Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vybrat světlo do dětského pokoje?

  

Nejen design hraje při výběru světa do dětského pokoje svoji roli. Při rozhodování o tom, jaké či oné svítidlo své ratolesti do jejího království koupíte, musíte vzít v úvahu rovněž velikost místnosti, množství denního světla, které skrze okna proudí dovnitř, barvu nábytku a stěn, které se v pokoji vyskytují a také stáří dítěte. To, co vyhovuje batoleti, již zdaleka není dostatečné pro teenagera.

Zapomenout nesmíte ani na zdravotní a bezpečnostní hledisko. Zejména děti v útlém věku rády prozkoumávají vše, co jde, proto by nemělo svítidlo obsahovat žádné malé částice ani nic jiného, co by mohlo malým dětem jakkoliv ublížit. Při nákupu i instalaci osvětlení berte v potaz i fakt, že přímý pohled do žárovky či zářivky není v žádném případně zdravý.

Dětský pokoj slouží jako multifunkční místnost. Děti zde tráví velké množství svého volného času, hrají si tu, spí a v pozdějších letech i píší své domácí úkoly a studují. Proto je zřejmé, že jedno světlo rozhodně stačit nebude. Rozdělme si osvětlení dětského pokoje dle typů a umístění svítidel.

Stropní osvětlení

Lustr či jiné stropní osvětlení přináší do pokoje nejvíce světla. Mělo by být umístěné tak, aby dosáhlo do všech koutů pokoje a dostatečně silné. Hodí se pro něj spíše teplejší barvy. Co se designu týká, nejmenší děti ocení svítidlo zajímavého tvaru nebo vzhledu. Pokud bude připomínat jejich oblíbenou pohádkovou postavičku nebo činnost (fotbalový míč například), v jejich očích jistě stoupnete.

Osvětlení psacího stolu

K psacímu stolu, kde školáci píší své domácí úkoly, učí se a tráví čas na počítači, je ideální mírnější bílé světlo, které tolik nehřeje a zároveň napomáhá koncentraci. Nejlepší variantou je stolní lampa s polohovacím ramenem. Z hlediska bezpečnosti je třeba zajistit, aby lampa stála na rovném podkladu a minimalizovat tím tak pravděpodobnost jejího pádu, který by mohl pro dítě znamenat velké nebezpečí. Co se umístění týká, lampička by měla stát na opačné straně stolu, než kterou rukou dítě píše.

Žárovka

Autor: TeroV

Světlo k posteli

Spousta dětí si před uložením se k spánku ráda čte nebo alespoň brouzdá v knihách a časopisech. Osvětlení postele se dá realizovat buď pomocí stolní lampy, která se umístí na noční stole nebo nástěnného svítidla. Jeho ovládání by měla být v dosahu dítěte, aby jej mohlo bezpečně a pohodlně vypínat a zapínat. Zauvažujte nad svítidly s funkcí postupného stmívání, díky kterým si děti mohou nechat rozsvícené tlumené světlo i při spánku.

Zejména menší děti vyžadují mít u postele rozsvíceno při usínání, bojí se totiž tmy, což lze vyřešit právě pomocí nástěnného světla.

Osvětlení může v dětském pokoji fungovat také jako designový doplněk. Skvěle se pro tento účel hodí led pásky, které podsvítí stůl, podtrhnou barevnost nábytku apod. a dotvoří tak tu správnou atmosféru dětského pokoje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články