Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit syntetickou barvu ze dřeva?

  

Starý nábytek postupem času oprýskává, barva se loupe nebo už je dokonce zcela nepoužitelná. Je na čase opatřit dřevěnou plochu novým, pěkným nátěrem. Je však třeba se zbavit nátěru starého a nábytek kvalitně ošetřit. Vždy je třeba pečlivě zvážit účel, pro který má ošetřovaný kus dřeva sloužit. Jistě budeme jiným způsobem čistit nátěr na historických židlích a jinak na venkovní houpačce pro děti. Ať tak či tak, poradíme vám, jak na to!

Mechanické čištění

Nejtradičnějším způsobem, jak se zbavit starého laku, je jeho mechanické odstranění. Vhodnými prostředky jsou brusný papír či drátěný kartáč.

K čištění větších ploch se skvěle hodí vibrační bruska, kterou je možné pořídit do necelého tisíce korun. Do brusky je nutné zvolit adekvátní papír, a to podle tloušťky odstraňovaného povrchu. Používá se na broušení rovných a především větších ploch. Kam se celý stroj nedostane, tam je třeba zbylý nátěr dočistit ručně za pomoci škrabky či samostatně použitého brusného papíru.

K odstraňování starých nátěrů můžeme na trhu najít také vhodný drátěný kartáč. Ruční kartáče existují v různých velikostech a šířkách, pokud jej využijete jako doplňující nářadí k vibrační brusce, zvolte například dvouřadý, který se dostane do každého zapomenutého spáru. Vynaloženou sílu lze lehce regulovat, a tudíž nebude docházet ke zbytečnému poškozování dřeva.

Naopak k opravdu těžko odstranitelným nátěrům, jakými bývají latexové barvy a nátěrové materiály na latexové bázi, je zapotřebí zvolit adekvátně hrubé mechanické čištění. Na tyto případy mohou sloužit i drátěné kotouče, které lze taktéž koupit v mnoha mutacích, tloušťkách a provedeních. Nasazují se na vrtačku a jsou primárně určeny k čištění ocelových konstrukcí. Ke dřevu jsou tudíž velmi nešetrné a je vhodné je využít jen v krajním případě.

Při všech způsobech mechanického čištění je nutné myslet na množství prachu, které při obrušování vzniká. Drobný prach dráždí pokožku a je nebezpečný při vdechování. Při mechanickém čištění tedy nezapomeňte na ochranný filtr přes ústa a nos, brýle a vhodné oblečení.

Chemie a rozpouštědla

Využívat chemické čištění doporučujeme jen tam, kde jste si jistí, že leptáním nepoškodíte například historický nábytek či drahocenný kus dřeva. Chemické odstraňovače se aplikují štětcem, v dostatečně silné vrstvě. Konkrétní užití jednotlivých chemických odstraňovačů nátěrů je popsáno na etiketách výrobků. Obecně se chemická rozpouštědla nanáší v tlusté vrstvě štětcem nebo stěrkou na nátěr. Délka působení záleží na druhu odstraňovače, běžně se pohybuje okolo 15–30 minut.

Po chemickém ošetření je třeba dřevo dočistit. Jak moc, záleží na konkrétním kusu dřeva, jeho stáří i volbě odstraňovače. Nejpohodlnější práce je u prostředků, po jejichž práci stačí dřevo dočistit vodou a kartáčkem. Většinou jsou pomocí chemických odstraňovačů nátěrů zlikvidovány běžné syntetické a olejové nátěry.

K chemii většinou při odstraňování starých nátěrů a laků na dřevě sahají odborníci a profesionální restaurátoři. Odhadnout vhodný prostředek je kus umění. Je však možné se s takovými odborníky poradit, například v obchodě s barvami a laky.

Horký vzduch

V posledních letech při diskusích o odstraňování starých nátěrů dostávají do popředí především horkovzdušné pistole. Vhodně nahrazují klasické benzinové lampy s hořákem, jejichž využití přinášelo uživateli hned několik komplikací.

Oproti tomu horkovzdušné pistole jsou ideální především kvůli možné regulaci teploty, čímž jsou také šetrnější k opravovanému dřevu. Nejnižší teploty okolo 180 °C již bez problému odstraní syntetické olejové barvy a laky. K odstranění latexových, akrylátových a polyuretanových barev pak využijte teplotu vyšší, vždy ji však dopředu vyzkoušejte a začínejte na nižších stupních teploty. Často jsou totiž barvy převrstveny, a není tudíž možné přesně určit, na kolik stupňů je třeba nátěr odstraňovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)





Související články