Kolik stojí koberec?

V dnešní době je na trhu nespočet druhů koberců, v zásadě se liší hlavně materiálem, ze kterých jsou koberce vyrobené, druhem podkladu nebo technikou výroby apod. Z tohoto důvodu je těžké odpovědět na otázku, kolik koberec stojí. Přinášíme rozdělení koberců s ohledem na cenovou kategorii.

Rozdělení dle:

  • Materiálu
  • Podkladu
  • Techniky výroby

Rozdělení koberců podle materiálu

V této kategorii máme 2 základní skupiny rozdělení:

  1. Přírodní
  2. Syntetické

Syntetické koberce

Do této skupiny patří koberce vyrobené z PA Polyamidu, PP Propylenu, PES Polyesteru, PTT Triexta nebo PAN Akryl.

  • PA Polyamid – jeden z nejuniverzálnějších a nejodolnějších koberců. Další velkou výhodou je vysoká trvanlivost a barevná stálost. Široká nabídka barevných provedení. Cenově se tyto koberce pohybují od 200Kč/m2 do 1800Kč/m2.
  • PP Propylen – často označovaný jako Olefin. Koberce vyrobené z Propylenu vynikají mimořádnou odolností proti skvrnám a vyblednutí, další velkou výhodou je nízká cena. Pro vaši představu tyhle koberce začínají na ceně 140Kč/m2 a mohou se vyšplhat až na cenu 1200Kč/m2.
  • PES Polyester – měkké koberce s jasnými barvami, které se nekroutí, tudíž jsou snadné na položení i následnou údržbu. Výroba dnes probíhá především z použitých PET lahví, čímž přispíváme s ochraně životního prostředí. Za m2 zaplatíte v průměru 750Kč.

Přírodní koberce

Koberce vyráběné z přírodních materiálů jsou koberce vlněné, bavlněné či hedvábné.

  • Vlna – koberce velice příjemné na dotek, z nehořlavých vláken. Díky tepelným izolačním vlastnostem nedochází k tak výrazným ztrát tepla z místnosti. Za kvalitu si v tomto případě budete muset připlatit, koberce začínají na 500Kč/m2, ale za kvalitní vlněnou předložku z vyčesané ovčí vlny zaplatíte i 30 000Kč.
  • Bavlna – bavlněné koberce zabírají jen malé procentu na celém trhnu. Jsou měkké a příjemné na dotek, ale náchylné vůči skvrnám. Tyto koberce se prodávají spíše jako kusové v různých rozměrech, od toho se odvíjí i cena. Cena za m2 se pohybuje kolem 3000Kč.
  • Hedvábí – koberce z hedvábného vlákna jsou tím nejkvalitnějším a nejkrásnějším, co si můžete dopřát. Jejich struktura je jemná a s vysokým leskem. Pokud si chcete koupit hedvábný koberec, počítejte s cenou min. 10 000Kč/m2. Některé sběratelské kousky vyjdou i na několik set tisíc korun nebo dokonce na několik miliónů korun.

Rozdělení koberců podle podkladu

Pro každý druh koberce je rozdílný i druh podkladu.

  • AB Action back- podklad tvoří syntetická juta v mřížce. Tento podklad je používaný pro koberce s třídou zátěže 21 (obytné prostory – mírně namáhané). Cenově se tyto koberce pohybují v rozmezí 140Kč/m2 až 600Kč/m2.
  • Filc – filc zaručuje vysokou tepelnou a zvukovou izolaci. Je často používaný u koberců s třídou zátěže 23 ( obytné prostory – středně namáhané). Cenové rozmezí je celkem široké 140Kč/m2 až 2000Kč/m2.
  • Duotex – kombinace podkladů AB Action back a filcu. Duotex výborně drží na podlaze, tudíš je pokládání velice jednoduché. Cena za m2 se pohybuje mezi 250Kč a 2000Kč/m2
  • Guma – gumový podklad se perfektně hodí pro koberce s třídou vysoké zátěže. Gumová podložka zpevní koberec a zamezí průniku vlhkosti z podkladu do koberce. Koberce s gumovou podložkou jsou poměrně levné, maximálně za ně zaplatíte 600Kč/m2.
  • Latex – technologie zátěru latexem je poměrně levná záležitost. Tento zátěr je neškodná a zdraví neškodlivá. Koberce lépe drží na podlaze. Na koberce s latexovým podkladem vám bude stačit 250Kč/m2.

Rozdělení podle technik výroby

Podle výrobních technik rozlišujeme koberce tkané a všívané.

  • Tkané koberce – tkané koberce se nejčastěji používají jako běhouny. Tkaní koberců je celkem složité a nákladné, to se projeví hlavně v ceně. Tkaní probíhá rypsové nebo keprové vazbě a vlákna, ze kterých je na výběr jsou např. jutová, kokosová a sisalová. Na trhu narazíte i na podomácku tkané koberce, které nejsou vůbec nákladné, ale kvalitní ručně tkané koberce začínají na ceně 20 000Kč.
  • Všívané koberce – technika všívání je proces vytváření koberců na specializovaných jehlových strojích. Často se k rubu přidávají sekundární vrstvy ze tkaných nebo netkaných textilií či zátěrů, které podpoří zafixování smyček. Všívané koberce můžeme ještě dál rozdělit do 3 podskupin ->
  1. Střižené koberce – výroba spočívá v řezání smyček z vláken, i za ty nejkvalitnější zaplatíte maximálně 1000Kč/m2
  2. Smyčkové koberce - smyčky jsou vytvořené pomocí tkacího stroje. Tyto koberce se hodí do místností s vysokou zátěží. Na m2 smyčkového koberce vám bude stačit 500Kč/m2
  3. Kombinace smyčky a střiženého vlasu – velice oblíbené, koberce s vysokým chlupem. Skvěle se hodí jako předložky k postelím nebo do dětských pokojů. Cenové rozpětí je v tomto případě velice široké 1000Kč – 30 000Kč.

Jen pro zajímavost nejdražší koberec světa byl vydražený za 634 275 240Kč. Jedná se o koberec, který pochází z jihovýchodní Persie z první poloviny 17. století.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články