Zařizování kuchyně přináší velké množství otázek, na které si musíte odpovědět. Hlavní je zařídit kuchyni tak, aby vaření bylo co nejvíce snadné a praktické. Na několik praktických tipů se zaměříme v tomto článku.
Zařizování kuchyně přináší velké množství otázek, na které si musíte odpovědět. Hlavní je zařídit kuchyni tak, aby vaření bylo co nejvíce snadné a praktické. Na několik praktických tipů se zaměříme v tomto článku.
Při plánování si v první řadě ujasněte, jaká bude její funkce, zda v ní budete vařit sami, nebo se stane místem setkávání celé rodiny. Důkladně si projděte místnost a zamyslete se nad dispozicemi, které nabízí. Představte si váš pohyb při samotném vaření a také množství potravin a nádobí, které bude nutné uložit.
Tip: Sepište si seznam spotřebičů, které budete využívat a rozdělte si je dle priorit. Tak dojdete k jejich nejlepšímu umístění na místa, kde budou vždy po ruce.
Maximální funkčnost kuchyňské linky zajistíte tím, že při jejím plánování zohledníte tři základní zóny, které tvoří takzvaný kuchyňský trojúhelník. Při dodržení pomyslného trojúhelníku mezi varnou, skladovací a mycí zónou bude budoucí pohyb v kuchyni plynulý, rychlý a bez zbytečných pohybů.
TIP: Přemýšlíte o rekonstrukci vaší kuchyně a stále nejste rozhodnutí, jak by měla vypadat? Inspirujte se provedenými realizacemi rekonstrukcí kuchyně.
Hlavní zónou je nejvíce využívaná plocha k vaření. Tedy místo, v kterém bude umístěn váš sporák či varná deska s troubou na pečení. Platí zde pravidlo, že od dřezu by ji mělo dělit vždy minimálně 80 centimetrů pracovní plochy.
Dřez s odkapávačem musí přímo navazovat na skladovací zónu. V této zóně bude umístěn i odpadkový koš, proto jej zohledněte při plánování prostoru. Kolem dřezu naplánujte z obou stran alespoň 30 centimetrů kuchyňské linky pro případné odkládání umytých potravin.
Zónu pro skladování je ideální umístit k levé straně budoucí linky. Umístíte do ní skříně pro ukládání potravin a nádobí, ale také volně stojící, nebo vestavnou chladničku s mrazničkou.
Tip: Strany pomyslného trojúhelníku mají být v ideálním případě dlouhé 90-275 cm, přičemž součet délek stran by neměl být menší než 366 cm a delší než 739 cm.
Neméně důležité je správné zvolení tvaru budoucí kuchyňské linky. Zde vaší fantazii samozřejmě kladou překážku i dispozice a velikost místnosti, je však dobré vědět o všech možnostech, abyste si mohli správně vybrat. Kuchyňské linky se dělí na čtyři základní typy:
Ideální řešení do menších místností a domácností s menším počtem členů. V klasické rovné kuchyni je nutné dbát na uspořádání a při jeho dodržení se kuchyňská linka stává velmi praktickou i v malém prostoru.
Kuchyně ve tvaru písmene L je ideální řešení, pokud chcete dodržet zmíněný kuchyňský trojúhelník. Tímto tvarem maximálně využijete dispozice a vytvoříte praktický prostor pro práci. Není však možné ji realizovat v každé místnosti.
Tip: Pro inspiraci se podívejte na moderní designové kuchyně výrobce Gorenje, který kromě aktuálního designu nabízí také nadstandardní kvalitu použitých materiálů ve všech tvarových provedeních.
V kuchyni ve tvaru písmene U budete mít dostatek místa pro všechny spotřebiče a velké vaření. Často navíc kopíruje tři zdi místnosti a poskytuje velký prostor pro vaření mezi pracovními deskami. Je však jasné, že místnost musí poskytovat opravdu hodně prostoru.
Tip: Dále vás čeká výběr stylu budoucí kuchyně, inspirací pro vás může být například článek:
Jak vybrat barvu budoucí kuchyně.
Kuchyňský ostrůvek je velmi užitečný v každé kuchyni, protože jakýkoliv další odkládací nebo pracovní prostor je vítaný. Do menších kuchyní se hodí ostrůvky na kolečkách, protože se dají využít občas při velkém vaření a nezabírají místo.