Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak ručně vyčistit koberec?

  

Některé domácí práce dají pořádně zabrat! Samotné gruntování je časově velmi náročné a při představě ručního čištění koberce se většině hospodyň dělají hrůzou mžitky před očima. Co se dá ale dělat, někdy je třeba přistoupit i k této nevděčné činnosti! Jakým způsobem postupovat, když chceme docílit toho, aby byl proces čištění co nejefektivnější?

Také zde jako při celé řadě jiných činností platí osvědčené pravidlo: „Dvakrát měř, jednou řež!“ V tomto případě se vyplatí ještě předtím, než se s vervou pustíme do čištění koberce, zhodnotit jeho celkový stav. Je znečištěn po celé ploše nebo pouze kolem skvrny? Zároveň je třeba vzít v potaz i povahu skvrny. Pokud má takovou povahu, že je jasné, že čím později ji odstraníme, tím je menší šance na její úplné odstranění, není nad čím váhat!

Jak se zbavit skvrn?

V životě je třeba dodržovat celá řada pravidel a i když to asi někoho překvapí, výjimku nepředstavuje ani čištění koberce. Práci nám do značné míry usnadní, pokud budeme rychlí! Tím se nemyslí rychlost, s jakou budeme hýbat našimi končetinami při samotném čištění, ale fakt, kdy přistoupíme k odstraňování skvrny. Platí, že čím dříve, tím lépe!

Hned na začátek je nutné odstranit část skvrny, jež se ještě nestihla vsáknout. Když jde o nějakou tekutou látku, je dobré mít při ruce savý papír nebo hadřík a tlačit co nejvíce. Čím více do něho nasajete tím lépe! Dejte si ale pozor, aby se Vám „nepovedlo“ skvrnu rozmazat!

Pak již přichází na řadu vlažná voda, v úvahu připadá i slabší roztok s šamponem na koberce. K tomu můžete pronést kouzelné slůvko abrakadabra a většina skvrn spolehlivě zmizí. Násilí tu nic nezmůžete! Proto postižené místo na koberci jen lehce masírujte. Abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení, ve chvíli, kdy se rozhodnete použít nějaký čisticí prostředek, vyzkoušejte nejprve, jak působí na nějaké méně viditelné ploše. Zřejmě by Vás moc netěšilo, kdyby sice skvrna zmizela, ale koberec byl na postiženém místě odbarvený nebo zesvětlený.

Samotné odsávání skvrny se vždy dělá od kraje směrem doprostředka. Jinak by to mohlo dopadnout podobně, jako když pejsek s kočičkou vařili dort a skvrna by byla stále větší a větší. Čisticí prostředky pak nenechávejte na koberci zbytečně dlouho a nezapomeňte je spláchnout čistou vodou!

Celoplošné čištění

V okamžiku, kdy budete chtít vyčistit celou plochu koberce, vždy využijte čisticí techniku. Předsevzetí, že se Vám to podaří s kartáčem, hadrem nebo mopem je sice hezké, konečný výsledek však bude vzhledem k vynaloženému času i úsilí nanejvýš chabý. Kdyby se Vám nakrásně podařilo koberec čištěním zkrášlit, bude stejně brzy zase špinavý, protože čisticí prostředek se v něm drží a různé nečistoty se o to rychleji chytnou.Proto je nezbytné, aby voda a čisticí prostředek kobercem jen prošly. Toho lze doma docílit snad jen tím, že jej osprchujeme. Co když je však koberec na takovou operaci příliš veliký?

V tomto případě je rada zcela jednoduchá! Vypůjčete si v nejbližší půjčovně vhodný extraktor! Není to přehnaně drahé a výsledný efekt zato určitě stojí! Pokud půjčovna v blízkosti není, neváhejte a svěřte svůj koberec úklidové firmě. Budete to mít bez nervů! Proč se zbytečně trápit s prací, kterou za Vás mnohem kvalitněji obstarají profesionálové?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)

Související články