Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Zapojujete kuchyňský sporák bez odborníka? Přijdete o záruku!

  

Vybavujete novou kuchyň nebo jste se jen rozhodli vyměnit váš starý sporák za nový? Pokud již máte konkrétní typ sporáku koupený, čeká vás jediné. Zapojení. A právě na zapojení různých typů sporáků se podíváme v následujícím článku.

Samostatně stojící sporák je častou volbou zejména u příznivců tradičních spotřebičů a v kuchyních, které dispozičně nedovolují jiná řešení. Díky příznivé ceně - oproti varné desce se samostatnou troubou - zůstává velmi oblíbenou variantou pro mnoho domácností.

Kuchyňský sporák

Mezi velké výhody samostatně stojícího sporáku patří jeho jednoduché umístění do kuchyně. Nemusíte se zdržovat vyřezáváním  prostoru na varnou desku do vaší kuchyňské linky. Úplně postačí sporák umístit na vybrané místo a zapojit. Do této chvíle se vám to bude jevit jako jednoduchá věc. Jenže sporák nepatří mezi spotřebiče, které můžete zapojit svépomocí. Při takovém zapojení přicházíte o záruku a můžete se také vystavit nebezpečí výbuchu či zkratu.

TIP: Nevíte jaký sporák? Přečtěte si článek: Jak vybrat sporák.

Plynový a kombinovaný sporák

Plynové a kombinované sporáky vždy musí zapojit odborně vyškolená osoba. Zapojením nového spotřebiče svépomocí ztrácíte záruku a vystavujete se nebezpečí úniku plynu. Odborně způsobilá osoba také seřídí sporák dle tlaku plynu a postará se o správné odvzdušnění spotřebiče. Rozhodně se proto nepouštějte do instalace sami. O tom, že s plynem si není radno zahrávat, svědčí časté úniky plynu a následné výbuchy, zapojení svépomocí se tedy stává velkým hazardem. Nehledě na fakt, že při špatném zapojení se vystavujete riziku neproplacení pojistného.

Průměrná cena za odborníka: 1900,-

Elektrický sporák

Pokud jste si přivezli elektrický sporák, je třeba nejprve zjistit příkon spotřebiče. Ten může být klasických 230V a není tedy problém takový spotřebič instalovat prostým zapojením do zásuvky. Druhou variantou je příkon 380V a pro tento typ je nutné povolat k zapojení odborníka. Neodborné zapojení sporáku na elektrickou síť je nebezpečné a hrozí zde riziko elektrického zásahu a zkratu. Proto se zapojení spotřebiče svépomocí důrazně nedoporučuje.

Průměrná cena za odborníka: 1300,-

TIP: Máte doma děti? Nechte si sporák na elektriku připojit k vypínači umístěném nad varnou deskou, kterou jednoduše zapnete/vypnete proud.

Problémy, které mohou nastat: 

  • nebezpečí úrazu
  • ztráta záruky
  • neproplacení pojistného
  • poškození sporáku

Hrozí nebezpečí ... úraz elektrickým proudem

Doporučení

Jak z článku vyplývá, zapojení svépomocí se opravdu nevyplácí. Naštěstí dnes již vám zapojení nabízí prakticky každý větší prodejce, a proto by neměl s odborným zapojením být žádný problém. Případně vždy lze vždy využít služeb odborných firem ve vašem okolí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.71/5 (7 hlasů)

Související články