Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyřešit přečerpání vody z nádrže?

  

Voda je velice důležitá pro naše fungování ve všech oblastech. Bez vody by prakticky nebylo možné přežít. Naštěstí se nacházíme v oblasti, kde prozatím nedostatkem vody netrpíme. V posledních letech se ji snažíme i co možná nejvíce šetřit, jelikož jí začíná citelně ubývat. Mnoho domácností se proto uchyluje k řešením, jako jsou domácí čističky vody či využívání dešťové vody, na které lze získat i nejrůznější dotace. Ve městech je voda poměrně drahá, ale pokud máte vybudovanou studnu, je možné značné finanční prostředky ušetřit. V případě, kdy se chystáme uvést do provozu vodovodní síť či se rozhodneme pro využívání tzv. dešťovky, je nutné zamyslet se i nad potřebou čerpání a přečerpávání vody. Přečerpávání vody se nejčastěji řeší za pomoci nejrůznějších čerpadel. Ta lze pořídit v různých velikostech, s různým výkonem i v různých cenových kategoriích.

Obsah článku:

Přečerpávání vody ze studní či nádrží

Vybudování studny na vlastním pozemku se stává čím dál výhodnější investicí. Ve většině případů se pod pozemky nachází dostatečný zdroj pitné vody, který dokáže bez sebemenších problémů zásobovat celou domácnost. Před samotným zahájením stavebních prací je však třeba zapřemýšlet nad tím, jak budeme vodu přečerpávat. Existuje více různých způsobů, které se samozřejmě odvíjejí od toho, k jakým účelům budeme vodu ze studny používat. Ve chvíli, kdy budeme chtít zásobovat celé obydlí i zahradu dostatkem vody, bude zapotřebí zvolit jiný systém než v případě, kdy chceme vodu dovést pouze např. na zavlažování zahrady. Běžně se k přečerpávání vody ze studny využívají tzv. domácí vodárny či samostatná čerpadla. Každý typ se hodí k jinému účelu a snese jiný stupeň zátěže.

Přečerpávání vody z nádrží je možné řešit prakticky stejně jako v případě přečerpávání vody ze studní. Zde je nutné dávat si pozor na to, zda je námi vybrané přečerpávací zařízení uzpůsobeno pro daný typ vody. V případě, kdy v nádržích skladujeme vodu pitnou, žádný problém se nevyskytne. Mohl by se však objevit v případě užitkové či dešťové vody, která může při špatné filtraci obsahovat nejrůznější části, které mohou způsobit poruchu přečerpávacího zařízení. 

Podle čeho vybírat přečerpávací zařízení?

Kritérií pro výběr zařízení, která nám budou přečerpávat vodu, je hned několik. Samozřejmě by nás měl zajímat výkon. Některá zařízení dokáží přečerpávat vodu rychleji, ale je nutné počítat s vyšší finanční investicí. Výběr je rovněž nutné uzpůsobit dle typu a umístění vodovodní sítě. V neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na okolní podmínky, aby se nám například v zimních měsících nestalo, že nám voda či zařízení zamrznou. Velice důležitým kritériem je i kvalita přečerpávané vody, tzn. zda se jedná o vody ze studny či vrtu, dešťovku či vodu z jiných zdrojů.

Přenosná či pevně instalovaná přečerpávací zařízení

Na českém trhu je nepřeberné množství nejrůznějších čerpadel, která jsou rozdělena do kategorií dle výkonu a způsobu využití. Obecně se dělí na domácí či zahradní vodárny, ponorná čerpadla či samonasávací čerpadla, kalová čerpadla. Kategorií je samozřejmě mnohem více, ale pro přečerpání vody z nádrže či studny lze zvolit některé z výše jmenovaných kategorií. Přenosná přečerpávací zařízení oceníme především v případech, kdy potřebujeme jednorázově či jednou za určité období přečerpat vodu z nádrže. Pevně instalovaná přečerpávací zařízení jsou naopak vhodnější pro každodenní používání. Další variantou je možnost využití kalového čerpadla, které dokáže během krátké chvíle Vámi požadované množství vody přečerpat.

Přečerpávací nádrže na vodu

Tyto lze využívat prakticky kdekoliv. Jejich pořízení je sice o něco náročnější, ale budete mít vždy jistotu, že máte alespoň základní množství vody v nádrži. Tyto nádoby jsou vyráběny v různých rozměrech a tedy i s jiným objemem a jsou vybaveny čerpadlem pro snadné a rychlé použití. Nádoby je možné používat nejen ke skladování čisté či užitkové vody, ale rovněž i k jejímu transportu, takže ji lze využít více způsoby.

Nevíte si rady? Nebojte se zeptat odborníka

Čerpání vody a její rozvod je velice důležitou součástí každého obydlí. Pokud si nejste jisti, jak vybrat správné zařízení či jak rozvodnou síť vytvořit, je vhodné se poradit s odborníkem. Jedině tak dosáhnete toho nejlepšího výsledku a vyhnete se případných chybám, které mohou napáchat více škody než užitku. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články