Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 

Jak vybrat sklo pod kamna?

  

Krbová kamna jsou efektivním, levným a nezávislým způsobem, jak dokonale vyhřát dům, chatu či chalupu a přitom přinést do svého interiéru kouzelnou atmosféru plnou romantiky a zaručené relaxace.

Bezpečnost na prvním místě

Živý oheň ve vaší domácnosti vytvoří opravdovou oázu pohody. Snadno by však mohlo dojít k poškození podlahy nechtěně vypadnutým žhavým uhlíkem, polenem či nářadím. Proto je důležité myslet na bezpečnost, a nejen krbová kamna správně umístit, ale také pro ně vybrat bezpečnostní podstavné sklo pod kamna. Dokonce to vyžaduje i ČSN 06 1008, kdy kamna umístěná na podlahu z hořlavého materiálu, musí být ustavena na ochrannou podložku přesahující jejich půdorys. Pokud ustavíte kamna například na dlažbu, i v tomto případě je vhodné doplnit ji o ochranné sklo, které dlažbu ochrání třeba před pádem krbového nářadí a zabrání rozbití dlaždice.

Jak velké sklo vybrat?

Ochranné sklo by mělo půdorys kamen přesahovat na straně přikládací a popelníkové nejméně o 300mm a na ostatních stranách nejméně 100mm.

Pokud jste si vybrali například krbovou vložku, a typ, u kterého lze dvířka zasunout a krb používat jako otevřený, pak ochranné sklo by mělo před krbem být 800mm a na bočních stranách 400mm.

Rozhodně se nejedná o žádnou banalitu, kterou by jste mohli podcenit. Sklo opravdu účinně zamezí vypadlým uhlíkům, které by mohly poškodit podlahu, ale také zabrání žhavým kouskům zapálit okolní předměty. Zkrátka nedají ohni šanci jinde než v topeništi.

Jakou sílu skla zvolit?

Síla skla je přímo úměrná hmotnosti kamen:

 • sklo 6mm je vhodné pro kamna do 160kg
 • sklo 8mm do 200kg
 • sklo 10mm nad 200kg – vhodná také pro kamna stojící na nožičkách, kdy je potřeba zvolit silnější sklo k roznesení váhy na větší plochu skla
 • sklo 12mm nad 200kg – masivní skleněná deska vhodná pro všechny typy kamen.

Kvalitní podstavné sklo je samozřejmě vybaveno tzv. náběhovou fazetou, nemusíte se tedy bát zakopnutí o hranu skla.

Všechna skla jsou tepelně tvrzená, vydrží tedy váhu kamen i vaši chůzi, či pády dřeva. Oproti běžným sklům jsou tyto až 4x pevnější.

Čtěte také: Jak na čištění krbových skel?

Designe ochranného skla

A výběr podstavných skel je opravdu pestrý. Můžete tak vybrat takové, které dokonale zapadne do interiéru, či vašich představ a přání. Chcete raději nenápadné, nebo naopak takové, které bude výrazným prvkem?

Vybírat můžete sklo:

 • čiré
 • mléčné
 • kouřové
 • nastříkané

Čiré sklo – je standardní běžné sklo, zcela průhledné. V interiéru bude působit nenápadně a dokonale tak dá vyniknout povrchu pod ním.

Mléčné sklo – je chemicky leptané sklo, jedna strana skla je pak jemně drsná a vytváří mléčný efekt. Působí tak částečně průhledně, ukryje tak drobné defekty na podlaze,ale opravdu jen ty drobné.

Kouřové sklo – sklo je probarvené hnědou barvou s nádechem do kouřového odstínu. Sklo je průhledné, čím silnější ale zvolíte, tím bude tmavší.

Nastříkané sklo – sklo nastříkané barvou jakou si zvolíte a dokonale jej tak zakomponujete do vašeho interiéru a sladíte s kamny či podlahou dle vašeho přání. Takové sklo je pak neprůhledné a skvěle zakryje vady na kráse vaší podlahy. Při pokládce je nutné položit jej nastříkanou stranou dolů a dbát opatrnosti, aby nedošlo k poškrábání při manipulaci. Položené už pak dokonale plní svou funkci a k poškození už nedojde.

Skla jsou na výběr také různých tvarů, zaoblená, hranatá, či zkosená.

A jak sklo pod kamna položit?

Snadno! Stačí jen pár jednoduchých kroků:

 • Odstraňte z podlahy všechny nečistoty.
 • Sklo můžete položit přímo na podlahu. Využít můžete i speciální těsnění, které zabrání usazování prachu pod sklem, ale je to jen estetická funkce, ne nutnost.
 • Ustavte kamna na sklo. Pokud máte kamna na nožkách, je lépe použít pod nožky speciální podložku, která ochrání sklo před případným poškozením.
 • Stačí si jen užívat pohled na váš nový interiérový skvost.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.67/5 (3 hlasy)

Související články