Žaluzie

Zkušenost s úklidem špinavých vnitřních žaluzií

Jednou z nejméně příjemných domácích prací je čištění vnitřních žaluzií. I v sebepravidelněji uklízené domácnosti se na žaluziích usazuje prach a v kuchyni i mastnota. Hodně lidí čištění žaluzií odkládá, protože i s použitím speciálních pomocníků je to piplavá práce. Odklady ale znamenají větší znečištění a tím i víc práce. Měli byste to udělat minimálně ve chvíli, kdy myjete okna, jinak se nečistoty z žaluzií budou při jejich zatahování či roztahování usazovat na čistých oknech.

Jak vyčistit textilní vnitřní žaluzie?

Vnitřní textilní žaluzie představují praktický a zároveň estetický prvek pro využití v interiéru. Skvěle poslouží pro regulaci světla i zakrytí před zvědavými zraky z ulice. Mnoho lidí však často má problém s tím, jak takové žaluzie vlastně správně vyčistit. V tomto článku najdete rady a nápady, s jejichž pomocí budou vaše textilní žaluzie vypadat jako nové a snížíte riziko jejich poškození nevhodnou manipulací.

Venkovní žaluzie - jak čistit?

Venkovní žaluzie plní mnoho potřebných funkcí. Jsou elegantním doplňkem, který zvyšuje atraktivitu vašeho obydlí. Zároveň jsou praktickým prostředkem k dokonalé ochraně vašeho interiéru před slunečním zářením v letním období. V zimě pak chytře eliminují tepelné ztráty, ke kterým dochází přes okenní plochy. V neposlední řadě plní také bezpečnostní funkci. Abyste se mohli dlouho těšit ze všech kladů venkovních žaluzií, musíte o ně řádně pečovat.

Jak vybrat venkovní žaluzie?

venkovními žaluziemi se je možné setkat stále častěji. Kdo by si také v České republice pořizoval třeba venkovní okenice? Venkovní žaluzie poskytují účinnou ochranu před ostrým slunečním svitem, ale i před krajně nepříznivým počasím. Na následujících řádcích se lze seznámit s osvědčenými radami, jimiž se je záhodno při jejich výběru řídit.

Jak změřit okna na žaluzie?

Rádi byste nejen svým oknům, ale hlavně sami sobě dopřáli pohodlné zatemňování pomocí již tak oblíbených žaluzií? Lámete si však stále hlavu nad tím, jak správně změřit rozměry vašich oken? V následujících krocích si jednoduše povíme, jak na to.

Jak vyčistit vertikální žaluzie od prachu?

Nejsnadněji vyčistíte vertikální žaluzie od prachu při pravidelném úklidu, pouhým oprášením, protože se prach nebude moci „zažrat“ hlouběji. Platí to hlavně pro látkové vertikální žaluzie a ty, které máte v místnostech s vyšším výskytem vlhkosti a mastnoty (prádelny, kuchyně apod.).

Jak opravit řetízek horizontální žaluzie?

Jedním z nejrozšířenějších způsobů zastínění místnosti a regulace teploty v ní jsou žaluzie. Setkáme se s venkovními i vnitřními modely. Venkovní žaluzie mají navíc ochrannou funkci proti případným zlodějům. Rozdělit je můžeme také podle způsobu stahování lamel na vertikální a horizontální. Vertikální žaluzie kromě zatemnění prostoru také vizuálně rozdělí místnost. Nejčastěji se však setkáváme s horizontálními žaluziemi, které jsou ideální pro jednoduchá okna a minimalisticky zařízené interiéry.

Jak si vyrobit papírové žaluzie?

Materiál

  • velký arch papíru: nejlepší je pevnější papír, jako je lepenka, sulfátový papír nebo další tvrdší papíry s vyšší gramáží
  • nůžky
  • vrták (děrovačku, vrtačku)
  • pevný provaz a k němu velkou jehlu (může být bez, s jehlou je to jednodušší)
  • nůž nebo řezák
  • dlouhé pravítko nebo kus dlouhého rovného dřeva (budete ho potřebovat jako vodítko při skládání)
  • 2 zarážky (brzdičky) na šňůrku / 2 kolíčky na prádlo (nebo silné sponky)
  • 2 háky nebo těžké kameny

Jak a čím čistit žaluzie?

Čištění žaluzií rozhodně nepatří do osnov každodenního úklidu, ale to ještě neznamená, že se nemusí čistit vůbec. Existuje celá řada způsobů, jak žaluzie vyčistit, aby vypadaly jako nové. Vyčištěné žaluzie pak nejen čisté nějakou dobu zůstanou, ale bude na ně i mnohem hezčí pohled. Jak tedy a čím čistit žaluzie?

Jak nejlépe vyčistit žaluzie?

Jakým způsobem nejlépe vyčistit žaluzie? Tady skutečně platí, že každý, koho se zeptáte na radu, Vám poskytne úplně jiný recept. Jen stěží lze rozsoudit, který způsob je opravdu nejlepší. Na výběr totiž dostanete různé postupy doporučované oficiálními výrobci, ale stejně tak i řadu „vychytávek“, které kolují mezi lidmi. Je jen na Vás, kterým z nich se budete inspirovat.

Jak na čištění žaluzií? - různé způsoby

Žaluzie jsou bezesporu praktickým i slušivým doplňkem naší domácnosti. Mají-li takové dlouho zůstat, budou za to od vás něco chtít. Nebojte, možná na to nevypadají, ale jsou celkem skromné. Péče o ně je nenáročná, když víte, jak na to. My se o několik užitečných tipů s vámi podělíme.