicky dočistit, pro účely oprav je třeba dokonalého vyčištění vodou, čistícím prostředkem (například Savo s vodou, zředěné 1:2) a dobré odvětrání. Po dobu opravy zamezte přítoku splašků a dešťové vody do žumpy.

Zapáchající

Nejčastějším problémem, se kterým se u žump setkáváme, je zápach, způsobený především bakteriemi, které mají v odpadní vodě ideální prostředí k množení. Biologickým prostředkem, zamezujícím zápachu a usazování kalů v žumpě je směs vybraných a speciálně vypěstovaných kmenů bakterií, které rozkládají organické látky přímo v žumpě. V momentu, kdy se bakterie dostanou do vody obsahující organický odpad, začnou produkovat enzymy, s jejichž pomocí rozkládají jednotlivé složky (škrob, bílkoviny, tuky, papír a podobně) až na ty základní - vodu a oxid uhličitý

Prevence

Jak předcházet problémům?

Pro bezproblémové využívání žumpy je zapotřebí dobře zvážit, k čemu ji plánujete využívat. Jímka je nejčastěji využívána pro odpadní vody, někteří chalupáři však využívají vyčištěnou jímku také jako zásobárnu dešťové vody. Zásadní je, aby nebyly tyto dvě funkce spojovány. Pokud využíváte žumpu pro splašky, měli byste zamezit přítoku dešťové vody, ta bude žumpu jen zbytečně plnit vodou, takže bude dříve nutné zavolat a zaplatit fekální vůz.

Pokud jste ovšem problém kanalizace již vyřešili jiným způsobem a žumpa vám u chalupy přebývá, je možné ji pohodlně jako zásobárnu dešťové vody využít. Je však zapotřebí jímku dokonale vyčistit, aby se v dešťové vodě nezačaly množit bakterie a plísně, které by znemožnili využívání vody například na zalévání.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.56/5 (16 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články