Co je to hypertufa?
Hypertufa je směs z cementu, perlitu a rašeliny. Oproti opravdovému kameni je lehčí a přitom snese veškeré venkovní podmínky. Vytvarovat z ní můžete cokoliv, co vás napadne – od květináčů všech velikostí po různé dekorace a sochy do vaší zahrady.
Materiál na ní seženete v každém obchodě se stavebninami a ani vás nevyjdou draho. Litr cementu vás vyjde přibližně na dvacet korun, litr perlitu za deset korun a litr rašeliny už jen za přibližně dvě koruny. Z tohoto množství budete mít čtyři litry hypertufy, ze které si už můžete vytvarovat i třeba nějaký velký květináč. Vyjde vás přitom na třicet dva korun, což je o mnoho levnější, než si ho pořídit v obchodě.
Co při výrobě kamene budete potřebovat?
- Cement
- Perlit
- Rašelina
- Voda
- Rukavice
- Kbelík
- Lopatka
Případně ještě:
- Jemné pletivo
- Papír
- Drsný kartáč
Postup při výrobě
Připravte si stejné množství ze všech přísad podle toho, kolik výsledné směsi budete chtít. Nejdříve do kbelíku přidejte rašelinu s perlitem a lopatkou smíchejte. Poté přidejte cement a znova promíchejte. Při práci s cementem si už raději nasaďte rukavice. V dalším kroku po troškách přidávejte vodu. Výsledná směs by měla být vlhká a držet pospolu, avšak neměla by se drobit. Pokud má takovouto konzistenci, nechte ji deset minut odpočívat.
Nyní přichází ta část, kdy z materiálu vytvarujete výsledný tvar. Pokud potřebujete pouze malé valounky, které nebudou větší jako pěst, postačí, abyste je rukama ze směsi vyhnětli. Pokud vám ale jde o větší kameny, budete potřebovat něco jako jádro, okolo kterého hypertufu nabalíte. K tomu vám může posloužit jakýkoliv papír, který pokryjete jemným pletivem. Na to už potom dáte hypertufu.
Kámen nechte alespoň den schnout. Po této fázi můžete povrch kamene nějak upravit, vyhladit ho nebo naopak zdrsnit kartáčem. Poté ho nechte znova uschnout alespoň na týden. Pokud chcete zvýšit tvrdost výsledného produktu, můžete každý den kámen rosit vodou. Doba usychání bude sice delší, ale ve výsledku váš kámen více vydrží. Dalším důvodem, proč hypertufu rosit, je přebytečné vápno z cementu. Pokud byste měli váš kámen poblíž rostlin, odplavující se vápno kvůli dešti by mohlo zvyšovat zásaditost půdy a rostlinám škodit.
Dalším způsobem, jak vytvarovat kámen, je vykopat v zemi díru v požadovaném tvaru, kterou potom vyložíte igelitem a hypertufu do ní nalijete. Může to být snadnější způsob, ale potřebujete na to mít prostory a schnutí může být delší. Kameni nechte alespoň o den víc a vyndejte ho až poté. Dále je postup stejný.
S hypertufou vyrobíte cokoliv
Z hypertufy nemusíte vyrábět jen umělé kameny, dají se vytvořit i květináče, mísy nebo různá dekorace.
Při výrobě květináče si stačí najít nějakou formu, třeba jiný květináč nebo plastovou krabičku. Formu můžete vyložit igelitem nebo vytřít olejem, aby se hypertufa následně snadno vyklápěla. Stěny květináče přitom dělejte silnější, dodáte mu tím mimo jiné věrohodnější vzhled kamene.
Rašelina se ve směsi nachází, aby jí dodala lehce pórovitou strukturu. Lze ji nahradit jakýmkoliv jiným přírodním materiálem, třeba obyčejnou hlínou nebo i kompostem, a můžete s tím proto experimentovat. Pokud nelpíte na přesném vzhledu kamene, zkuste do hypertufy přidat například jehličí nebo menší kamínky. Vyzkoušet určitě můžete nějaká barviva, nebo třeba jen vsadit do stěn květináčů suché květiny.