Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak udělat skalku?

  

Zbyl vám na zahradě prázdný kout a přece jen byste ho chtěli nějakým způsobem využít? Skalka je ideálním řešením. Co neopominout při jejím zakládání?

Kde skalku postavit a jakou půdu pro ni potřebujeme?

Situovat je vhodné skalku na jižní nebo východní stranu zahrady, překážkou ovšem není v podstatě kterékoli místo.

Spádové skalky se hodí i tam, kde je terén zcela rovný. Uvažujte v první řadě o velikosti, rozlehlá skalka samozřejmě vyžaduje náležitou péči. Nicméně zahradu zkrášlí už taková, která má pouhý metr čtvereční. Ta vás nikterak přehnaně časově nevytíží. Navíc se na ní naučíte adekvátní péči o svoje skalničky a časem ji můžete rozebrat a zvětšit.

Zpočátku se nezatěžujte ani s navážením velkého množství zeminy, rostlinám se bude dobře dařit také na svahu mírném. Půda nesmí být těžká. Pokud to potřebuje, promíchejte ji pro odlehčení nejdřív s pískem. Jak to poznáte? Navlhčete ji a zkoumejte, zda drží pohromadě. Pokud ano, potřebuje provzdušnit. Drenáž kvůli odtoku vody už zapotřebí není, jak se uvádělo ve starší literatuře, byť se dodnes s tímto názorem ještě můžete občas setkat.

Osazujeme skalku

Než začnete sázet rostliny, zbavte důkladně celé místo plevele, což platí především pro úpatí skalky. Každé stanoviště vyžaduje specifické „obyvatele“. Na to slunné se hodí netřesky nebo třeba mateřídouška. Opuncie ocení suché stanoviště, prvosenkám bude lépe v polostínu.

Druhým důležitým atributem každé skalky jsou kameny. S nimi to rozhodně nepřehánějte, ani co do množství, ani druhů. Optimální je pouze jeden druh horniny, nejlépe takové, která se v okolí přirozeně vyskytuje. Nejen, že taková skalka působí daleko přirozeněji, ale bude se jí i lépe dařit. Každá skalnička totiž vyžaduje odlišné podmínky na podklad, který může být buď kyselý nebo neutrální.

Kameny položte na šířku a nezapomeňte je dobře upevnit. Mezi kameny nasypte ještě štěrk, půda tak nemůže příliš vyschnout, ani nehrozí její odplavení. V případě rozlehlé skalky je nezbytné pamatovat na kamenné cestičky, abyste se tady mohli pohodlně pohybovat při trhání plevele.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (4 hlasy)

Související články