Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak očalounit dveře?

  

Máte-li doma zárubně atypických rozměrů, je pro vás levnější alternativou renovace dveří starých, namísto jejich kompletní výměny. Obzvláště tehdy, když se do toho pustíte svépomocí, byť se samozřejmě můžete obrátit i na odborníka. Ovšem čalounění dveří zvládnou zruční kutilové i doma. Jak?

Základem je koženka a molitan

Nejprve musíte dveře samozřejmě sundat a odmontovat kování.

Na čalounění budete potřebovat v první řadě koženku a molitan. Koženka by na sobě z rubové strany měla mít úplet. Je to vhodnější než tkanina kvůli mnohem lepšímu přizpůsobení.

Pokud si chcete poněkud zjednodušit práci, můžete si koupit už připravený kompletní dveřní díl v podobě koženky, která na sobě má předem nalepený molitan. K němu už dostanete také těsnící pásky určené k přidělání po obvodu dveří i sadu napínáků na přitlučení. Pokud ovšem neseženete adekvátní rozměr na svoje dveře, nezbývá vám, než se vrátit k první variantě a nejprve si koženku i molitan rozměřit a nalepit vlastními silami.

Čtěte také: Jak na řezání molitanu?Jak sladit podlahu a dveře?Jak na tapetu na dveřích?

Molitanová vrstva by měla optimálně mít tloušťku alespoň 5 cm. Nezapomeňte v případě vchodových dveří také vystřihnout prostor nejen pro kliku a kování, ale též pro kukátko. Nemusíte být při měření až tak přesní, protože stejně vystřižené otvory překryjete.

Pokračujeme materiálem na připevnění

Dalšími nezbytnostmi jsou lepidlo a napínáky, kterými koženku na dveře připevníte nebo můžete použít místo nich i sponkovačku. Tady se vyplatí naopak nespěchat a práci se věnovat pečlivě, aby se vám materiál nikde nekrabatil a na své místo jste ho upevnili rovně. Začněte v rozích, pokračujte na horní a spodní straně a na závěr upevněte koženku na bočních stranách dveří.

Rozpočet na celou vlastnoruční renovaci nepřesáhne tisíc korun, investovat je zapotřebí jen několik hodin času. Příjemným bonusem je navíc i to, že očalouněné dveře poslouží jako zvuková i tepelná izolace.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.48/5 (23 hlasů)

Související články