Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak na zelený bazén? Jak se zbavit zelené vody?

  

Češi si v poslední době velice oblíbili všechno, co souvisí se zahradou. Skalky, altány, grilování a v neposlední řadě i bazény. Ne každý si však uvědomuje, kolik práce tyto záležitosti obnáší. Tím, že si pořídíte bazén, musíte si také hlídat stav vody v něm, její čistotu i pH. Bazén, ve kterém je voda dlouhodobě, totiž zkrátka vyžaduje alespoň základní údržbu, jinak si neuženete jen ostudu u sousedů, ale budete hazardovat se svým vlastním zdravím.

Kouzlo chloru a filtrace

Voda je přirozeným prostředím řady mikroorganismů a řas, navíc se v ní časem nahromadí utopený hmyz a další nečistoty. A zvláště to platí pro vodu, která nikam neproudí a víceméně stojí. Když ponecháme stranou, jak takový bazén vypadá, určitě to není ani zdravé, ani hygienické. Koupat se mezi řasami, nebo spolu s utopenými brouky a mouchami, to není nijak příjemná vyhlídka, můžete si takto uhnat velmi nepříjemné zdravotní komplikace.

Základem vašeho bazénu by tedy měla být jak účinná filtrace, skrze kterou se bude voda prohánět a s jejíž pomocí se bude zbavovat všech pevných nečistot, tak i dávkovač chemie, nejčastěji chloru. Ten likviduje mikroorganismy a vaši vodu dezinfikuje. Navíc, budete-li udržovat pH vody mezi 7,2 až 7,6, je pro vás chlor zcela nezávadný a nijak váš organismus neovlivní, zato však udrží vodu průzračnou a bez nečistot.

Zelený bazén

CC: Josch13

Čtěte také: Kupujeme bazén v zimě | Lepení děravého bazénu | Výpočet objemu bazénu

Co když voda zezelená?

I přes přítomnost chloru a účinnou filtraci se však občas může stát, že voda v bazénu zezelená. Často se tak děje v případě, kdy někam na delší dobu odjedete a bazén zůstává vystaven dešti nebo horku.

Jakmile se spotřebuje chemie, mohou v ní i přes funkční filtraci řasy bujet, jak se jim zachce. V tu chvíli je více než nutný váš zásah.

Okamžitě byste měli zkontrolovat pH vody a aplikovat chemické přípravky. Kromě šokové chlorové dezinfekce také prostředek proti řasám.

Po celou dobu by měla s maximálním výkonem fungovat filtrace, která účinek chemie ještě podpoří. Od věci není ani mechanické čištění bazénu.

Celý proces bude trvat podle míry znečištění i několik dní, po které byste se v zájmu vlastního zdraví neměli koupat. Ale na druhou stranu, jeho výsledkem bude krásně čistá voda, ve které si můžete bez rizika užívat letní radovánky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.15/5 (13 hlasů)





Související články