Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak nejlépe vyčistit mikrovlnou troubu?

  

Zbytky potravin v mikrovlnné troubě vypadají nevábně, zapáchají a ke všemu snižují výkon mikrovlnky. Zbavit se všech usazenin a nečistot v mikrovlnné troubě naštěstí není nic složitého. A dokonce k tomu nepotřebujete ani speciální čistidla. Pro ty nejlepší čistící prostředky stačí někdy zamířit do spíže.

Voda a ocet

První zbraní, se kterou se můžete v boji se špínou v mikrovlnce vytasit, je ocet a voda. Je to jednoduché. Skleněnou misku naplníte do poloviny vodou, přidáte do ní jednu až dvě lžíce octa a strčíte do mikrovlnné trouby.

Mikrovlnku zapnete zhruba na pět minut. Stoupající pára a vlhkost uvolní usazeniny na stěnách a dvířkách troubz. Misku s octovou vodou můžete v mikrovlnce nechat ještě minutu, dvě poté, co se vypne. Pak misku vyndejte a vnitřek trouby vytřete hadrem nebo papírovou utěrkou.

Vezměte si na pomoc citron

Citron rozřízněte na dvě poloviny. Obě půlky citrusu položte řezem dolů na malý talířek, na který jste nalili zhruba jednu lžíci vody. Zapněte mikrovlnku a nechte ji puštěnou zhruba na jednu až dvě minuty. Doba záleží na výkonu trouby. Citron by měl být horký a dvířka mikrovlnky zapařená.

Talířek s citronem vyndejte a mikrovlnku vytřete do sucha hadrem nebo kuchyňskou utěrkou. Některé hospodyňky k citronu přidávají také kus pomeranče, ten prý účinky citronu ještě znásobí.

Prostředek na nádobí

Většina kvalitních prostředků na nádobí má výborné odmašťovací schopnosti. A co si budeme povídat, nečistoty v mikrovlnce jsou většinou mastného původu. Tak proč si nevzít na pomoc právě přípravek na mytí nádobí?

Je to opět jednoduché. Do skleněné nebo porcelánové misky nalijte horkou vodu, přilijte do ní trochu prostředku na mytí nádobí. Misku vložte opět na pár minut do mikrovlnky. Nechte ji tam tak dlouho, dokud se na dvířkách trouby nevytvoří pára. Pak troubu vypněte a nechte ještě chvíli zavřenou, ať účinek páry znásobíte. Pak misku vyndejte a vnitřek trouby vyčistěte kuchyňskou houbičkou a pak vytřete do sucha.

Do misky s vodou můžete přidat i lžičku nebo dvě jedlé sody, ta navíc pohltí nelibé pachy, které se z vaší mikrovlnky linou.

Na špínu v mikrovlnce zabere i čistič oken

Speciální a hlavně účinný čistící přípravek na mikrovlnnou troubu nemusíte kupovat, ale můžete si ho snadno vyrobit doma. Málokdo to ví, ale mikrovlnku můžete skvěle vyčistit i s přípravkem na okna. V misce si smíchejte dva díly čističe na okna a jeden díl teplé vody.

Mikrovlnku odpojte z elektrické sítě. Přípravkem omyjte všechny prostory v mikrovlnce. Dejte si záležet i na záhybech, ve kterých se špína nejvíce drží. Soustřeďte se také na strop mikrovlnky, protože zde se špína drží nejvíce.

Přípravek můžete nalít do rozprašovače, postříkat s ním vnitřek trouby a nechat ho zhruba pět minut působit. Pak mikrovlnku vytřete hadrem nebo houbičkou na nádobí.

Tento roztok by měl být dostatečný, aby si poradil se špínou, která se vaší mikrovlnky drží jako klíště. Pokud se špína nehodlá vzdát, vezměte si na pomoc olivový olej. Ačkoliv je to s podivem, je to další prostředek z vaší kuchyně, který vám může pomoct boj s mastnotou vyhrát. Trošku olivového oleje kápněte na houbičku nebo na hadr a přejeďte s ním špínu. Vyčištěnou mikrovlnku nechte otevřenou, ať pořádně vyschne a dobře vyvětrá. Pokud stále cítíte typický odér prostředku na okna, vezměte vlhkou hadru a mikrovlnku ještě jednou přetřete obyčejnou vlažnou vodou.

Při čištění mikrovlnky vždycky myslete na to, že je poměrně citlivá. Nepoužívejte drsné drátěnky a žádné abrazivní prostředky jako tekuté písky a pod. Ty by mohly poškodit povrch mikrovlnky a mikrovlny nebudou pracovat tak, jak mají.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články