Možné způsoby, jak opracovat kámen

Pokud nechcete nechat opracování kamene na zkušeném kameníkovi, můžete to za pomocí vhodných nástrojů vyzkoušet i sami. Můžete použít čistě manuální způsob nebo je zkombinovat s použitím elektrických nástrojů. V každém případě musíte počítat s dostatkem času, než se doberete k finálnímu výtvoru.

Ochranné pomůcky

Při práci s kamenem vzniká spousta jemného prachu a odlítávají z něj ostré kousky. Proto je nutné, abyste si kromě nástrojů pořídili i ochranné pomůcky. Nezbytné jsou bezpečnostní brýle, kvalitní respirační maska a špunty do uší, pokud pracujete s elektrickými nástroji. Při delší práci s pneumatickými nástroji oceníte antivibrační rukavice.

Rozvržení a příprava kamene

Nejdřív zkontrolujte, jestli najdete jakékoli praskliny, i ty nejdrobnější. Při opracovávání by mohly způsobit prasknutí celého kamene.

Ještě než začnete s opracováváním, zjistěte, jakým směrem se kámen utvářel (je to podobné jako s letokruhy na stromu). Můžete si pomoci namočením kamene. Tyto linie se pak objeví jako výrazné barevné vzory. Při oddělování kamene pak postupujte podél těchto linií.

Po určení směru utváření kamene si předkreslete požadovaný tvar, kterého chcete zpracováním dosáhnout. V tomto bodě je potřebná preciznost, abyste vyměřili požadovanou šířku a délku ze všech stran kamene.

Hrubé opracování

  • Manuálně

Se všemi typy kamenických nástrojů se používá kamenická palice, kovová pro špici a dvojzubák, dřevěná pro všechny ostatní.

Nejrychleji odstraníte požadovanou velikost kamene z bloku pomocí plochého sekáče (blok musí mít plochý povrch a čtvercové rohy). Položte hranu sekáče asi 5 centimetrů od okraje a lehce jej nakloňte. Ostrým úderem odlomte hranu.

Jakmile se vám povede odstranit co největší množství materiálu, pokračujte s kamenickou špicí v opracovávání hrubého tvaru kamene. Přidržte si ji tak, abyste měli palec na vnější straně. Vyhnete se případnému zasažení kamenickou paličkou.

V rozestupu několika centimetrů vytvořte za pomoci špice a paličky drážky. Špičku směřujte ke kameni v takovém úhlu, aby se nezasekla příliš hluboko a nezpůsobila špatně odstranitelné bílé skvrny, připomínající kamenné modřiny. Stejným postupem vysekejte v drážkách vodorovné zářezy, které vytvoří kříže. Touto technikou nadefinujete geometrické roviny, kterých chcete dosáhnout a pomůže vám v celkovém přehledu o vašem postupu.

  • Pomocí elektrických nástrojů

Bruskou s diamantovým kotoučem dosáhnete výše uvedeného postupu také, a mnohem snadněji. Stačí jí vytvořit paralerní řezy, které od sebe budou vzdálené asi 3 centimetry. Přebytečný kámen pak odstraníte pomocí kamenické špice.

Pneumatické kladivo zastane ještě víc nástrojů. Výše a níže uvedené postupy můžete použít s pneumatickým kladivem a odpovídajícími nástavci. Jeho údery (až několik za sekundu) zrychlují celou práci a šetří fyzickou lidskou sílu. Rychlé působení a síla pneumatického kladiva vám umožní pracovat i s tvrdšími druhy kamenů, jako je žula. Tlak vzduchu můžete regulovat pro větší výkon, stejně tak jako ho snížit pro detailnější práci.

Definování tvaru

Jakmile máte po celém kameni vytvořený hrubý obrys pomocí křížových zářezů, začněte je uhlazovat pomocí dvojzubáku a kamenické palice. Při správném použití kamenické špice byste měli mít k dispozici povrch s drážkami a prohlubněmi, do nichž dvojzubák snadno zapadne a víc je vyhladí.

Podržte dvojzubák v úhlu 45 stupňů, který je důležitý pro správné opracování. Větší úhel kámen poničí a při menším úhlu jen přeskočíte po povrchu.

Kamenickým dlátem zahlaďte ploché a vypouklé tvary tak, abyste odstranili strukturu po dvojzubáku.

Dokončení

Pro dosažení úplně hladkého povrchu se používají kamenické rašple a brusné papíry. Začněte brousit povrch pomocí rašple v závislosti na směřování jejích zubů. Většina rašplí má zuby jedním směrem, a proto budete muset kámen vyhlazovat v tomto směru, nejlépe směrem od vás.

Úplně hladkého povrchu dosáhnete pomocí brusného papíru, nejlépe se zrnitostí 220. U měkkých kamenů se vyhněte hrubosti zrn 80 a nižší. Nejšetrnější je mokré broušení, ale při suchém broušení můžete sledovat značky a praskliny na kameni, které je potřeba zabrousit. Při broušení na sucho si nezapomeňte vzít respirační masku, protože se vytváří velké množství prachu. To můžete snížit, když si mezi jednotlivým broušením uděláte přestávku.

Leštění

Po vyleštění vynikne krásná barva a vzor kamene. U měkkých kamenů stačí pokračovat v ručním broušení pod tekoucí vodou jemným brusným papírem (mezi 600 a 3000 zrnitostí).

Tvrdé kameny vyleštíte za pomocí úhlové brusky s přívodem vody s brusným papírem podle potřeby (zrnitost od 40 do 3000).

Po dokončení leštění nechte kámen důkladně vyschnout. Zkontrolujte všechny nedokonalosti, jako jsou škrábance a praskliny, a označte je barevným fixem. Odstraňte je jemným brusným papírem.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.33/5 (6 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články