Jak pracuje sušička prádla?
Přemýšlíte, že si pořídíte sušičku prádla a ušetříte si práci s věšením a žehlením svého oblečení? Pak jistě nebude na škodu zjistit, jak vlastně sušička funguje. Pomůže vám to pochopit, jak lze celý proces praní a sušení prádla udělat kratší a úspornější.
Typy sušiček
Obecně můžeme rozlišit mezi 2 základními typy:
-
kondenzační: přebytečná voda se shromažďuje na 1 místě (do nádobky, rovnou do odpadu),sušička s tepelným čerpadlem je také kondenzační.
-
ventilační: horký vzduch zajišťující sušení je odváděn ven z místnosti oknem nebo speciální stavební úpravou (k níž je potřeba vybourat díru do zdi).
Součásti sušičky a jak fungují
Základním nápadem sušiček je, že horký vzduch fouká dovnitř bubnu z jedné strany, zatímco se prádlo suší vevnitř bubnu a současně se z druhé strany extrahuje pára vzniklá z vlhka.
-
Centrální buben: srdcem stroje je velký kovový buben s lopatkami po celém svém vnitřním okraji. U domácích sušiček se střídají strany otáčení. Vždy se po asi 30 vteřinách zastaví a začne se otáčet na druhou stranu, aby se oblečení neseskupovalo pouze nahoru. Je běžně viditelný, vkládáte do něj mokré prádlo.
-
Sání vzduchu: zabezpečuje nasávání studeného vzduchu dovnitř sušičky. Nejčastěji je najdete v přední části, aby se zabránilo nasávání špíny a prachu, jako by tomu bylo, pokud by sání bylo umístěné v zadní části.
-
Ventilátor: nasává vzduch dovnitř a tlačí ho směrem k topnému prvku.
-
Elektrický motor: pohání ventilátor.
-
Topný prvek: jak chladný vzduch proudí kolem topného tělesa, zahřívá se a dál proudí horký suchý vzduch. Součástí je termostat, který periodicky zapíná a vypíná topný prvek, aby se předešlo přehřání nebo spálení vašeho oblečení.
-
Centrální buben: poté horký vzduch proudí do bubnu, nejčastěji přes velké otvory na jeho zadní straně. U větších sušiček jsou dírky po celém bubnu a horký vzduch stoupá zespoda nahoru.
-
Řemen: zajišťuje otáčení bubnu a bývá připojený k elektrickému motoru, stejně jako ventilátor. U sušiček je to nejčastěji vyměňovaná součástka.
-
Lopatky: jak se buben otáčí, lopatky pomáhají přemisťovat mokré prádlo, dokud nedosáhne horní části bubnu. Odtud vlivem gravitace spadne dolů přes horký a suchý vzduch. Sušičky právě tímto způsobem pracují nejefektivněji. Při přetížení sušičky dochází k tomu, že se prádlo jen roluje podél bubnu ve velké mokré kouli a vysušení trvá mnohem déle.
-
Měkký filtr: slouží k zachycení prachu a kousků chomáčů u vzduchu, který vychází ze sušičky. Pro předejití požáru je důležité tento měkký filtr pravidelně čistit, nejlépe po každém použití sušičky.
-
Ventilační sušička má
-
Kondenzační sušička má
-
Topné těleso: zahřívá ochlazený vzduch po kondenzaci, k ochlazení kondenzátoru využívá chladný vzduch z okolí sušičky. Protože tyto klasické kondenzační sušičky nevyužívají zbytkového tepla, musí se ohřívat topením a to je velmi energeticky náročné.
-
Tepelné čerpadlo: z bubnu je přes něj odváděný teplý vlhký vzduch, který tepelné čerpadlo ochladí, čímž se vzduch kondenzuje na vodu a ta je vyváděná ven. Díky tomu se prádlo může sušit při teplotě kolem 50 °C a oproti klasické kondenzační sušičce spotřebuje až o polovinu méně energie.
Čtěte také: Jak ušetřit za elektřinu nemalé peníze?
Odstranění vody u kondenzační sušičky
- některé sušičky mají dole pod tepelným výměníkem umístěný zásobník na vodu
- jiné mají nainstalované čerpadlo, které vodu přečerpá do nádrže umístěné na přední straně sušičky, což usnadňuje vyprázdnění vody
- voda může být odváděná také přímo do odpadu pomocí přídavné externí hadice.
Jak ušetřit?
Nesnadněji ušetříte už při nákupu sušičky, když si vyberete energeticky méně náročný model. V teplejším období můžete prádlo nechat trochu vyschnout venku a až potom jej dát dosušit do sušičky. Tento postup je také šetrnější pro vaše oblečení.
Také je potřeba myslet na pravidelné čištění filtru u kondenzační sušičky, protože se znečistěným spotřebovává více energie. Ušetříte i využíváním nízkého tarifu (nočního proudu).
Ohodnoťte tento článek:Hodnocení: 4.33/5 (12 hlasů)
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Koupelna