Jak obložit stěny/strop korkem? Postup
Přemýšlíte nad obložením stěn a stropu korkem? Skvělý nápad. Korek je velmi žádaný stavební materiál, který má mnoho výborných vlastností. Navíc umí překvapit svým vzhledem a dodat interiéru velmi jedinečnou a stylovou atmosféru. Velkým plusem je i jeho snadná aplikace a možnost úpravy na požadovaný tvar. Víte, jak obložit stěny a strop korkem?
Korek jako všestranný materiál
Korek je přirozeně přírodní materiál, který má výborné zvukově a tepelně izolační vlastnosti. Korek je zajímavý také v tom, že dokáže odolat hodně vysokým teplotám (uvádí se, že až do 120 °C) a především opotřebení. Výhodou je i to, že nevyžaduje žádnou zvláštní péči. K očištění od prachu stačí navlhčený hadřík.
Proč zvolit korkové obklady
Korek má nezaměnitelný vzhled, jako obklad tak působí velmi příjemně, teple a útulně. Na trhu je k sehnání řada odstínů a typů struktury, takže nemusíte mít ten nejběžnější vzor, který se využívá třeba na plochy nástěnek. Zvolit si můžete i z luxusního provedení korku a designem se výborně přizpůsobit okolnímu vzhledu interiéru.
Postup jak obložit stěny a strop korkem
- Stěny a strop musí být čisté, suché a rovné. Odstraňte předchozí obložení, tapety nebo vrstvy barvy. Nečistoty oškrabejte nebo smeťte.
- Na povrch stěny nebo stropu naneste lepidlo v rovnoměrné vrstvě a nechejte ho lehce proschnout. Používejte jemný štětec nebo váleček. Lepidlo naneste na plochu, které se budete aktuálně věnovat. Pokud se bojíte, že vám půjde práce pomalu, natřete vždy jen nejbližší část. Pokud jste šikovnější, můžete nátěr provést po celé ploše. Vyhnete se tak případnému pokapání obkladu při další manipulaci s lepidlem.
- Jednotlivé díly korku poté nalepujte na stěnu nebo strop, přibouchávejte gumovým kladívkem nebo uhlazujte jenom rukou.
- Dbejte na to, aby byla na stěně přilepená vždy celá plocha obkladu (žádné bublinky nebo vybouleniny).
- Práci začněte ideálně uprostřed stěny nebo stropu, abyste vytvořili pěkný dekor i na bocích – na stěnu si můžete namalovat rovnou linku tužkou a držet se jí. Pokud využíváte korkový obklad s dekorací, která umožňuje tvořit mozaiky nebo poskytuje 3D efekt, pak si díly rozložte předem na nějakou plochu (třeba ve vedlejší místnosti). Ušetří vám to čas i práci se sestavováním celého obrazce. Lepidlo na zdi totiž nesmí přeschnout.
- Pokud nemáte dekorativní vzhled, tak překládejte jednotlivé díly přesně jako u běžných obkladů (v půlce nebo jedné třetině).
- V místě a na koncích, kde vám nevychází nalepit celý dílec, můžete nalepit odříznutý korek – řezaní na míru je u korku mnohem jednodušší než u běžného keramického obkladu, zvládnete to i klasickým zalamovacím nožem.
- V korku jde snadno vyřezat i otvor na vypínače, zásuvky nebo světla. To můžete udělat před samotným lepením. Některé korkové obklady to umožňují i na nalepeném dílu na zdi nebo stropu.
Aplikace korkových obkladů na stěny i strop je velmi snadná. I v případě, že se vám nějaký díl nepovede správně položit, můžete jej snadněji z plochy odstranit a nalepit tam díl jiný. Korkové obklady jsou barevně stálé, mají dlouhou životnost, jsou 100% přírodní, nezpůsobují alergie. Montáž je jednoduchá a díky váze materiálu skutečně „lehká“.
Ohodnoťte tento článek:
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Stropy