Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak regulovat výkon kamen?

  

Mnoho lidí touží kvůli nezaměnitelné atmosféře praskajícího dřeva po krbu. Klasický krb se však nedá tak snadno regulovat. Proto řada lidí raději zvolí krbová kamna. Ta regulovat lze, byť to zpravidla obnáší poněkud náročnější proceduru, než je pouhé otočení tlačítka jako v případě topení elektřinou. Jak správně na regulaci krbových kamen?

Čím regulovat vytápění

To první, co tak můžete udělat, je pořídit si teplovzdušný výměník. Ten se jednoduše připojí na rouru sloužící pro odvod spalin. Zařízení využívá efektivně právě teplotu spalin do komína odcházejících. Zbytkové teplo tím přejde nazpět do interiéru a zvýší se tak topná plocha, a tím i účinnost vytápění. Uvádí se, že přibližně o 20 %.

Někteří odborníci však považují výměníky pro kvalitní krbová kamna nikoli za přínos, ale spíše přítěž. Vlivem ochlazování spalin v soustavě totiž dochází k zanášení kouřovodů a dehtování komína. Pokud si ho pořídit chcete, řiďte se především dvěma atributy. Výrobci uvádějí na prvním místě průměr výměníku a zásadním parametrem pro jeho výběr je také tloušťka plechu.

Do kouřovny lze rovněž přidat regulační klapky. Což jsou speciální zařízení, jichž existuje řada různých typů. K jejich ovládání slouží otočné madlo nebo páčka. Úplně tím nejjednodušším systémem je kouřová roura s klapkou. Opět se v obchodě řiďte jednak podle požadovaného průměru, síly plechu, ale též podle délky.

Jak správně zatápět

Pamatujte si, že při prvním zatápění je nutné zajistit dostatečný přísun kyslíku a stejně tak i mít dostatek paliva. Tedy jednoduše řečeno je nutné topit do té doby, dokud se nedostanete na příslušnou provozní teplotu a adekvátní tah.

Pak byste měli zkontrolovat otevření regulátorů pro přívod primárního i sekundárního vzduchu. Oba by měly být nastaveny na maximum. Až budete topit opakovaně, nezapomeňte už primární vzduch uzavřít a k ovládání používejte regulátor sekundárního vzduchu. Nastavuje se většinou na 1/2 až 2/3 zavření. To je nejvýhodnější z hlediska úspornosti topení. Zatápěcí regulace nad dvířky (klapka) by měla být uzavřena.

Co je to primární a sekundární vzduch

Tzv. primární vzduch je tím hlavním spalovacím a je to ten, který se do topeniště dostává ze spodní stran. Sekundární vzduch je ten, který proudí do topeniště naopak ze strany horní.

V nejmodernějších typech kamen se pak ještě můžete setkat s přístupem vzduchu, který se označuje jako terciární. Ten se předehřívá v zadní části. Jeho úkolem je smísit a zapálit plyny, těkavé látky a prachové části. Ty vznkají při spalování dřeva. Takto se zvyšuje efektivita vytápění, neboť palivo hoří pomaji. Tedy prakticky i déle, čímž dochází ke snižování nákladů. Pozor, terciární vzduch se regulovat žádným způsobem nedá.

Dnes jsou již na trhu k dostání elektronická zařízení zajišťující regulaci zcela automaticky. Ty jsou univerzální a vyžadují pouze existenci centrálního přístupu vzduchu do ohniště.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (3 hlasy)

Související články