Pronájem bytu si můžete vyřídit snadno a rychle nebo to udělat pořádně a své volby nelitovat!
Říká se práce kvapná málo platná… a při výběru bytu to platí zrovna tak. Změnu bydlení nelze provést jen tak, doprovází ji nevyhnutelná dávka stresu. Jsou zde také finanční překážky v podobě nedostatku hotovosti ať už na kauci či platba nájmu předem. Se stěhováním souvisí další náklady v podobě času, který vám stěhování trvá či náklady na stěhovací společnost, pokud si nejste stěhování schopni zařídit sami.
V tomto případě sedí, že za blbost se platí. Dobrou volbou si můžete ušetřit spoustu námahy, úsilí, stresu i peněz, a proto raději nikam nespěchejte.
Jak správně začít? Ještě než se dáte do hledání a porovnávání, je tu pár otázek, které byste si měli položit:
- Jakou mám vizi?
- Co na to partner, popř. ostatní členové domácnosti?
- Jak skutečně vypadá můj každodenní život?
- Nebudu to mít daleko?
- Jakou dispozici a velikost zvolit?
1# Vize
Hned na začátku si můžeme připustit, že ideální byt, který vám nabídne úplně všechno, neexistuje. Jasná vize, která vám dá cíl, může značně pomoci nasměrovat vás správným směrem, a tak být v novém bytě šťastní. Právě to, že jasná vize vám dá vědět, čeho se vzdáváte, umožnuje efektivněji jednat o ceně. Díky toho předložíte jasné a pádné argumenty a možná tak získáte alespoň finanční výhodu.
Rozmyslete se, než začnete hledat pronájem a později i vyjednávat o ceně, jaké požadavky musí být uspokojeny, a u kterých si naopak dovedete představit, že se jich vzdáte.
2# Názor partnera
Zkuste si na počátku přemýšlení posedět s partnerem, klidně si dopřejte sklenku vína, a v klidu si pohovořte o tom, co byste chtěli. V tuto chvíli jsou všechny možnosti ještě otevřené. Nebojte se být upřímní. Nikde není dáno, že vše co vás teď napadne, musí nakonec tak i být, ale pomůže vám to si utřídit nápady a názory. Ideální bude, pokud se zcela shodnete ve všech klíčových aspektech nového pronájmu. Avšak může naopak dojít ke konfliktu názorů, např. zda být na okraji města nebo v centru. Nyní máte prostor pro to se dohodnout. Touto společnou debatou dáváte základní kámen k tomu, abyste oba byli v novém bydlení spokojení.
Pokud jste si doposud neprošli tímto krokem, raději se vraťte o krok zpět a udělejte ho.
3# Každodenní život
Nyní je na čase odložit emoce stranou. Odložte nesmyslnosti a pohádky, je na čase převést předchozí nápady na reálnou osu. Uvědomte si, v jaké životní fázi jste, co plánujete v nejbližších budoucích letech, jaký životní styl vedete a chcete vést a také jaký máte rozpočet. Je mi líto, ale s malým rozpočtem to prostě luxusní vila nebude – konec pohádek. Účelné jsou především dvě sady otázek:
- Jak má vypadat okolí?
- Jak má vypadat samotný byt?
Nad vším přemýšlejte racionálně a ptejte se na každý svůj nárok – proč? Tj. bude vám to k něčemu, využijete to, záleží na tom, je to reálné?
4# Dostupnost
Nejcennější věc co máme je čas. Dobře zvažte, jestli chcete byt o 2 tisíce levnější za cenu, že strávíte o hodinu denně déle v autě, či MHD. Reálně pouvažujte, kam jezdíte často, tj. práce, nákupy, známí apod. a jak s tím souvisí umístění bytu. Chodíte často do parku? Ptejte se pak, zda jsou v blízkém okolí parky apod.
5# Velikost
Důležité je, aby byt odpovídal vašemu způsobu každodenního bytí a ne naopak! Nebaví vás uklízení? Pak si určitě nepořizujte obrovský byt s vysokým nájmem. Chcete již děti? Rozhodně to tedy bude chtít alespoň místnost navíc.
Jak tedy najít tu vhodnou velikost? Nejprve si určete počet místností. Uvažujte dopředu ale ne příliš. Pokud jste singl, který neplánuje singlem zůstat, bude fajn alespoň 2+kk. Je však zbytečné hned po svatbě koupit obří byt a 5 let platit vysoký nájem jen tak.
Poté, co už víte, jakou dispozici chcete, se nabízí druhá, ještě těžší otázka. Jakou velikost v metrech čtverečních? Na tuto otázku nejlépe odpoví osobní návštěva. Předem si lze ale prostor nejlépe přirovnat na dosavadním bydlení. Vezměte tužku, papír a metr a porovnávejte.
Nyní se pusťte do výběru. Držte se jednotlivých bodů z tohoto článku ve shodném pořadí a jistě se vám podaří vybrat si správně! Nebo jste snad zvolili jiný systém? Jaký byl a osvědčil se vám?