Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vybrat elektrospotřebiče do bytu?

  

Máte v plánu kupovat novou ledničku, pračku či televizor do svého bytu? Lámete si hlavu nad výběrem vhodného elektrospotřebiče, který by byl z hlediska spotřeby nejúspornější a investice za tisíce korun se vám nejvíce vyplatila?

Mnoho lidí žádá po svých domácích spotřebičích jistou kvalitu, ale také samozřejmě energickou úsporu. Výběr takového spotřebiče není vůbec jednoduché, jelikož máme na trhu obrovský výběr značek různých kvalit. Konkurence je vskutku obrovská.

Rozhodující vlastnosti

Každý výrobce nabízí svým zákazníkům elektrospotřebiče, které disponují různými užitečnými vlastnosti. Pak záleží na zákazníkovi, zda daný elektrospotřebič by mohl být tím pravým pomocníkem v jeho domácnosti.

Mezi rozhodující kritéria patří jednoznačně jeho funkční vlastnosti vzhledem ke konkurenci, dále je velice rozhodujícím faktorem jeho cena a v neposlední řadě také samozřejmě náklady na jeho provozování. I na první pohled levný přístroj může později vyjít na slušný balík peněz. Proto si nejdříve ověřte, zda se vám tento nákup do budoucna vyplatí a zda jeho provozní náklady nejsou veliké. Údaj, díky kterému zjistíte provozní náklady daného spotřebiče, se nachází na energetickém štítku produktu.

Spotřeba energie

Údaje na energetickém štítku zpravidla obsahují spotřebu energie za rok nebo den provozu, na jeden mycí cyklus a nebo také další údaje spojené se spotřebou elektřiny. Poté stačí tyto čísla vynásobit s cenou elektřiny v rámci vašeho bydliště a máte výsledek elektrických nákladů daného produktu.

Nejdůležitější roli hraje elektrická spotřeba u ledniček, které jedou víceméně nonstop celý rok. U méně nákladných modelů tudíž může jít o úsporu, která vám ušetří i bezmála tisíc korun! Měli bychom mit ale také na paměti, že údaj elektrické spotřeby daného produktu je pouze orientační a může se ve výsledném součtu malinko lišit. Elektrická spotřeba totiž závisí i na okolních vlivech. Záleží tudíž na tom, kde a jakým teplotám produkt vystavujeme a jak s ním také zacházíme.

Energetický štítek

Na obrázku výše si můžete prohlédnout, jak takový energetický štítek vypadá a co na něm všechno můžete najít. Tak nachází se zde samozřejmě již zmíněná spotřeba, dále tu také nalezneme třídu energetické účinnosti, třídu emisí zpětných prachů, hlučnost a výkon čištění.

Vybíráme podle tříd

Nejlepší třídou je třída A+++. U myček je nejlepší volbou třída A++, účinnost sušení A a spotřeba vody do 3350 l / rok. U standardních praček, které jsou plněný předem, je nejlepší volbou třída A+++, která je oproti pračce třídy A až o třetinu úspornější. U praček, které jsou plněný vrchem, hledáme ty, které disponují třídou A++.

Televizory se řadí do tříd podle velikosti jejich úhlopříček. Takže pro televizory s úhlopřičkou 70 cm platí třída A, televizory s maximální úhlopříčkou 120 cm mají třídu A+ a nad 120 cm jsou televizory třídy A++.

Kde nakupovat?

Mnoho lidí si vybere pro nákup nového elektrospotřebiče nějakou specializovanou prodejnu a porovnávají produkty v rámci této prodejny. Způsob je to skvělý, ale časové náročný.

Další možnost k nákupu elektrospotřebiče máte přes internetové obchody. Těch je na internetu spousta a je již známo, že to, co nabízejí internetové obchody, mnohdy nenabízejí i ty nejlepší specializované prodejny. Můžete si také snadno porovnat produkty, které se vám líbí a nezabere vám to tolik času, jako obchůzka kamenných prodejen. Navíc lze hledat dle určitých kritérií, což vám také ušetří mnoho času a práce. Každý internetový obchod musí podávat informaci také o jeho spotřebě, tudíž při koupi přes internet o tuto informaci nebudete ochuzeni.

Výběr elektrospotřebiče není vůbec snadným úkolem a tak doufám, že vám tento článek byl přínosem a usnadní vám cestu ke koupi vhodného elektrospotřebiče pro vás.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články