Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jakou stěrku na podlahu?

  

Je celkem lhostejné, pro jaký druh podlahy se doma rozhodnete. První krok bývá zpravidla stejný, když je nutné uskutečnit vyrovnání podkladu, jež se obvykle děje stěrkováním prostřednictvím speciálních vyrovnávacích hmot, které se označují jako stěrky. Nejedná se rozhodně o úplně jednoduchou činnost, a proto bývá většinou přenechávána profesionálům v oboru, s trochou snahy ji je ale schopen podle jednoduchého návodu zvládnout i šikovný amatér.

Nejdůležitější kritéria výběru stěrky na podlahu

Ačkoli se na českém trhu vyskytuje rozmanitá nabídka vyrovnávacích hmot, běžně se využívají hlavně samonivelační stěrky. V daném případě se přitom rozhodně nevyplatí experimentovat, ale vždy je lepší zakoupit vyrovnávací hmoty od prověřených výrobců. Při výběru stěrky je třeba především přihlížet ke stabilitě podkladu a potřebné tloušťce vyrovnávací vrstvy. V úvahu je nutné brát i budoucí zatížení podlahy, protože je samozřejmě rozdíl, jestli půjde o intenzivním způsobem zatěžovaný komerční nebo výrobní prostor, případně o rodinný dům či byt, kde bude zatížení naprosto odlišné.

Funkce samonivelační stěrky

Samonivelační stěrka představuje důležitou hmotu, bez níž se de facto nedá docílit rovného podkladu pro položení podlahy. Ideální je pro velkoplošné vyrovnání hrubých nerovností, a to primárně u betonových hliněných podlah. Po zaschnutí se na ni pokládají konečné vrstvy podlahových krytin, ať již se jedná o dlažbu, plovoucí podlahy, koberce nebo vinylové podlahy.

Dělení samonivelačních stěrek

Nejběžněji se lze setkat s podkladními samonivelačními stěrkami, jež se využívají kromě jiného k vyrovnávání cementových potěrů, betonových ploch, ale rovněž původní dlažby. Za předpokladu, že se vyztuží pomocí skleněných vláken, je možné samonivelační stěrky aplikovat i na mírně nestabilní podklad, který představují dřevěná prkna nebo sádrokarton.

Stěrky se obvykle dělí na:

1. Cementové

Stěrky jsou materiálem na základě cementu s krystalickou vazbou vody, jež takřka vylučuje možnost vzniku trhlin. Velkou předností tohoto materiálu je jeho betonový vzhled, jenž dává vyniknout modernímu způsobu bydlení. Cementové stěrky lze zpracovávat jako lité i stěrkované plochy. (SIKA CEMBEX U1, SIKA LEVEL-100 AT, SIKAFLOOR LEVEL 25 N)

2. Anhydritové

Jsou dnes stále oblíbenější kvůli svým ekologickým a uživatelským parametrům.

3. Disperzní

Ideální primárně jako vyztužená stěrková vrstva zateplovacích systémů s tmavšími a výraznými odstíny omítek. Slouží také k renovaci starých tepelně izolačních systémů.

4. Specializované stěrky pro vysoké zatížení

Fungují současně jako konečná pochozí vrstva.

Užití samonivelační stěrky by měl předcházet penetrační nátěr

Před použitím samonivelační stěrky je třeba podklad opatřit penetračním nátěrem nebo speciálním spojovacím můstkem. Penetrační nátěr je schopen snížit savost podkladu, zpevnit jej a snížit na nejmenší možnou míru nebezpečí špatného spojení stěrky s podkladem. Penetrace u samonivelačních hmot tedy nejen zkvalitňuje jejich rozlévané vlastnosti, ale současně přispívá ke zvýšení jejich přídržnosti. Následný nátěr se provádí vždy, až když zaschne ten předchozí. Běžná doba zasychání nátěru je podle koncentrace a savosti podkladu okolo jedné až dvou hodin. Koncentrované nátěry zasychají i okolo 12 hodin.

Aplikace samonivelační stěrky

Samonivelační stěrka se většinou aplikuje ve třech krocích:

  1. Nejprve je nutné nalít samonivelační stěrku na kvalitně připravený podlahový podklad.
  2. V dalším kroku dojde k celoplošnému rozprostření hmoty na podklad za pomoci zubové stěrky.
  3. Na závěr je nutné odstranit vzduchové bubliny, jež se objeví na stěrce, prostřednictvím válečku s hroty.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.2/5 (5 hlasů)

Související články