Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyrobit rám postele?

  

Někteří lidé stráví bez přehánění v posteli skoro polovinu svého života. Není proto jistě k zahození, když alespoň část z ní nese stopy našich rukou. Rám postele rovněž vypovídá o osobnosti jejího uživatele. Přiložte ruku k dílu a uvidíte, že se vám bude hned spát o něco lépe!

Výběr materiálu

Za materiál může posloužit dýha, lamino, masivní dřevo, čalounění i kov nebo dražší exotické dřevo. Je možné vyrobit rám postele i z europalet či starých dřevěných trámů.

Doporučit lze výroba rámu ze smrku nebo borovice, protože je obvykle levnější oproti bukovému, dubovému nebo březovému dřevu. Když si vyberete lamino, sice ušetříte, ale životnost takového rámu je znatelně nižší. Postel má tendenci se rozviklat.

Rozměry

Výroba rámu postele je v okamžiku, kdy se rozhodnete zhotovit si sami celou postel, tou nejjednodušší činností. Všechny chyby, jichž se případně dopustíte, je totiž ještě možné odstranit.

Nejprve je nutné určit odpovídající velikost rámu. Ta je závislá na tom, jak velká je ložnice. Ještě důležitější je fakt, jak velký člověk v ní bude spát. Pamatujte na to, že rám by měl být nejlépe o 20-30 cm delší než spící uživatel. Šířka rámu je obvykle u lůžka 90 centimetrů, u manželských postelí potom 180-220 cm. Výška postele se doporučuje okolo 50 centimetrů. Nikdo vás však nemůže nutit, abyste se drželi těchto zaběhlých zvyklostí, rám postele si přece děláte sami pro sebe!

Příklad jednolůžkové postele o rozměru 980 x 2100 mm (matrace 900 x 2000 mm):

Rozměry dřevěné jednolůžkové postele

Co budeme potřebovat na výrobu 1ks jednolůžkové postele:

Na dvě čela:

  • 4* nohy 50 x 100 x 600 mm
  • 4* úzké příčky 25 x 60 x 780 mm
  • 2* široké příčky 25 x 150 x 780 mm

Na dvě bočnice:

  • 2* široká deska 25 x 150 x 2000 mm
  • 2* úzká lať (na ní leží dřevěný rošt) 20 x 40 x 2000 mm

Rošt:

  • 14* laťky 20 (nebo 30) x 100 x 900 mm
  • textilie na spojení latí 2 x 2 m + krátké vruty pro uchycení do latí

Spojovací doplňky:

  • lepidlo na dřevo (použije se pouze u čel)
  • min. 36* spojovací kolík průměru 10 mm, délky 40 mm
  • 8* vrut do dřeva s nábytkářskou hlavou délky kolem 150 - 180 mm (nebo nábytkářský šroub se spojovacím článkem, složitější montáž)
  • cca 18 krátkých vrutů pro uchycení úzké latě na bočnici, délky cca 40 mm...kotvení cca po 250 mm

Nářadí

  • kolíkovací sada
  • aku vrtačka (s vrtáky a sadou bitů na utažení vrutů)
  • kotoučová nebo přímočará pila (alternativně ruční)
  • bruska, brusné papíry
  • kladívko na zaklepnutí spojovacích kolíků
  • ruční svěrky (nebo upínací popruhy)

Truhlářský kolíkovací přípravek

Schéma postele

Schéma rámu postele

Postup

Materiál a nářadí máme připravené. Nyní přístoupíme k výrobě samotného rámu:

  1. Opracujeme (zkrátíme) všechny díly na požadované délky. Délky jsou uvedené výše v seznamu potřebného materiálu. Ostré hranky můžeme pro větší bezpečí zaoblit.
  2. Vyvrtáme pomocí kolíkovací sady požadované otvory pro spojovací kolíky...průměr otvorů 10 mm. Začneme u dílů pro čela. Hloubka otvorů je o cca 3 mm hlubší než je zapuštěný kolík. Tzn. pro 40 mm kolík připravujeme dva otvory z každé strany o hloubce 23 mm. Nejtěžší bude správně vyvrtat otvory na nohách postele. Otvory zde nejsou symetricky, jak na příčkách čel. U čela jsou příčky z jedné strany 5 mm a z druhé 20 mm. Můžete si návod upravit a příčky u čel osadit vzhledem k nohám symetricky.
  3. Výroba čela postele z 5 dílů - Připravíme si nohy postele a do vyvrtaných otvorů naneseme lepidlo. Následně vezmeme kolíčky a zaklepneme je do otvoru pomocí kladívka. Dále si připravíme příčky, opět naneseme lepidlo (včetně natření ploch) a všechny díly postupně dáme dohromady. Lepidlo, které vyteče ze spojů odstraníme hadříkem. Nakonec čela zafixujeme pomocí svěrek (alternativně pomocí upínacích popruhů). Necháme lepidlo vytvrdnou a máme hotová obě čela.
  4. Výroba bočnic - Opět si připravíme otvory pro kolíky a navíc vyvrtáme otvory pro vruty s nábytkářskou hlavou. Tyto vruty nám budou celý rám držet pevně po hromadě. Otvory musí být menší než vrut! K desce bočnice přišroubujeme lať, na které bude ležet rošt. Spoj mezi deskou bočnice a latí natřeme lepidlem.
  5. Vytvoření rámu spojením bočnic a čel - Zde již nepoužíváme lepidlo (aby se dal rám později rozebrat). Předvrtáme poslední otvory a pomocí vrutů s nábytkářskou hlavou spojíme čela s bočnicemi a pevně utáhneme. POZOR: Šrouby jsou dlouhé, pravděpodobně budete potřebovat šablonu pro přesné odvrtání.
  6. Provedeme nátěr
  7. Vyrobíme nebo koupíme rošt - do nosnosti 100 kg tl. latí 20 mm, do nosnosti 150 kg tl. 30 mm...cca 14 latí nakrátíme na délku 900 mm. Tyto laťky následně symetricky rozdělime na délku 2 metrů a spojíme textilním páskem (umístěný 100 - 150 mm od kraje latí, z obou stran). Použijeme krátké vruty s širší hlavičkou.
  8. Osadíme matraci 900 x 2000 mm...pokud je matrace vysoká 150 mm, tak horní hrana bude ve výšce cca 420-430 mm...tuto výšku lze upravit mírným posunutím laťky, na které leží rošt.
  9. Máme hotovo :)

Nátěr postele

Dřevěný rám je potřeba natřít. V úvahu připadá

  • lazura - má schopnost dřevo obarvit, uchovat jeho strukturu, ale nic nezakryje.
  • krycí barva - se využívá hlavně tehdy, když chcete rám postele barevně sladit s dalším nábytkem.
  • bezbarvý lak - ponechá příjemný „dřevěný vzhled“.

Rám postele by měl být vždy vyroben takovým způsobem, aby se hodil do interiéru, v němž bude umístěn. Nikdo se jistě nechce každý den probouzet v posteli, která se mu nelíbí. Místo sladkých snů by v ní mohly přijít noční můry!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.07/5 (28 hlasů)





Související články