Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak nalepit samolepící tapetu na dveře?

  

S pomocí samolepících tapet můžete snadno obléknout vaše interiérové dveře do nového kabátu. Vštípí nový design těm, které moc krásy nepobraly a zamaskují povrchová poškození těm, kterým krása ubyla vinou opotřebení či nehody.

Největším problémem, a tím se dostáváme k jádru pudla, je aplikace tapety na dveře. K ní budete kromě samotné tapety potřebovat:

  • Obyčejnou tužku
  • Nůžky, nůž
  • Pravítko
  • Rozprašovač s vodou a slabým roztokem saponátu
  • Stěrku nebo měkký hadřík
  • Špendlík

1. Příprava tapety

Za pomoci pravítka a obyčejné tužky naměříme a vyznačíme požadované rozměry tapety. Striktně se řídíme pravidlem: dvakrát měř jednou řež. Pozor je nutné si dát u tapet se vzorem – již při vyměřování jej bereme v potaz. Vždy měříme o několik centimetrů širší a delší pruhy tapety kvůli přehýbání přes okraj dveří.

2. Příprava dveří

Podkladový povrch pod tapetu musí být hladký a čistý, dveře tedy omyjeme a zbavíme všech nečistot. Je pohodlnější pracovat s vysazenými dveřmi, proto jako první krok učiníme právě vysazení z pantů. Pokud tapety zasahuje i do prostoru kliky, je lepší kliku včetně kování odmontovat než oblepovat.

Na nečistot zbavených dveří načrtneme obyčejnou tužkou nákres, vyznačující budoucí umístění tapety. Těsně před lepením dveře postříkáme vodou se saponátem. Stanou se kluzkými a tapeta se na ně bude snadněji umisťovat.

3. Lepíme

Tapetu lepíme vždy od kraje dveří. Papír ze zadní strany tapety neodtrháváme najednou, nýbrž postupně. Již při procesu lepení průběžně tapetu zahlazujeme stěrkou nebo měkkým hadrem, což ještě jednou opakujeme i po něm. Snažíme se o dokonalé vypnutí bez jediné bublinky. Pokud by po vyhlazení přeci jenom nějaké zůstaly, jemně je propíchneme špendlíkem a místo opět zahladíme.

Kraje dveří přelepíme s několikacentimetrovým přesahem, který následně nožem seřízneme dle hrany dveří. To v případě, že má vaše tapeta končit právě s hranou dveří. Pokud tapetu lepíme na vypouklé plochy, k lepšímu přilnutí pomůže zahřátí tapety fénem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.23/5 (13 hlasů)

Související články