Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak rozdělit pokoj na dva?

  

Soukromí je důležité pro každého, ať už potřebujete místo na své hračky, počítač nebo pracovní stůl. Jak ale zajistit soukromí, když máte k dispozici jeden pokoj? Pojďme se společně podívat na nejrůznější nápaditá řešení, jak rozdělit pokoj na dva.

Razantní rozdělení

Rozhodli jste se oddělit dva menší prostory zcela definitivně? Ideálním řešením se tedy zdá sádrokartonová zeď. Přestože nejde o zeď nosnou, nesmí se tedy přetěžovat a umisťovat na ni těžké závěsné aplikace, skvěle poslouží pro oddělení pokojů, samozřejmostí jsou dveře, které se do sádrokartonu vyřežou. Zeď dokonale izoluje hluk, světlo i teplo.

Otevírejte pokoje

Otevřenějšího prostoru docílíte řešením, které se v posledních letech stává nejoblíbenější variantou rozdělování pokoje. Posuvná stěna totiž může být zcela dle vašich představ, a tak nejen rozdělí požadovaný prostror, ale stává se také designovým prvkem celého bytu či domu. Výběr tak záleží zcela na vás, na trhu nacházíme klasické rámové stěny, které slouží i ke zvukovému oddělení místností, nebo například skleněné bezrámové stěny, jejich funce je více dekorativní, přesto jde o funkční způsob, jak zajistit soukromí ve dvou oddělených pokojích.

Oddělte se nábytkem

Elegantní řešení nabízí vhodné obývací stěny, které dokáží prostor rozdělit, ale zároveň zachovat jeho kompatibilitu. Jde spíše o psychologické rozdělení pokoje na dva, slouží například k oddělení obývacího pokoje a kuchyně, případně dvou dětských pokojů. Dávno pryč jsou sádkrokartonové uliné stěny – knihovny, jejichž jediným cílem bylo zabrat v pokoji co nejvíce místa. Dnes můžete vybírat z širovké nabídky obývacích stěn a nápaditých variací přesně podle vašich představ a požadavků.

Látky v hlavní roli

Jistě si všichni pamatujeme korálkový závěs v bytech našich prarodičů. Málokdo by po takovém závěsu toužil ve svém bytě, přesto ale má tento typ rozdělení prostor i dnes co nabídnout. Dle vlastní fantazie se totiž nejrůznější záclony, závěry a látkové přehozy dají využít k decentnímu rozdělení dvou pokojů. Pokud nepotřebujete oddělit prostory zvukově, mohou být látky řešením právě pro vás. Bezesporu výhodná je možnost vyměňovat dělící aplikace dle vlastního uvážení, aniž by tyto změny zruinovaly vaši kapsu.

Jak barvy rozdělují?

Nejméně nápadným a velmi nenápadným způsobem, jak naznačit rozdělení prostor v rámci jednoho pokoje, je volba barev. Přestože se může znát tato změna minimální a neúčinná, výrazné rozdíly v barvách stěn velmi dobře naznačují rozdílnost. Tento typ řešení může být vhodný k oddělení ložnice a šatny nebo k oddělení předsíně a hlavního obývacího prostoru. Také kombinováním různých způsobů popsaných výše můžete docílit kýženého efektu. Nezapomínejte, že vždy záleží na konkrétním prostoru a vašich estetických a funkčních požadavcích na ně.

Vertikální originalita

Stále ještě netradičním způsobem k rozdělování pokojů zůstává vertikální dělení prostoru. Jen ve velmi specifických prostorách můžeme rozdělit pokoj na dvě patra definitivně, častějším bývá přemístění části nábytku do horní poloviny pokoje. Nejrůznější patrové postele a vestavěná patra mohou nejen prostor prakticky rozdělit, ale také mu dodají notnou dávku originality a svěžesti, což může být například u pokoje pro dvě dospívající děti velkou výhodou. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články