Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyrobit kurník?

  

V případě, že se člověk rozhodne chovat slepice, neobejde se bez postavení kurníku. Právě na tomto místě najde kur ochranu před nebezpečnými predátory a nepříznivým počasím. V kurníku také slepice spí a snáší vejce, takže by se mělo jednat o pohodlnou stavbu, na což je třeba dbát při tvorbě. Určitě je důležité vybrat vhodné místo a neumisťovat kurník na zem, aby nedostala příležitost kuna či potkan k útoku na slepice.

Dřevo ošetřete proti parazitům

Ke stavbě kurníku bude zapotřebí dřevo, které by určitě mělo být ošetřeno proti parazitům. Kromě toho by povrchová úprava měla dobře odolávat klimatickým vlivům, takže je vhodné použít silnovrstvou lazuru. Jako základ pro dno kurníku mohou posloužit opracované fošny spojené napříč prkny. K podlaze se připevní nosné sloupky, vepředu kovové profily a vzadu opět silné a ošetřené fošny.

Zateplení polystyrenem

Dno, stěny a strop kurníku se vyplatí zateplit za pomoci polystyrenu, který by měl mít sílu zhruba deseti centimetrů. Povrch střechy uzavřete cementovou deskou a okraje střechy oplechujte, čímž se zajistíte proti zatékání deště i při silném větru. Ujistěte se, že se voda za žádných okolností nedostane do střechy a stropu. Jako vhodné rozměry kurníku se jeví 190 x 90 x 90 centimetrů pro zhruba šest slípek, ale samozřejmě záleží na vašich možnostech a na tom, kolik slepic plánujete chovat.

Na co nezapomenout

Budovu kurníku opatřete vylézacím žebříkem opatřeným protiskluzovými zarážkami ve formě latí. Žebřík umístěte do výšky zhruba šedesáti centimetrů nad zemí. Vchod opatřete dvířky a otvor zakryjte pletivem jako opatření proti nevyžádaným návštěvám predátorů. Hnízda pro slepice dejte po stranách od vchodu, hřady naproti vchodu ve dvou úrovních. Díky tomu bude trusný prostor pro hřady jednoduše přístupný a dá se relativně snadno vyčistit. U stěny interiéru nezapomeňte na místo pro pítko.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.86/5 (7 hlasů)

Související články