Ještě před zahájením běžných stavebních prací a vytvořením základové desky domu přichází na řadu důležité úkony v podobě vyrovnání a přípravy podkladu. Součástí je také skrývka ornice. Jak to funguje, co všechno skrývka obnáší a k čemu se dá využít? To všechno se dozvíte přímo v tomto textu.
Základem zahrádkářského a zahradnického úspěchu je bezesporu kvalitní půda. To se lehko řekne, ale občas poměrně špatně udělá. Kde takovou správnou zeminu vzít? Kolik mě to může stát a vůbec, jak to celé funguje, když si ji chci pořídit? Pokud vás všechny tyto otázky trápí, už nemusíte zoufat. Dovedly vás totiž na správnou adresu, kde si je všechny zodpovíme.
Z investičního pohledu představuje vlastnictví orné půdy konzervativní strategii s nízkým, avšak stabilním výnosem. Zemědělské pozemky si dlouhodobě uchovávají hodnotu a zaručují pravidelný příjem z pronájmu (pachtovného). Mohlo by se zdát, že orná půda je jako onen proslulý důl v zemi. Historie nám již ukázala, že dolu pozbýt lze. Ano, riziko společenských otřesů existuje vždy, ale vedle bleskové ztráty vyvlastněním lze o drahocenný kus pole přijít i pomalejším, a to doslova plíživým způsobem. Půda má totiž hodnotu pouze tehdy, když se na ní hospodaří. A právě způsob optimálního hospodářského využití orné půdy má určující význam pro její hodnotu v budoucnosti.
Pomocí zemních prací upravujeme pozemek. Nejčastěji tak činíme v souvislosti se stavbou nebo demolicí domu či zaváděním inženýrských sítí. Tato činnost vyžaduje speciální techniku především dozery a kolové nakladače. Tou disponují stavební firmy, které nám rády tyto práce provedou. V jejich nabídce najdeme také skrývku ornice a odvoz hlušiny. Zkušení pracovníci stavebních firem nám také poradí, k jakým účelům se zemina nejlépe hodí a pomůžou nám ji po ukončení stavby co možná nejefektivněji využít.