Jak omítnout OSB desku?

OSB desky patří mezi nejpoužívanější stavební materiál vůbec. Proč taky ne. Jsou vyráběny ze dřevěných třísek, přesněji tedy z jehličnatého dřeva (smrky, borovice). Třísky se slisují a s pomocí syntetické pryskyřice z ní vzniká OSB deska. OSB desky bývají upřednostňovány oproti SDK deskám (sádrokartonové desky) zejména kvůli ceně a uplatnění.

OSB desky můžete najít prakticky všude. Ať už se jedná o dřevostavbypodlahové konstrukce nebo jsou využívány například během oprav různých obytných či administrativních domů. Najdete je však i u mnohem menších výrobků jako jsou třeba poličky nebo různé druhy nábytku.

Proč právě OSB desku?

Jsou využívány zejména kvůli jednoduché montáži. Práce je jednoduchá a zvládne jí každý domácí kutil i člověk, který má doma základní řemeslné náčiní. Mezi další výhody patří jejich životnost. Jsou vyráběny z dřevěných třísek a pryskyřice, což je přírodní lepidlo, ale zároveň izolant vůči vodě a dalším přírodním vlivům, takže jsou vhodné jak do sucha, tak do vlhka. Pouze OSB deska však nestačí. Dřevo je sice přírodní tepelná izolace, avšak deska jako taková má hodně daleko k tomu, aby dosáhla na jakýkoliv z dnešních tepelných standardů. Proto se při montáži doporučuje přidávat nějaká extra tepelná izolace, případně i akustickou izolaci.

OSB desky

Omítání desky

Na internetu najdete desítky příspěvků nešťastných kutilů, kterým po čase začne omítka praskat, opadat a bojí se, že jim spadne celá. Pokud tedy nechcete, abyste museli po nějakém čase omítku opět předělávat, mezi kutily panuje jeden optimální postup, který funguje.

V prvé řadě OSB desku musíte napenetrovat. Asi si říkáte, proč zrovna penetrovat, když se penetruje například u malování a deska jako taková není savý materiál (vzhledem k tomu, že je vyrobena z dřevěných třísek a slepena pryskyřicí) Při výběru penetrace vybírejte mezi těmi kvalitnějšími, z osobních zkušeností mohu doporučit například Ceresit CN 94.

Dalším bodem na Vašem seznamu bude lepidlo. Poté, co desku napenetrujete, je třeba natáhnout vrstvou lepidla. Lepidlo může být použito různé, zde opět osobně doporučím například Lepící a stěrkové hmoty od společnosti Cermix. Ideální bude zeptat se prodejce, říct mu svůj záměr a on už Vám poradí, který přesně vybrat.

Následně do vrstvy lepidla vtlačíme perlinku. A aby toho nebylo málo, na perlinku přidáme opět další vrstvu lepidla abychom dosáhli tížené trvanlivosti. Při nanášení druhé vrstvy lepidla buďte velmi pečlivý, nevynechávejte žádné spáry, jelikož ty nejčastěji způsobují praskliny.

Finální pohledovou vrstvu provedete ze štukové omítky nebo keramických obkladů. A máte hotovo.

Zmíněný postup je všeobecně doporučován a v případě jeho dodržení se nemusíte bát, že Vám omítka po roce spadne na hlavu.

Všechny OSB desky nejsou stejné

Někdo by si mohl říct, že je OSB deska jako OSB deska. Ani zdaleka to však není pravda.

OSB desky můžeme třídit jak podle výrobců, tak podle jejich uzpůsobení. Na trhu najdeme desítky výrobců, u všech se však nedočkáme stejné kvality. Před koupí bychom tedy měli pečlivě zvážit, k čemu desky vlastně chceme použít.

Pokud chceme stavět nějakou podlahu, na kterou stejně poté dáme lino nebo jen zabednit nějaké otvory na stavbě, budou nám bohatě stačit desky od různých prakticky neznámých výrobců z Polska nebo třeba Ukrajiny.

Laik by si mohl říct, že v daných deskách nevidí rozdíl, který z počátku ani vidět být nemusí, ale poznáte jej v dlouhodobém měřítku. Lepidlo použité ke slepení třísek bývá méně kvalitní nebo je možné, že se nám začnou loupat třísky a vy můžete poznat rozdíl v kvalitě už po pár týdnech. Samozřejmě tyto desky Vás můžou zlákat svou cenou, jelikož je podstatně nižší než je cena od výrobců jako je například Kronospan nebo Egger. Tito výrobci patří mezi přední výrobce OSB desek a na kvalitě je to znát. Pokud tedy chcete stavět nějakou dřevostavbu nebo nástavbu v interiéru, doporučuji Vám se zaměřit na kvalitnější dodavatele.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.92/5 (53 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články