Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak odhlučnit strop? - polystyrenem NE, minerální vlnou ANO

  

Pokládat otázku, proč se dělá odhlučnění stropu, není nutné příliš rozepisovat. Je to hlavně díky hlučným sousedům, či rodině bydlící v dvougeneračním domku.

Ze začátku vám to určitě nevadí, když vám sem tam hraje hlasitá hudba, slyšíte hlasitý smích, dupot, ale i nevhodnou konverzaci. Ale jak sami dobře víte, všechno má své meze a pokud i vy chcete mít svůj klid a doma rodinnou pohodu, neváhejte s odhlučněním stropu. Odhlučnění stropu není příliš nákladnou investicí. A tato následná investice se vám vráti v podobě ticha.

Jaké jsou vhodné materiály pro odhlučnění?

  • Minerální vlna - optimální materiál
  • Polystyren - tlumí vysoké frekvence hluku (vysoké tony). Některé druhy nedokáží tlumit nízké frekvence tzv. dunivé zvuky. Není vhodný na odhlučnění stropu.

Mezi výhody minerální vlny patří: vysoký útlum kročejového hluku, odolnost proti ohni, dobré tepelně izolační vlastnosti. Při větších tloušťkách se používá v kombinaci s polystyrenem a to především u zatěžovaných konstrukcí.

Mezi výhody polystyrenu patří: výborné tepelné izolační vlastnosti, tepelná stabilita, odolnost proti stárnutí, zdravotní nezávadnost, levný, dostupný stavební materiál, lehkost práce a montáže. Určitě bychom našli další pozitiva, nicméně to jsou ty nejdůležitější informace, které dělají polystyrén až skoro univerzálním stavebním materiálem.

Jak tedy postupovat při odhlučnění?

Prvně je dobré si zvolit typ a tloušťku materiálu. V hobymarketech se můžeme setkat nejčastěji s těmito tloušťkami od 30 mm až do 160 mm. Rozhodně se nedoporučuje nejmenší tloušťka, což je 30mm. Ne, že by to nebylo dostačující, ale je mnohem lepší zakoupit o něco tlustší izolant, abychom mohli předejít někdy až nepříjemnému hluku. Ideálně kolem 100 mm.

Co dále potřebujeme? Je to určitý počet tabulí, rolí. Důkladně si tedy změřte plochu stropu a na tomto základě si nakupte požadovaný počet.

Nezapomeňte také na způsob uchycení izolace. Nejběžněji se používá zavěšený sádrokarton, na který se zvuková izolace položí. Zavěšení podhledu by mělo být ze silentblokových závěsů (Co je silentblok? - pryžokovový antivibrační prvek).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.17/5 (6 hlasů)

Související články