Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak si vyrobit papírové žaluzie?

  

Materiál

  • velký arch papíru: nejlepší je pevnější papír, jako je lepenka, sulfátový papír nebo další tvrdší papíry s vyšší gramáží
  • nůžky
  • vrták (děrovačku, vrtačku)
  • pevný provaz a k němu velkou jehlu (může být bez, s jehlou je to jednodušší)
  • nůž nebo řezák
  • dlouhé pravítko nebo kus dlouhého rovného dřeva (budete ho potřebovat jako vodítko při skládání)
  • 2 zarážky (brzdičky) na šňůrku / 2 kolíčky na prádlo (nebo silné sponky)
  • 2 háky nebo těžké kameny

Měření

Přeměřte šířku a délku okna nebo prostoru, kam chcete žaluzii umístit. K délce přidejte asi 50 cm. Změřte i hloubku a vydělte 2.

Zpracování papíru

Podle rozměrů okna (+50 cm na délku) vystřihněte papír. Na něj z obou stran narýsujte podélné čáry, s odstupem podle vydělené hloubky okna (má-li vaše okno např. 10 cm, čáru narýsujete každých 5 cm).

Na první straně každou druhou čáru obtáhněte pomocí zadní strany nože nebo řezáku. Buďte opatrní, abyste nepřeřezali papír skrz, toto vám jen ulehčí skládání žaluzie.

Skládání

Přeložte papír podél každé čáry a každý přehyb pevně uhlaďte rukou.

Otočte papír na druhou stranu a zbývající čáry opět obtáhněte nožem a přeložte je. Měla by vám vzniknout harmonika (cik-cak sklad).

Otvory a provlečení

Nechte žaluzii úplně přeloženou (na proužek) a skrze ni provrtejte díry. Nechte žaluzii volně rozvinout. Máte-li dostatečně velkou jehlu, bude se vám s její pomocí provázek provlékat lépe. Po provlečení provázku po celé délce udělejte na jednom konci uzel, druhý nechte volný. Celý postup zopakujte i na druhé straně žaluzie.

Uchycení žaluzie

Pokud chcete žaluzii uchytit jen dočasně, stačí přivřít horní stranu mezi rám okna. Pro trvalejší řešení navrtejte dostatečně silné šrouby (nebo šrouby s očky) na horní část okna a přivažte k nim zauzlované konce provazu.

Spodní část provazů pro dočasné umístění zatižte kameny, pro trvalé namontujte háky (nebo opět šrouby s očky) a uvažte i spodní části provazu.

Přizpůsobení zastínění

Pro udržení žaluzie v určité výšce ji stačí lehce potáhnout rukou a konce v požadované výšce zajistit kolíčky nebo sponkami. Chcete-li ještě rychlejší řešení, použijte brzdičky na šňůrku (které se běžně dávají ke stahování šňůrek oblečení).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (4 hlasy)

Související články