Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak chytat dešťovou vodu?

  

Dešťová voda má řadu benefitů, pro které je dobré ji využívat pro domácnost i venkovní zalévání. Je bez chemických přísad, především bez chloru. Je zcela přirozená, bez vodního kamene a hlavně je zdarma. Naše krajina se navíc potýká s problematickým suchem nebo neefektivním odváděním odpadní a dešťové vody. Jak tomu zabránit a jak chytat dešťovou vodu pro další využití?

Praktické využití dešťové vody

Hospodárné snahy společnosti nyní vyžadují i povinně ze zákona, aby měly novostavby řešený záchyt a dostatečný vsak dešťové vody. Je to z důvodu její další využitelnosti a potřeby zadržovat vodu v krajině. Ale způsoby jak chytat dešťovou vodu řeší stále více lidí i pro osobní důvody. Jedná se samozřejmě o ty praktické. Zachycená voda totiž výborně poslouží jako voda pro zalévání rostlin v době, kdy neprší. Má oproti městské vodě mnoho výhod a je pro rostliny nejpřirozenější.

Jenže to není všechno. Dešťovou vodu můžete využít i v domácnosti, a to nejen na chatách a chalupách, kde je obvykle přístup k běžné vodě omezen, ale i v rodinných domech nebo dokonce bytech. Dešťová voda se dá použít pro různé účely, které nesouvisí s pitím nebo přípravou pokrmů. Je vhodná na úklid, na praní (nezanáší spotřebiče vodním kamenem), na zalévání pokojových rostlin, na splachování toalety a podobně.

Jak chytat dešťovou vodu?

Pokud plánujete zahradu

  • Ve chvíli, kdy je výstavba domu nebo realizace zahrady teprve před vámi, pak je nutné na vhodné hospodaření s vodou myslet dopředu. Zahradu bude třeba opatřit nadzemní nebo podzemní jímkou a důležité je mít vhodně vyřešené i vsaky po celé ploše. Rozhodně není dobré pokrýt plochu nepropustným betonem, po které voda neúčelně steče a nezachytí se v okolí.

Zahradu už dávno máte

  • Sudy a barely – jsou nejjednodušším řešením, jak si rychle zajistit dostatečné množství vody. Bez problémů si je totiž umístíte pod okapy nebo k okapovým výpustím, které odvádějí vodu ze zastřešených ploch. Sudy i barely mohou být plastové, kovové, dřevěné - jednoduše jakékoli, odkud nebude voda unikat. Objem je vhodné volit podle velikosti plochy střechy. Vodu z nádoby pak odebíráte jednoduše za pomocí konve, hadice, nebo třeba připojeného kohoutku, případně i čerpadlem – to pak může řešit automatické zavlažování zahrady.
  • Nadzemní jímky – jsou schopny pojmout velké množství vody, ale jsou vhodné spíše do větších ploch zahrad nebo průmyslových objektů. Nejsou totiž moc estetické a zabírají dost místa. Navíc je třeba využívat tyto jímky pro častější cirkulaci vody. Není dobré, aby v nich stejná voda stála moc dlouho – hrozí zbytečné přemnožování mikroorganismů.
  • Podzemní nádrž – vyřeší problém s nedostatkem místa i vzhledem zahrady. Technicky jde o náročnější záležitost. Jímky se musí zakopat do země, a to si obvykle vyžádá využití těžké techniky. Zde ovšem zůstane voda déle čerstvá, nepodléhá výkyvům teplot. Voda je stále dostupná, navíc při instalaci filtrů nebo třeba čističky vody, je možné ji využívat i pro chod domácnosti (nikoli však pro konzumaci).
  • Vsakovací boxy – pokud máte možnost řešit zadržování dešťové vody za využití terénní modelace vaší zahrady, pak volte tuto variantu. Zasakovaní je vhodným způsobem, jak zachytávat vodu do vsakovacích boxů. Pokud jsou boxy vybaveny klasickým přepadem do stokové kanalizace, pak jde o chytré řešení i v případě, že je konkrétní rok vody v přírodě hodně.
  • Retenční jezírko – je další způsob, jak zajistit dostatek vody v okolí. Kromě jezírka umí udržovat vhodnou vlhkost půdy i správná výsadba rostlin.

Řešení pro byty

I v bytovém domě můžete řešit hospodaření s dešťovou vodou. Nejjednodušší je samozřejmě domluva s ostatními obyvateli bytů a zajištění společného odvodu dešťové vody. K této vodě pak mají přístup všichni. Pokud ale chcete mít dešťovou vodu jen pro sebe, můžete například využít svůj balkon. Na zábradlí pak necháte instalovat nebo si vybudujte nějakou bezpečnou plochu s malým okapem, odkud vám bude voda při dešti stékat například do připraveného barelu nebo jiné nádoby. Vodu umí udržet i speciální květináče se štěrkovým podložím – navíc vypadají atraktivně a neruší vzhled balkonu.

Rady na závěr

  • Zjistěte si, z jakého materiálu je povrch, odkud dešťovou vodu zachytáváte. Na využití vody v domácnosti jsou méně vhodné asfaltové nebo eternitové povrchy. Jsou schopné vodu kontaminovat. Řešení samozřejmě nabízí využití nádrže s čistícím systémem.
  • Chytanou vodu se snažte držet v prostorech, které nejsou vystaveny slunci, nebude se tak brzo kazit.
  • Především v létě je dešťová voda v sudech a barelech velkým lákadlem a líhní komárů. Zamezte přístup poklopem.
  • Venkovní volně přístupné nádoby na zimu vyprázdněte a uskladněte. Mráz by je mohl poškodit, zmrzlá voda i roztrhnout.

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články