Úvod  ›  Seznam štítků  › 

5 tipů, jak odstranit latexové nátěry - experimenty s rozumem

  

Rozhodli jste se vymalovat pokoj, chatu nebo garáž a překáží vám nános prastarého latexu? Každý z nás tuší, jak pracné a zdlouhavé bývá mechanické škrabání vrstev staré barvy. Inspirujte se pěti zaručenými metodami, které vám pomohou s nepotřebným nátěrem a ušetří čas a spoustu energie.

#1 Horká voda s mýdlem

Že by byla pomoc tak jednoduchá a levná? Vyzoušejte recept našich babiček a nastrouhejte do horké vody mýdlo s jelenem. Žádné složité preparáty, jen obyčejné mýdlo s jelenem. Vytvořený přípravek naneste na latexovou vrstvu a nechte působit. Lze použít pokojový rozprašovač, natěračský váleček nebo houbičku na nádobí. Nechte chvíli působit a poté vrstvu stáhněte malířskou špachtí, pokud by byl nátěr silně přichycen, vyzkoušejte drátěný kartáč nebo speciální škrabku na odstraňování nátěrů.

#2 Octový roztok

Dalším z levných a téměř historických doporučení je odstraňování latexu za pomocí octového roztoku. Tento postup je mírně agresivnější vůči podkladové vrstvě, protože využívá kyseliny octové a způsobuje nabobtnání latexového nátěru. K jeho aplikaci je lepší využít ochranné pomůcky. Pro přípravu roztoku stačí smíchat litr octu (nejlépe 8%) a půl litru vody. Přípravem zahřejeme na teplotu okolo 70 °C a nanášíme jej na latexový nátěr. Po aplikaci necháme chvíli působit a poté mechanicky odstraňujeme nežádoucí vrstvu.

#3 Louh sodný

Pokud potřebujete opravdu silně narušit latexový nátěr, vytvořte si doma silný roztok louhu sodného. Hydroxid sodný, dříve také louh sodný, je bílá pevná látka, kterou si můžete pořídit ve formě peciček, šupinek nebo mikroperlí. Pozor! Jedná se o žíravinu, při manipulaci s ní používejte vždy ochranné pomůcky!

Tento způsob čištění nátěrů se doporučuje využít hlavně u dřevěných podkladů a především jej aplikujte tam, kde je možné ošetřenou část později odnést a vymýt. Ideální jsou rámy dveří a křídla oken. Po nanesení roztoku se latexový nátěr rozruší, jeho mechanické odstranění by mělo být velmi snadné. Po aplikaci a vyčištění povrchu nezapomeňte důkladně umýt čištěnou plochu, aby v ní nezůstávaly zbytky žíraviny.

#4 Opalovací pistole  

Dalším z variant k odstranění nežádoucího nátěru může být opálení vrsty latexu pomocí teplovzdušné pistole či trysky připojené na propanbutanovou bombu. Při využití této metody je důležité vyzkoušet intenzitu plamene (či horkého vzduchu). Při nesprávné teplotě může totiž docházet buď k rozmazávání nátěru, nebo naopak jeho hoření, které poškozuje základový materiál. Opálené skrvny jsou esteticky nežádoucí, především jde ale o problém bezpečnosti.

Klasické benzinové lampy ale nyní častěji nahrazovány horkovzdušnými pistolemi, kterých je na trhu velký výběr. Liší se cenou, kvalitou provedení a především možností regulace zvolené teploty. Pro odstranění latexových nátěrů je nutné využít teplotu vyšší než 200 °C, stejně tak při odstraňování akrylátových či polyuretanových vrstev. Přesto je lepší začít s opalováním na nižších teplotách a intenzitu postupně zvyšovat, často totiž nedokážeme určit, jaké barvy mohou být navrstveny pod vrchním nátěrem. Při práci nezapomínejte na ochranné pomůcky proti popálení kůže.

#5 Odstraňovače

Zkoušeli jste odstranit latexový nátěr všemi dostupnými prostředky, ale neúčinně? Na trhu jsou k dostání speciální odstraňovače latexových nátěrů. Jejich nabídka je široká a můžete si vybrat podle konkrétních potřeb. V prodejní síti jsou k disposici speciální odstraňovače disperzních nátěrů, jejichž zbytky lze odstranit omytím vodou, neobsahují mastné složky ani parafin. Odstraňovače způsobují zpuchření povrchu a usnadňují jeho odstranění. Zasahují pouze vrchní část nátěru, a jsou tak šetrné k základnímu materiálu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.08/5 (12 hlasů)





Související články