Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Rozdíly mezi šedým a bílým polystyrenem

  

Polystyren - materiál, který většina z nás velmi dobře zná. Stejně tak jeho izolační účinky. Méně známá je ovšem jeho šedá varianta. Teď ale vyvstává otázka. Je tedy lepší šedý nebo bílý polystyren a hlavně proč? Po přečtení tohoto článku již budete znát odpověď.

Seznamte se se šedým polystyrenem

Pojďme si napřed říci, o jaký materiál vlastně jde. Šedý polystyren má velice podobné složení jako bílý, ovšem je do něj přimíchána "tajná přísada", a tou je grafit, tedy jedna z modifikací uhlíku (ta druhá je diamant), které se v přírodě běžně nacházejí. Ano, je to ten samý grafit, který tvoří tuhu vaší tužky. Pokud by vás zajímala těžba této netradiční suroviny, můžete si udělat výlet do grafitového dolu v Českém Krumlově.

Šedý polystyren by teoreticky bylo možné vyrábět na totožné lince jako bílý, jen by se mírně upravily výrobní parametry, ale jeden háček a zároveň důvod, proč se to v praxi příliš neaplikuje, tu přece jen je. Totiž fakt, že je to výroba špinavá a celou linku by bylo před započetím výroby druhého druhu kompletně očistit, aby nedošlo k promísení, z čehož by nám vyšel hybrid zvaný "Dalmatin".

Proč se šedý polystyren začal využívat?

Byl to de facto boom, co přišlo v roce 2005 z laboratoří. Vědci nadšeně zveřejnili zprávu, že našli vyvinuli materiál s o 20 % lepšími izolačními vlastnostmi, než jaké má klasický bílý polystyren. To logicky znamená, že vám ušetří víc peněz. Pokud s ním ovšem umíte správně zacházet. Když ne, může to mít fatální následky.

Hlavní rozdíly mezi šedým a bílým polystyrenem

Kromě rozdílné izolační síly, která, jak už jsme si řekli, činí 20 %, je tu ještě jeden opravdu veliký rozdíl a tím je tepelná roztažnost. Tu má šedý polystyren asi dvakrát větší. A tady nám nastává problém.

  • Nejde jen o to, jak takový materiál aplikovat, ale i skladovat. Není většího nepřítele pro šedý polystyren, než přímé sluneční světlo. Skladovat ho příliš dlouho se vůbec nedoporučuje. Jestliže ovšem není jiné východisko, volte chladné a stinné místo. I co se týče manipulace, musíte být velmi obezřetní. Co největší část pracovní plochy, nejlépe však celou, je třeba odstínit jakýmkoli způsobem. Dobře poslouží např. igelitová plachta nebo stanová celta. Pracovat musíte co nejrychleji.
    Kdežto klasický polystyren, jak asi dobře víte, se může válet v podstatě kdekoliv a je úplně jedno, jak dlouho s ním budete pracovat, nebo jak dlouho leží uskladněn. Pokud ho tedy někdo nepoláme, nebo vám neuletí.
  • Dalším rozdílem je vůbec princip izolace. Klasický bílý polystyren 10 % slunečního záření pohltí a zbylých 90 % odrazí. Jeho šedý kolega to ale dělá přesně obráceně. tedy pohltí 90 % a odrazí 10 % záření.
  • Důležitá je také volba tmele. U bílého polystyrenu to nebude taková věda jako u šedého. To je způsobeno především oním přídavkem grafitu, který nám dělá trochu neplechu. má totiž schopnost např. levnější tmely učinit neúčinnými, což by mělo za následek, že by se vám zateplení z fasády hezky oloupalo jako slupka z mandarinky.
  • Rozdíl nalezneme přirozeně také v ceně. Jestliže něco považujeme za lepší, v tomto případě je naším favoritem šedý polystyren, budeme to patrně chtít prodat dráž. Na menších plochách se rozdíl tolik neprojeví. Činí zpravidla 2 Kč/m2, což může být citelné, potřebujete-li zateplit větší budovu.

Kdybychom chtěli shrnout všechny tyto body do jednoho jediného rozdílu, dalo by se říci, že šedý polystyren je zkrátka pro náročnější kupce. Je samozřejmě potřeba věnovat materiálu větší pozornost i péči a projevit určitou zkušenost v oboru, popřípadě si najmout nějakou firmu, ale materiál se vám odvděčí lépe odvedenou prací. Kdežto s bílým polystyrenem může zateplovat téměř každý, ovšem izolace bude o něco horší.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.67/5 (6 hlasů)





Související články