Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak odstranit skvrny od barvy? Z kovu, ze dřeva nebo stěn.

  

Známe to všichni. Když se maluje, je všude nepořádek. I když všechno vystěhujete, převléknete se, zakryjete igelitem nebo čímkoli jiným, občas prostě neohlídáte všechno a stane se, že troška barvy někam ukápne. A už je nadělení. Žádná situace ovšem není neřešitelná. Barva se dá odstranit. Jak na kterou vyzrát? Pojďme se na to podívat!

Zásady čištění jakékoli barvy z čehokoli

 • Vždy musíte vědět, jakého původu ona barva je. Každý druh má totiž své charakteristické vlastnosti a mohlo by se stát, že to, co vyčistí jeden druh, může v kombinaci s jinou barvou reagovat naopak ještě hůře a naděláte víc škody než užitku.
 • Zkuste, jak moc a jestli vůbec je barva zaschlá. Pokaždé se snažte řešit jakékoli zašpinění co nejrychleji. Jakmile barva zaschne, řeší se to mnohem hůře. Čerstvou skvrnu zkuste napřed otřít kapesníkem. Čím méně barvy vám na místě zůstane, tím lépe se jí zbavuje.
 • Rozhodněte se, jestli se vám vůbec vyplatí se skvrny vůbec zbavovat. Třeba si nakonec uvědomíte, že jste si stejně chtěli pořídit nové kalhoty nebo koberec či cokoliv jiného.
 • Pokud se rozhodujete pro radikálnější řešení, vyzkoušejte si napřed tuto metodu na nějakém málo viditelném místě, abyste se přesvědčili, že čištěný objekt nezničíte.

Skvrny na pevném podkladu (kov, dřevo atp.)

Pokud vám ukápne barva např. na zábradlí či nějaký kus nábytku, je potřeba nejprve vyhodnotit, jak moc poškoditelný je jeho povrch. Pokud je to již starší kousek s autentickou patinou, jistě nebude vadit, když jí trošku uměle přidáte. V takovém případě počkejte, až barva zcela zaschne a pokuste se ji oškrábat nějakým tupým nožíkem nebo podobným předmětem vhodným k takovému úkonu.

Pokud raději volíte nenásilnou, chemickou cestu, můžete použít ředidlo nebo technický líh. Tuto možnost můžete také zvolit pro dočištění po oškrabání zaschlé barvy.

Budeme tedy potřebovat:

 • tupý nožík (či jakékoli jiné škrabadlo)
 • hadřičku
 • ředidlo/technický líh

Skvrny na oblečení

Pokud potřebujete vyčisti oděv, nemůžete už použít metodu tak drastickou jako u předchozího případu. Pokud ovšem nechcete jít na karneval za ementál...

Barva na stěnu

Budete se možná divit, ale vyprat se dá. Musíte ovšem jednat velmi rychle. Zašpiněný kousek okamžitě hodit do pračky a prát na vysokou teplotu (40°C – 60°C) s kvalitním pracím prostředkem.

Barvy na sklo

Děti jsou zkrátka šikulky a vašeho potomka budete těžko přesvědčoval, aby si na malování s barvičkami na sklo vzal něco, co se může zašpinit. Pokud už ale fleky např. na tričku vytvoří, musí okamžitě pod vodu. A protože dětičky zpravidla prát neumějí (ale mohly by se to naučit), bude na vás, abyste vzali žlučové mýdlo a pořádně to vy ruce vydrhnout.

Potřebovat budeme:

 • teplou vodu
 • žlučové mýdlo

Olejové barvy

Jestliže se věnujete umění, tenhle fígl byste měli znát. U olejových barev platí heslo "svůj k svému" . Tady je postup:

 1. Co nejvíc barvy se pokuste odstranit manuálně, tzn. setřít nebo seškrábnout.
 2. Dále je čas nechat barvám ochutnat jejich vlastní medicínu - olej na ně! Postačí klasický kuchyňský, který máte doma. Mněte ho, jako když chcete např. vmasírovat krém do kůže.
 3. 10 minut nechte působit.
 4. Můžeme přidat nějaké rozpouštědlo, např. terpentýn.
 5. Pořádně propláchněte teplou vodou a smyjte všechno, co jste předtím nanesli.
 6. Vezměte mýdlo a ještě oděv takříkajíc přemáchněte. (Toto můžete udělat i několikrát, pokud se vám něco nebude pozdávat.)
 7. Na závěr hoďte svůj výtvor do pračky.

Barva na vlasy

Při barvení vlasů je riziko zašpinění velké. Když se tak stane, postupujte následovně:

 1. Zkuste co největší množství barvy odsát např. papírovou utěrkou. Abyste nerozšiřovali barvu dál, postupujte od kraje fleku k jeho středu.
 2. Teď si zahrajete trochu na alchymisty. Vezmete litr teplé vody a přidáte půl lžičky jaru a 1 lžíci bílého octa.
 3. Nechte oblečení v takto připraveném čistícím prostředku na čtvrt hodinky odmočit.
 4. Pořádně vymáchejte v čisté vodě a okamžitě dejte do pračky.

Hodně štěstí v boji se skvrnami!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.4/5 (5 hlasů)

Související články