Pár tipů pro začátek:
- Prvním krokem je příprava prostoru koupelny, hydroizolace, obklady, odpad a přívod teplé i studené vody. V některých specifických případech (např. u hydromasážní vany) je potřeba i elektrický proud (konzultovat s odborníkem). Při realizaci těchto části je potřeba již znát konkrétní typ a velikost vany. Potřebujeme vědět, kde bude končit obklad, v kterém místě má být umístěna vodovodní baterie, kde by měl být vývod odpadu.
- Když potřebujeme vanu zatížit (hlavně při použití montážní pěny), nejjednodušší i nejčastější způsob je naplnit ji vodou. Pokud ještě vana nemá zavedený odtok, použijeme několik pytlů cementu, písku, cihel. U toho způsobu může dojít k poškození vany a tak je lepší, když je hotový odpad a vanu zatížíme vodou.Výhodou je i to, že při vypouštění vody zjistíme případné netěsnosti odpadu.
- Akrylátové vany mají dvojité zesílené dno, do kterého se připevňují stavitelné nožičky. Pokud by vana neměla dvojité dno, zjistíme to velmi jednoduše. Spodní dno je stejně silné jako boky vany. V tomto případě nesmíme do vany vrtat a zvolíme jiný způsob. Například uložíme vanu do kovové konstrukce s gumovými podložkami nebo připevníme podpěrnou konstukci pružným lepidlem.
- Výšku vany od podlahy (konkrétně od dlažby po hranu vany) si můžeme variabilně upravit podle našich představ. Většinou se pohybuje kolem 50 - 70 cm (optimálně 60 cm).
- Nesmíme zapomenou na prostor pod vanou, který je potřeba pro rozvody odpadu. Tento prostor by měl být takový, aby umožňoval vyspádování kanalizace. Optimální spádování odpadu od vany je 3 - 5 %, to znamená 3 - 5 cm na 1 metr vodorovné délky. Menší spádování by mohlo mít za následek ucpání odpadu silně znečištěnou vodou.
- Jak zamezit zatekání mezi vanou a stěnou? - používá se buď pouze silikon nebo v kombinaci se speciální pružnou těsnící páskou, která se nalepí na svislý okraj vany a příléhající stěnu (tzv. dvojité utěsnění). Navíc se těsnící pás používá v kombinaci s tekutou hydroizolací čímž se vytvoří dokonalá těsnící bariéra. Největší riziko zatečení je právě v místě styku vany a stěny.
- Akrylátové vany se napevno nezazdívají. Vždy je nutné spoje dilatovat. Pružnými páskami či silikonem.
- K zamezení přenosu hluku používáme zvukově izolační pásky. Které lepíme na okraj vany. Izolujeme styk mezi vanou a stěnou. Odpadní potrubí lze omotat instalatérskou bandáží.
- K zateplení vany lze použít skelnou vatu, kterou vyplníme prostor mezi obezdívkou a vanou. Vatu přiliš nestlačujeme! Velké stlačení ovlivňuje schopnost tepelně izolovat.
Způsoby podezdění, obezdění, obložení vany
Než začneme, máme před sebou otázku: Kdy osadit vanu? Před nebo po vyzdění obezdívky? Odpověď není tak úplně jednoznačná. Lze použít oba způsoby, i když více se používá po osazení vany.
Pokud je to nutné, podezdívku pod vanou či pod sedákem vytvoříme předem. Hlavně v případě rohových van s podsedákem by bylo obtížně zdít podezdívku po osazení vany (podezdívku pouze pod vanou lze udělat i po osazení vany). To jestli musíme nebo nemusíme vytvořit podezdívku zjístíme od dodavatele vany (bývá uvedeno v montážním návodu). Někdy postačí pouze stavitelné podpěry z nožiček, závitových tyčí a upevňovacího profilu. Záleží, jak moc tuhá je samotná vana.
Mezera mezi podezdívkou a vanou by měla činit 2 cm. Tuto mezeru vyplníme po osazení a vyrovnání vany nízkoexpanzivní montážní pěnou (vanu nezapomeneme před použitím pěny zatížit!).
Základní informace:
- Pro lepší upevnění vany je dobré využít montážní profily určené pro uchycení ke stěně (výrobky mohou mít tento název: sada upínacích lišt na okraje vany, montážní sada k uchycení vany...). Tyto profily nám nahradí zadní podezdívku. Navíc se nemusíme bát, že by se vana od stěny posunula. Před nákupem montážních profilů zjistíme zda stěna v koupelně umožní tento způsob ukotvení vany.
- Podlaha pod vanou by měla být rovná, avšak s pomocí stavitelných nožiček lze nerovnost překonat.
- Vanu osazujeme nejčastěji na podpěrné stavitelné nohy (otáčením nohy, lze upravit výšku vany). Obezdívka pak slouží k podchycení okraje vany. Podezdívka pod vanou pak k tomu, aby se málo tuhá akrylátová vana při zatížení neprohýbala.
