Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak a čím obestavět krbovou vložku?

  

I v dnešní moderní architektuře zůstává devízou každého ideálního obývacího pokoje hezky udělaný krb. Ten dodává celé místnosti pocit pohodlí a domova. Určitě každému rozhodně nebude na obtíž, spíše naopak. Pokud ještě navíc celé místo s ohněm vhodně obestavíme, vznikne nám vskutku obdivuhodný unikát, kterému ostatní budou při každé návštěvě jen závidět. Jak ale v případě obložení krbové vložky postupovat, abychom dosáhli uspokojivých výsledků?

Obrovský sortiment

Z určité části se stavební práce budou odvíjet od toho, jakou vložku nejdříve zakoupíte. Těch je v obchodech k sehnání plno. Všichni výrobci mají snahu předčít svou konkurenci a přijít na trh s něčím novým, aby lidé kupovali právě jejich výrobek.

Mezi nejznámější značky patří:

  • Invicta
  • Super Delta
  • Fabrilot
  • Ferlux
  • Seguin Duteriez
  • Laudel
  • De Luxe
  • a mnoho dalších

Krb má za úkol vytápět především jednu hlavní místnost celého domu, nicméně jde pomocí příslušných rozvodů zásobovat teplem i daleko větší prostor.

Nicméně pomocí horkého vzduchu, dle doporučení odborníku, není radno topit dlouhodobě. Trubkami totiž bývá současně se vzduchem rozšiřována řada nečistot, jako prach a kouř. Jistá úskalí v této volbě určitě nalezneme.

Správný výběr

Dále začneme řešit především volbu materiálu, z kterého budeme konstruovat.

Pokud přemýšlíte nad použitím starých zbylých cihel, tak na to rychle zapomeňte. Není radno stavět z Ytongu a používat jakýkoliv materiál z vaty.

Vybírejte pouze z produktů určených na tento druh práce. Ať kvalita převyšuje kvantitu. Nějaká ta investovaná koruna navíc už vás stejně nevytrhne. Při vstupu do obchodu vyhledávejte šamotové cihly. Šamot totiž svým složením poskytuje žáruvzdorné vlastnosti. Vysoké teploty rozhodně nebudou problémem. Čím více krb obezdíme, tím více tepla v něm nastane. Příliš široké stěny jsou na škodu. Snažte se vše moc nepřehánět. Krb by měl být řešen tak, aby vykazoval aktivitu po delší dobu. Samozřejmě počáteční žár nesmí uškodit. Klademe důraz i na samotné pojivo. Jak jistě víte, kvůli teplu se veškeré předměty v nejbližším okolí roztahují, takže by nesprávně zvolené pojivo rychle popraskalo. Celková konstrukce není vůbec lehkou záležitostí.

Aby se teplo drželo uvnitř

Izolační desky jsou klíčem k úspěšné realizaci. Nejčastěji bývají vyrobeny z vápenatokřemičitých materiálů. Vyznačují se velmi malou prašností. Mají na starost vyplnění prostoru mezi nosnými stěnami a dělícími příčkami. Mezi přednosti desek patří mimo jiné také pevnost s nosností, jelikož musí prokázat podstatnou výdrž. Tyto věci zajistí patřičné tepelné vlastnosti, které by jinak bylo třeba řešit silnějšími zdmi. Do šířky jsou většinou k dostání v rozměrech kolem 5 cm. Výrobce uvádí klasifikační teplotu až obdivuhodných 1000°C. Zároveň se s nimi velice dobře pracuje a manipuluje. Nemusíte shánět žádné speciální pracovní nástroje. Upevnění probíhá prostřednictvím samořezných vrutů. Na jejich slepení použijeme speciální kamnářské lepidlo, samozřejmě také s tepelnou výdrží.

Finální úpravy

Stačí ještě nanést odolnější perlinku, která předchází případným zbytečným rozpadům. Výrazně snižuje riziko praskání celé obezdívky. Vše zakončíme penetračním nátěrem, ještě před konečným omítáním. Tenhle krok je velice důležitý, protože by při použití obyčejného nátěrů došlo k uvolnění nebezpečných chemických látek. Dosud jsme použili samé “špeky”, takže v tomto postupu pokračujeme a naneseme kamnářskou maltu, finálně i omítku. V dnešní době už není problém všechno zboží sehnat.

Nehrajte si na hrdinu

Výsledný krb vyzdobíme k obrazu svému. Na Internetu jistě naleznete příslušnou inspiraci. Zejména starší vzory vypadají obzvlášť pěkně, ale nemusí zapadnou do každého interiéru. Získáte esteticky a zároveň funkčně výbornou věc k zvelebení vašeho domova. Ještě ale musím podotknout, že stavba je velice složitou záležitostí a ne každý má odvahu do něčeho takového jít. Odborně vypracovaný projekt není raritou, spíše běžnou praxí. Snadno totiž docílíte při drobné neznalosti nezvratných chyb.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.33/5 (3 hlasy)

Související články