Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jakým polystyrenem zateplovat fasádu?

  

Z důvodů povětšinou ekonomických, ale i technických a ekologických stále častěji dochází k zateplování rodinných i bytových domů, budov, objektů. Zateplením se zbavíme nežádoucích plísní, ušetříme na topení, zhodnocujeme stavbu a také pomáháme zlepšovat životní prostředí.

Důležitou podmínkou je kvalitní, vhodný a správně použitý izolant, bez kterého izolovat – zateplovat prostě nejde.

Nejčastějším způsobem, se kterým se lze v současné době setkat, je využití kontaktních technologií. Konkrétně se jedná o systém lepení izolační desky přímo na obvodové zdivo, stěnu, postačí si vybrat zateplovaní materiál – bude to minerální vata, ovčí vlna, sláma nebo pěnový polystyren? Využívaný nejčastěji bývá právě onen zmíněný polystyren.

  • podlahový
  • střešní
  • fasádní
  • extrudovaný
  • pro podlahové topení
  • polystyrenové lišty a další

Na rozdíl od polystyrenu podlahového mají například desky polystyrenu fasádního požadavky na přesnost, pravoúhlost, rovinnost a tvarovou stabilitu velmi vysoké, a proto jsou řezány z jednoho bloku, po stabilizaci.

Druhy polystyrénů pro zateplování fasád

Pro kontaktní fasády lze využít bílý fasádní polystyren, šedý polystyren se zvýšeným tepelným odporem, polystyren se zvýšenou izolační schopností a pevností v tlaku, dále v různých variantách včetně příslušenství. Dalšími nutnými komponenty jsou například také lepidla s vyšší pružností, kvalitní sklotextilní síťovina (nutná k vytvoření armovací vrstvy). Vhodná k lepení je taktéž kvalitní PU pěna, zapotřebí je tmel, hmoždinky, perlinky, zakládací profily, soklové lišty atd.

Polystyren eps 70

Šedý polystyren se hodí všude tam, kde je třeba maximálně zateplit danou plochu. Každá buňka tohoto druhu je vylepšena přísadou grafitu, který odráží teplo tam a zpět, tím zabraňuje vyššímu úniku tepla. Vylepšená tepelná izolace je tudíž velkou výhodou. Vyrábí se taktéž v klasických rozměrových parametrech, v různých tloušťkách (10 – 300 mm), doporučen bývá zejména náročnější klientele. Aplikace tohoto precizního sortimentu je malinko odlišná, což vychází z téměř dvojnásobné teplotní roztažnosti. Při zateplování na přímém slunci se doporučuje využít stínících plachet, protože tato forma polystyrenu se se sluníčkem nemá moc ráda.

Na trhu tyto produkty můžeme najít pod názvy

Styrotherm PLUS 70, Multi Therm NEO nebo Extrapor. Výrobci jsou BACHL, EXTHERM, Styrotrade, Isover a další.

prohlédnout nabídku tepelných izolací zde

Vlastnosti

Pro izolaci fasád objektů se běžně používá expandovaný pěnový polystyren (EPS), který je zcela ideální pro tepelnou a zvukovou izolaci. Tato léty ověřená izolační hmota je lehká, jednoduše opracovatelná, cenově dostupná a její cena není nikterak likvidní. Pro optimální využití a bezchybnou aplikaci je důležité znát také všech technické vlastnosti, k nim se řadí zejména

  • tepelná vodivost
  • stabilita tvaru
  • pevnost v tahu, ohybu
  • napětí v tlaku
  • dynamická tuhost - negativně ovlivňuje zvukově izolační schopnost polystyrenu. Čím je vyšší, tím je zvuková izolace horší.

Nejběžnějším typem je fasádní polystyren EPS 70 F – číslo v označení znamená pevnost (jsou-li nároky na vyšší pevnost v tlaku, lze zvolit EPS 100), písmeno pak třídu označující kvalitu. Vyrábí se ve formě desek o rozměrech 0,5 x 1 m.

Více informací o vlatnostech polystyrenu naleznete zde.

Jak na to?

Materiál tohoto typu se vyznačuje vysokou a snadnou opracovatelností, jednoduchou manipulací a aplikací. Levnější varianta zateplení nás přivede právě k polystyrenu, takže 90% všech izolačních činností je zabezpečeno kontaktním způsobem s využitím fasádních zateplovacích systémů. Řezání a broušení je zcela bezproblémové, proto se desky velmi dobře upravují do žádoucích tvarů a parametrů. Třešničkou na dortu dobrých zpráv je možnost využití dotačního programu ZELENÁ ÚSPORÁM.

Alternativní řešení: - chytrá pěna.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)





Související články