Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak odstranit staré nátěry louhem?

  

Pro odstranění starého nátěru lze využít hned několik typů louhů. Které to jsou a jak na správné použití?

Začínáme s louhováním a na co nezapomenout

První možností je louh sodný, tou druhou louh draselný. Většinou se používá v koncentraci 5 až 8 %. Teplota by měla být asi 40 °C. Louh pořídíte běžně v libovolné drogerii. Kupuje se ve formě granulí nebo jako již předem připravený roztok. V dostupnosti sice problém není, nicméně úskalí nastávají až s poněkud obtížnější manipulací vyžadující specifické podmínky. Louh je totiž žíravina, se kterou je nejlépe pracovat na otevřeném prostranství – na dvorku nebo na zahradě.

Nebezpečný je i pro vaše zdraví. Poškodit může nejen nádobu, ve které ho budete rozmíchávat, ale rovněž například štětec a nakonec i vaši pokožku a sliznice, proto byste měli pracovat v rukavících, příslušné obuvi v podobě holinek a ideálně se vybavte i ochrannými brýlemi a pokrývkou hlavy.

Nejlépe bude když si postup předem vyzkoušíte na malé ploše, abyste si dokázali udělat představu o výsledku. Louhování slouží nejen k odstranění nátěru tzv. mokrou cestou, ale také dokáže účinným způsobem eliminovat nečistoty, plísně a dřevokazný hmyz.

Jak by mělo louhování správně vypadat?

Poměr by měl být na přibližně litr horké vody asi jeden a půl lžice hydroxidu. Při míchání buďte opatrni, celá směs bude pravděpodobně hodně prskat. Následně už stačí jen nalít na předmět, který potřebujete vylouhovat a dodrhnout rejžákem. Celý postup můžete podle potřeby i opakovat. Jakmile popsaný proces dokončíte, na celou plochu je nezbytné aplikovat ocet rozředěný s vodou. To je kvůli neutralizaci louhu. Následně stačí už jen nechat uschnout a můžete použít další povrchovou úpravu, například lakování. Musíte počítat s tím, že je tato procedura poměrně časově náročná.

Co dělat, když se do něj nechcete pouštět svépomocí? 

Protože v domácích podmínkách může být tento postup i značně komplikovaný, lze ho nahradit například použitým odstraňovače starých nátěrů. Jeho zbytky stačí po použití umýt standardním saponátem.

Jinou variantou rovněž je obrátit se na profesionály, kteří se zaobírají například louhováním nábytku. V případě, že chcete mít náročný úkol bez práce, se jedná o naprosto ideální variantu. Nicméně za to, když si například váš nábytek projde louhovou „lázní“ si samozřejmě zaplatíte. Částky se pohybují v řádech několika stovek korun. Mohou ale převýšit i hranici 1 000 Kč.

Proto si pečlivě zvažte, zda chcete raději ušetřit čas nebo peníze. Nicméně louhování se určitě nevyplatí jako celek zavrhovat. Po renovaci tímto způsobem může váš nábytek získat zcela novou tvář a nezaměnitelnou krásu. Pozor si dejte, pokud je ale nábytek slepený klihem. Louh lepidlo totiž zcela odstraní a nábytek by se mohl i kompletně rozpadnout.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.7/5 (10 hlasů)





Související články