Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit mech z antuky?

  

Mech zrovna nepatří k oblíbencům majitelů zahrad a pozemků. Když se objeví na antuce, ani tam příliš radosti neudělá, umí být totiž dost úporný a pokusům o likvidaci celkem zdárně odolává. Co s ním?

Obsah článku:

Když potřebujeme ušetřit

Řešením nejméně náročným i nejlevnějším je použití obyčejné škrabky. Jen si stačí počkat, až teploty spadnou pod nulu. Pak totiž dojde k uvolnění kořínků mechu a vy jej za použití škrabky snadno ručně odstraníte. Jedná se o poměrně spolehlivý způsob, jak se mechu zbavit. Jen od vás samozřejmě bude vyžadovat pravidelnost a trochu námahy. Současně se ale nemusíte bát, že byste svým zásahem zatěžovali životní prostředí, odstranění je šetrné.

Z ranku podobně nízkorozpočtových domácích receptů jsou rozemleté vaječné skořápky. Názory na funkčnost této metody se však různí, mnozí tvrdí, že v podstatě nemá žádné výsledky.

Obdobně můžete vyzkoušet smykování, což je účinná cesta, jak se zbavit plevele, a hrabání kovovým hrablem, někteří též radí, že si vystačíte i s koštětem. Jen pozor, nutné je provádět hrabání pečlivě až do krajů, kde se mech s oblibou usazuje.

Když ruční odstranění nefunguje

Na odstranění mechů bývá rovněž doporučováno hašené vápno. Zahrádkáři používají dolomitický vápenec, který bývá považován za vhodnější, případně český vápenec. Ten je zase levnější. Zkušení „bojovníci“ s mechem radí vápno kupovat spíše ve stavebninách než v zahradnictví. Za stejně velké balení totiž znatelně ušetříte. Aplikovat jej můžeme dvěma způsoby, jednak v práškové formě a jednak i smíchané s vodou.

Na mech je možné vyzkoušet stejně tak roztok síranu měďnatého alias modré skalice. Správná koncentrace je taková, kdy výsledný roztok má světle modrozelenou barvu. Některé zdroje uvádějí i přesnější poměr 500 g na 10 l vody. Tam, kde nehrozí poškození rostlin, používají mnozí s úspěchem taktéž i obyčejnou sůl. Poměr je v tomto případě jednoduchý, na 2 litry vody použijeme kilogram soli, z níž si připravíme „protimechový“ roztok.

Speciální prostředky na hubení plevele

Oblíbeným prostředkem na hubení plevele je například Roundup, který univerzálně funguje na veškeré zelené rostliny, tedy i na mech. Jedná se o látku ze skupiny tzv. totálních herbicidů. Přípravek se umí dostat až ke kořenům, čímž zajistí efektivní a trvalé odstranění i vytrvalých plevelů. Určen je pro aplikaci na list. Herbicidům se však mnozí snaží vyhýbat z ekologických důvodů, neboť mohou v půdě zanechat určité množství reziduí.

Trh s postřiky proti mechům je poměrně pestrý a existuje jich celá řada pod rozličnými názvy. Mnoho z nich je na bázi síranu železnatého, ten představuje pro mechy doslova zhoubu. Při aplikaci se tedy vždy řiďte návodem k použití u konkrétního výrobku, který najdete na obalu. Jen tak dosáhnete optimálního výsledku. Mají svá specifika, po použití některých produktů nemusí být například nutné mechanické odstraňování, o vše se přirozeně postará déšť a vítr. Vše běžně seženete v každých potřebách pro zahrádkáře.

Co dokáže vypalovač

Použít můžete i speciální vypalovač na propanbuta. Ti, kteří ho vyzkoušeli, se nicméně shodují, že ani v tomto případě se nejedná o definitivní řešení a proceduru je potřeba opakovat každoročně. Pozor, nezbytností jsou ochranné pomůcky, to znamená pevná obuv a rukavice, jinam vám hrozí nebezpečí popálení. A ačkoli vypalovač vypadá jako zbytečně razantní postup, pravdou zůstává, že v porovnání s hrablem se rozhodně tolik nenadřete. K rostlinám se s plamenem stačí jen přiblížit.

Zelená antuka

Povrch tohoto typu antuky je vyroben z drceného metamorfovaného čediče. Liší se svými vlastnostmi a i tím, že na něm nekoření plevel, tráva a ani mech. Může se používat jak v halách, tak i v exteriéru. V krajním případě lze kompletní rekonstrukci mechem silně zamořené antuky nepochybně zvažovat.

Antuka jako povrch je obecně sice v prvopočátku levná na realizaci, nicméně dražší právě z hlediska následné údržby. Antuka je v tom ale do značné míry nevinně, mech je natolik vytrvalý, že někdy nepomůže ani zásah specializované firmy a nežádoucí zelený porost je během pár měsíců zpět.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (3 hlasy)

Související články