- Vyšší záruka na vanu je u některých dodavatelů podmíněna správnou montáží dle montážního návodu!
Montáž nožiček do dvojitého dna akrylátové vany. zdroj: youtube Pod obrázkem je názorné video, kde je ukázaná i montáž uchycení vany ke stěně i instalace těsnící pásky.
Na co si dát pozor:
- pokud vanu podezdíváme, tak aby podezdívka nezavazela odpadnímu potrubí - je možné potrubí zazdít do podezdívky
- aby konstrukce podpěrných nožiček nezavazela obezdívce
- spád odpadního potrubí byl dostatečný, 3 - 5 %
- těsnost odpadu (nezapomeneme zkontrolovat potrubí zda v některém místě neteče)
- rovinnost vany (pozor zda vodováha měří správně, stačí aby váha spadla a problém je na světě)
- před montáží zkontrolujeme kolmost stěn v místě umístění vany ke stěně - někdy může mezi vanou a stěnou vzniknou nevzhledná mezera, lišta by ji mohla zakrýt, ale kdo chce takovou nevzhlednou lištu? Tento problém lze řešit i zapuštěním vany do stěny.
- spoj mezi vanou a stěnou byl pružný a vodotěsný
Pórobetonovými tvárnicemi (Ytong, Porfix...)
Tyto tvárnice se používají nejčastěji. Je to dané tím, že se dají snadno opracovat (brousit i řezat). Spojování jednotlivých bloků provádíme pomocí stavebního tenkovrstvého lepidla na porobeton či na alternativní produkty. Pevnost tvárnic je dostatečná (lze jej koupit i v různých pevnostních třídách). Materiál je dostupný v různých tloušťkách 20,30,40,50 ... mm (tyto tloušťky jsou různě dostupné podle výrobců). Plošný rozměr 599 x 249 mm u tvárnic Ytong, 500 x 250 mm u tvárnic Porfix.
Použití může být následující:
- vytvoření podezdívky pod celým obvodem vany - vanu osazujeme až po vytvrdnutí tenkovrstvého lepidla do nízkoexpanzivního pěnového lůžka.
Při této realizaci je složitější vyrovnání stavitelných nožiček. Nutnost většího montážního otvoru v podezdívce nebo ponéchání otvorů v místech nožiček s dodatečným zazděním. Další alternativní možností je štelovat nohy před zděním (vanu osadíme, vodováhou zvážíme rovinnost, poštelujeme nožičky a následně dáme vanu bokem, po vytvrdnutí obezdívky naneseme pěnu a vanu vložíme na své místo). Problematická je realizace napojení odpadu. Pokud je vyvedený odpad z podlahy/stěny na opačné straně než je vyveden odpad z vany, pak je nutné část potrubí připravit před nanesením pěny!
- vytvoření podezdívky z jedné, ze dvou nebo ze tří stran - vanu osazujeme před zděním. Na stěny osazujeme uchycovací profily.
Jednodušší napojení odpadu a dotáhnutí kotvících prvků mezi stěnou a vanou. Snadnější kontrola těsnosti odpadního potrubí.
Tvrzenými deskami (Schlüter®-KERDI-BOARD - extrudovaná tvrzená pěna XPS)
Relativně drahé řešení, které je vykompenzované vlastnostmi těchto desek a relativní jednoduchostí montáže. Deska je vodotěsná. Pouze ve spojích je potřeba přelepit vodotěsnou páskou. Existují i desky, se kterými lze vytvořit stěnu oblého tvaru. Použití u vany může být následující:
Keramickými tvárnicemi či dutými cihlami
Zdlouhavější metoda. Vyzdění nemusí být tak jednoduché jako u porobetonových tvárnic. Řezání je obtížnější než u porobetonu. Lze použít pokud je máme navíc a chceme je "zlikvidovat".
S použitím plných cihel
Výhoda plných cihel je vyšší pevnost. Pevnost je vyšší než u porobetonových tvárnic. Na druhou stranu je zdění pracnější a je potřeba více malty. Opět lze použít pokud máme cihly navíc.
Sádrokartonovou stěnou
Sádrokarton umožňuje suchý způsob výstavby bez nutnosti čekat na vytvrdnutí malt či lepidel. Používá se sádrokarton do vlkého prostředí. Realizace je složitější. Lze s ním vytvořit pouze obvod kolem vany.
Obložení originálním krycím panelem
Velmi jednoduché řešení, kdy se panel na vanu nacvakne nebo přišroubuje. Je potřeba si vybrat takovou vanu, pro kterou tento panel výrobce dodává. Jednolitý vzhled vany. Stěny nebývají obložené obkladem.
Článek byl aktualizovaný 25.12.2022 při hodnocení: 2.57/5 (14 hlasů)