Popraskal Vám v kamnech šamot? To skutečně není příznivá zpráva, ale berte to z té lepší stránky. Máte příležitost vyzkoušet si něco, co jste dosud zřejmě ještě nedělali. Přestože se to nemusí na první pohled zdát, není na tom nic až tak složitého.
Popraskal Vám v kamnech šamot? To skutečně není příznivá zpráva, ale berte to z té lepší stránky. Máte příležitost vyzkoušet si něco, co jste dosud zřejmě ještě nedělali. Přestože se to nemusí na první pohled zdát, není na tom nic až tak složitého.
V každé pořádné drogerii Vám totiž nabídnou šamotovou maltu v prášku. Dobré je pořídit si i vodní sklo. Některé šamotové malty sice mají v prášku i pojivo, ale vodní sklo se nikdy neztratí. Umožní totiž získat kvalitnější a odolnější hmotu.
Vodní sklo se do šamotové malty přimíchává přibližně v poměru cca 0,5 l na 5 kg suché šamotové směsi.
Maltu si namíchejte vždy tak, jak bude nejvíce vyhovovat Vašim potřebám. Do štěrbin je pochopitelně ideální malta řídká, protože potřebujete, aby tam zatekla. Do větších spár naopak budete využívat maltu hustou, protože ji budete modelovat a poté ji utáhnete špachtlí.
Pokud se vše při procesu míchání podaří, malta vytvoří žáruvzdornou kamnářskou maltu, jež se po vytvrdnutí promění v souvislou odolnou plochu, jež bez problémů snese i vysoký žár. Jestliže se chystáte na opravu vnějších, ale žárem namáhaných částí krbů, pecí nebo kachlových kamen, je lepší pracovat se speciální kamnářskou omítkou. Tu je třeba nanášet přibližně v šířce od jednoho do padesáti milimetrů a při dodržení správných poměrů míchání i postupů nanášení se netvoří praskliny. Není nijak výjimečné, když se do kamnářských malt přidává vodní sklo a ostřivo. Podobně lze při opravě kachlových kamen také použít sušený kamnářský jíl, který je před použitím také nutné rozdělat ve vodě.
Jaký je tedy osvědčený recept na přípravu šamotové malty? Měli byste ji zpracovávat v prostředí nad 5°C a přesypat ji vždy do čistého kýble s vodou, zde ji promícháte. Na toto promíchání by se měla používat čistá voda. Poté se nechá přibližně 60 minut odstát. Jestliže jste netrpěliví, můžete tento čas zkrátit pomocí míchání nebo použití teplé vody. Pak již máte k dispozici stejnorodou směs, kterou můžete použít.
Protože Vaše kachlová kamna, domovní i venkovní krby, ale i sporáky s nejvyšší pravděpodobností nepřekračují provozní teplotu 1000 °C, nezapomeňte nikdy přidat již zmiňované vodní sklo v již zmiňovaném poměru.
POZOR! Vodní sklo je žíravina, a proto byste měli dbát všech bezpečnostních předpisů pro práci s žíravinami, mezi něž patří užití gumových rukavic i ochrany zraku.
Při volném sušení je pak nutné nechat vyzdívku alespoň 5 dní vysychat. Pro intenzivnější sušení vyzdívky je možné použít halogenové svítidlo nebo topné elektrické tělísko, jež je určené k vyhřívání místnosti, po zhruba dvou až třech dnech lze potom vyzděné zařízení uvést do provozu. Prvoplánově určitě umístění těchto zařízení do vyzděného prostoru nezavrhujte! Jejich pomocí je totiž možné garantovat lepší odstranění volné vody z malty, teplota ale nikdy nemůže překročit 50 °C na povrchu vyzdívky. K úplnému vytvrdnutí je nutné vyzdívku vypálit na teplotu nejméně 700 °C.
Právě toto vypálení je důležité! Nemůžete totiž počítat s tím, že by Vám šamotová malta vytvrdla stejně jako běžná zdící malta. Mějte na paměti, že jde jen o vysušený a rozemletý jíl, proto také nemůže na rozdíl od klasické malty tvořit nějakou „chemickou vazbu“ za studena.
V některých případech se nemusíte ale bát použít i alternativních řešení. Kupříkladu venkovní krb je možné vyzdít i klasickou zdící maltou. Jak je to možné? Taková teplota, aby to obyčejná malta nevydržela, v něm prostě nikdy nebude! Pro klid svědomí můžete do této malty přidat i vodní sklo. Pak ale nesmíte zahálet, protože po přidání začne rychleji tuhnout. K urychlení práce je možné zvážit i použití šamotových cihel, které není problém zakoupit.