Jak vyrobit umělý kámen?

Hledáte vkusnou dekoraci, kterou využijete v interiéru i exteriéru a můžete si ji vyrobit sami? Pak neváhejte a vyzkoušejte výrobu umělého kamene. Nejedná se o nic složitého, takže to zajisté zvládne každý.  Výroba umělého kamene Vás vyjde na pár korun a výsledek je skutečně luxusní. Rozhodně je to jednodušší, než hledání okrasných kamenů v přírodě a následně jejich přepravování.

K čemu lze využít umělý kámen?

Použití tohoto druhu dekorace je velmi různorodé. Ve venkovních prostorech, např. na zahradě, lze umělý kámen využít jako klasickou dekoraci či s ním lze např. ozdobit břeh jezírka, okraje chodníku či bazénu. V interiéru ho můžeme použít také k různým ozdobným účelům.

Z umělého kamene lze také ledacos postavit. Sestavit se z něho může např. krb, okrasná zídka, skalka apod. Možnostem využití se rozhodně meze nekladou a záleží jen na Vašem vkusu a představivosti.

Z čeho se umělý kámen vyrábí?

Umělý kámen lze vyrobit různými způsoby a z různorodých materiálů. Na internetu naleznete řadu užitečných návodů a my Vám jeden z nich také přinášíme. Nejčastěji se umělý kámen vyrábí z hmoty, která se nazývá hypertufa. Tato směs je tvořena ze štěrku, rašeliny, cementu a perlitu. Přidání štěrku je však libovolné. Záleží jak chcete, aby kámen vypadal. Samozřejmě lze přidal i další suroviny. Hypertufa se vyznačuje svou vysokou odolností vůči veškerým podmínkám. Výrobky z této směsi jsou daleko lehčí než klasický kámen a manipulace s nimi je tak rozhodně jednodušší. Z hypertufy lze vymodelovat i řadu dalších výrobků, nemusí se jednat jen o kameny, lze ji tedy multifunkčně využívat dle libosti.

Návod na výrobu umělého kamene

Jak je již zmíněno výše, výroba umělého kamene není žádná věda a zvládne ji naprosto každý. Na přípravu směsi potřebujete rašelinu, cement, perlit a vodu. Všechny části této směny použijete ve stejném poměru, tedy např. hrnek cementu, hrnek vody atd. Nesmíme zapomenout na to, že s cementem a perlitem bychom měli pracovat v rukavicích.

Do kyblíku nebo jiné nádoby nasypeme rašelinu a perlit a vše pečlivě promícháme. Následně do směsi zamícháme také cement. Postupně přiléváme vodu. Výsledná směs by měla mít tužší konzistenci, která bude držet pohromadě. Nežádoucí je směs řídká či drobivá.

Jak vytvarovat umělý kámen?

Záleží na tom, jak veliký kámen potřebujete. Pokud si chcete vyrobit pouze malé ozdobné kamínky, lze je tvarovat v ruce. Pakliže potřebujete nějaké větší, je vhodné použít nějakou “konstrukci”, kterou budete hypertufou obalovat. Tuto lze vyrobit např. z polystyrenové koule či papírové, kterou omotáte drátkem či pletivem, aby Vám krásně držela tvar.

Doba tvrdnutí a následná úprava

Vytvarovaný kámen je potřeba ponechat 1 - 2 dny schnout. Následně je možné je poupravit. Umělý kámen můžete vyhladit brusným papírem nebo ho dokonce reliéfovat a zdrsnit pomocí hrubého kartáče. Celková doba schnutí a tvrdnutí kamene je cca 1 týden a během této doby je vhodné ho občas pokropit vodou. Zaručíte tím jeho větší odolnost a zároveň zamezíte kontaminaci půdy vápnem, které se uvolňuje z cementu.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.38/5 (13 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články