Jak připravit podklad pod koberec pomocí nivelační stěrky?

Výhody koberce jakožto řešení podlahové krytiny jsou zřejmé. Díky své dekorativní funkci, měkkému zpracování a tedy vysoké pohodlnosti, dále hřejivosti, mechanické odolnosti a dalším přínosům bývají právě koberce první volbou při zařizování (nejen) dětských pokojíčků. Jak se to ale má s podkladem pod ně a co vše jejich pokládce předchází, to už je otázka složitější.

Aby koberce spolehlivě sloužily a přinášely ty benefity, které od nich očekáváme, je nutné provést perfektní práci při jejich pokládce a lepení. Jednou z nejdůležitějších fází je příprava podkladu, na nějž se koberec umístí.

Nivelační stěrka není jediným možným podkladem pod koberec

Existuje několik variant toho, co lze pod koberec vložit. V posledních letech roste obliba speciálních podložek pod koberce, zejména díky jejich zvukově a tepelně izolačním vlastnostem. Dnes se však zaměříme na variantu bez podložky, na variantu s použitím samonivelační stěrky.

Příprava dokonalého podkladu je základ

Na finální podklad pod koberec se klade několik požadavků. Musí být především

  • pevný
  • rovný
  • čistý
  • v době pokládky koberce relativně suchý.

Samonivelační stěrka, tato paroprupustná hmota všechny tyto charakteristiky splňuje, zejména pro vyrovnání jakékoliv nerovnosti je to dokonalý nástroj.

Nyní se nacházíme ve fázi, kdy je podlaha naprosto neošetřená, špinavá a s nerovnostmi. I před použitím nivelační stěrky musí dojít k určitým úpravám. Nachází-li se na podlaze výraznější nerovnosti (v řádu několika jednotek i desítek milimetrů), je nutné je za pomoci hrubé síly odstranit a srovnat povrch do přibližné roviny. Rovněž veškerý prach a případné zbytky barev, lepidel či jiných náznaků přítomnosti předchozích podlahových krytin musí pryč. Samonivelační stěrku vždy aplikujeme na čistý povrch, zbavený i posledního snítka prachu.

Penetrujte, penetrujte, penetrujte!

V další fázi musí na řadu přijít penetrace. Jedná se sice o relativně dobrovolný krok, důrazně vám ho však doporučujeme realizovat. Penetrace totiž podklad ještě více sjednotí a především pak sníží jeho savost, uzavře póry a napomůže lepšímu přichycení stěrky k hrubému podkladu. U některých extrémně nesavých nebo hladkých materiálů se místo penetrace, která by se jednoduše nevsákla, používá tzv. spojovací můstek, látka s totožnými vlastnostmi.

Je záhodné používat penetraci i samonivelační stěrku od stejného výrobce. Získáte tím jistotu, že se obě látky budou svými vlastnostmi doplňovat a přispějete k jejich lepšímu spojení. V opačném případě se vystavíte riziku, že tomu tak nebude.

Role koberců

Autor: LaCamila

Držte se návodu zuby nehty

Máme-li napenetrováno, můžeme konečně přistoupit k práci se samotnou stěrkou. Jedná se o sypkou směs, jíž je potřeba naředit dle přiloženého návodu. Uvedené pokyny se vyplatí dodržet, příliš hustě namíchaná hmota by se po celém povrchu neroztekla, tekutější forma by naopak nemusela držet pohromadě. Správně naředěnou směs poté nalijeme na připravený podklad. Aplikace stěrky přichází na řadu ve chvíli, kdy je podlaha ještě mírně vlhká, nikoliv však příliš.

Práci se samonivelační stěrkou není vhodné nikterak zdržovat, je zapotřebí pracovat dostatečně rychle, aby hmota nezačala při práci tuhnout. Směs se rozetře po celé ploše podlahy pomocí stěrky a následně, dokud je ještě poddajná, roztáhne do všech krajů místnosti.

Tip: Nivelační stěrku nanášejte vždy tak, abyste končili u dveří, ať si po již hotové rovině nemusíte šlapat.

Na závěr si shrňme, jaké všechny nástroje budete při aplikace nivelační stěrky v ideálním případě potřebovat:

  • vysavač
  • škrabku
  • penetraci
  • váleček na aplikaci penetrace
  • teleskopickou tyč
  • dilatační pásek (na oblepení spodní části obvodového zdiva)
  • stěrkovací hmotu
  • nádobu na vodu
  • míchací metlu
  • míchadlo (ideálně s elektrickým pohonem a regulací otáček)
  • aplikační stěrku
  • odvzdušňovací váleček.

V tuto chvíli stačí jen počkat, až samonivelační stěrka zaschne a můžete přistoupit k položení koberce. O tom, jaká jsou úskalí této práce, a na co si při ní dát pozor, o tom zase příště.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.67/5 (3 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články