Jak uspořádat dětský pokoj?

Ne vždy máme to štěstí, či chuť, bydlet v prostorném bytě, či místem obdařeném rodinném domě. Panelákové byty jsou často řešeny přinejmenším zvláštně, a tak není výjimkou, bojovat se zařizováním pokojů jako nudle, nebo připomínajících spíše komoru než pokoj. Rozhodně ale nepropadejte panice, vše jde zvládnout. I v případě dětského pokoje, kde dítko potřebuje dostatek prostoru k hraní, uložení množství nezbytných hraček a pohodlné lůžko, jde situaci vyřešit s přehledem a grácií.

Samotné uspořádání jde ruku v ruce s výběrem nábytku

Ve snaze pořídit své ratolesti jen to nejlepší, máme při zařizování často nutkání, koupit všechen běžně používaný dětský nábytek. Jenže namáčknout jej pak do mini pokojíčku je oříšek, který se ne vždy podaří rozlousknout. Proto myslete vždy na to, že do malého prostoru rozhodně nepatří mnoho nábytku a už vůbec ne nábytek robustní. Vzdušnost pokoje a jeho celkovou atmosféru lépe vykouzlíte s minimem nábytku, o to však účelnějším.

Začněte tím nejdůležitějším i největším – postelí

Postel pro dítě plní funkci nejen kvalitního a pohodlného spánku, ale přes den je to také místo pro hru a zábavu. Proto vybírejte dětskou postel vždy přiměřeně věku dítěte. S malou dětskou postýlkou nebudete mít mnoho práce, pro větší dítka – obvykle starší 3 let – můžete pořídit klasickou velkou postel, která vydrží až do puberty. Na paměti vždy mějte také bezpečnost – na vyvýšenou či patrovou postel patří dítko až od věku 6 let!

A jaká jsou ideální řešení?

  • postel sklopná – chytré řešení zajišťující dostatek prostoru během dne

  • postel výsuvná – prakticky zabudovaná v pódiu

  • postel vyvýšená – jejíž součástí jsou poličky, skříňky, skříně na oblečení a také zásuvný psací stůl, je rozhodně TOP výrobkem do malého dětského pokojíčku. Ušetří totiž nejvíce místa. Na pár metrech čtverečních má dítko vše potřebné ke hře, studiu i zábavě. Pod postelí může vzniknout i vlastní „domeček“ - malý svět ve světě dospělých

  • patrová postel

  • sourozenecké postele – chytře řeší malý prostor za vás. Postele tak nemusí být jen klasicky nad sebou, ale také se různě opticky překrývat a vždy jsou již také vybaveny nezbytným úložným a pracovním prostorem. Jejich řešení zároveň skvěle zajišťuje soukromí dvou i tří sourozenců v jednom, i malém, pokoji

Kam s nábytkem? Ke zdi!

I když v módních časopisech vypadají fotografie dětských pokojů, kde je nábytek rozmístěn „ v prostoru“ elegantně, v malém prostoru to není ideální řešení. Pro dítě je nejdůležitější dostatečné místo pro hru. Často si děti – i ty větší – hrají na zemi, proto je důležité, rozmístit nábytek v malém pokojíčku kolem zdí a uprostřed ponechat volný prostor. Využijte také výhod komod, které hravě ukryjí nejen oblečení, ale i hračky a zabírají minimum místa. Nábytek pak volte spíše užší a s možností přichycení ke stěně. Samozřejmě do příjemné výšky, na kterou dítě dosáhne. Můžete samozřejmě myslet i do budoucna, pořídit nábytek vyšší, a využívat zatím jen nižší patra.

Využijte chytrá řešení

Naštěstí se návrháři nábytku a bytoví designeři o své klienty doslova přetahují a tak na trhu naleznete spoustu zajímavých a nápaditých výrobků.

Ideální do malého dětského pokojíčku jsou místo šetřící:

  • závěsné kapsáře

  • závěsné koše na hračky

  • pojízdné boxy pod postel

  • úložné boxy sloužící i jako posezení

  • úložné a policové díly, které snadno opatříte plastovými koši a dítko tak má nejen snadný přístup k hračkám, ale i uklizený pokoj

Tip na závěr

Pokud je dětský pokoj opravdu miniaturní, zvažte možnost, umístit z potřebného nábytku do pokoje pouze postel a pracovní stůl. Dětské svršky pak můžete umístit třeba do své ložnice, ale také do vestavěných skříní na chodbě, nebo se pokuste nápaditě vytvořit z komory soukromou dětskou šatnu. V malém dětském pokojíčku pak ponechte pouze vše nezbytné ke hře a zábavě. K tomu přeci dětský pokojíček slouží …. :)


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.5/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články