Cena by neměla být rozhodující
Jedním z kriterií při koupi klimatizace bývá pro mnohé cena. Ta se může pohybovat v řádu několika stovek až po několik tisíc korun. Cena by však neměla být rozhodující, mnohem důležitější je, co od klimatizace očekáváte. Důležité je si uvědomit, že čím méně za klimatizaci zaplatíte, tím horší práci pro vás odvede.
Obraťte se na odborníky
Pokud nemáte s nákupem klimatizace žádné zkušenosti, měli byste se vždy obrátit na odborníky. Ti jsou schopni vybrat správný tip přesně podle vašich požadavků a prostoru, do něhož klimatizaci vybíráte.
Důležitý je výkon
Jedním z nedjůležitějších faktorů při výběru klimatizace je její výkon. Dříve než se tedy vydáte do obchodu, měli byste znát podlahovou plochu prostoru, kam chcete klimatizaci koupit. Neméně důležitá je také výška stropů. Podle těchto údajů vám odborníci pomohou vybrat klimatizaci s výkonem, který zaručí vámi požadovanou tepelnou pohodu. Vyberete-li klimatizaci s malým výkonem, je pravděpodobné, že vám prostor dostatečně nevychladí a poběží stále naplno. Což nejspíš poznáte na účtě za elektřinu. Pokud však naopak zvolíte příliš velký výkon, bude se klimatizace stále zapínat a vypínat.
Chladný vzduch vevnitř, teplý vzduch ven
Klimatizace fungují na principu, že uvnitř bytu vzduch ochladí, ale musí teplý vzduch odvádět ven. Odvod teplého vzduchu je řešen v závislosti na typu klimatizace několika způsoby.
Mezi nejjednodušší a zároveň nejlevnější patří mobilní klimatizace. Ty mají vývod teplého vzduchu řešen hadicí, kterou prostě vystrčíte z okna. Nevýhodou tohoto způsobu je, že vám částečně otevřeným oknem bude do bytu stále částečně proudit teplý vzduch. Takže ochladit prostor na požadovanou teplotu je náročnější.
Další nevýhodou mobilních klimatizací je větší hlučnost. Jen pro lepší představu, průměrná mobilní klimatizace vydává stejný hluk jako průměrná myčka nádobí. Což vás může rušit třeba při sledování televize nebo v noci, když chcete spát.
Nástěnné klimatizace
Lepším řešením než mobilní klimatizace jsou pak nástěnné klimatizace. Ty jsou umístěny někde u stropu, zpravidla nad dveřmi nebo nad oknem a kondenzační jednotka je umístěna venku. Místo, kde je vnitřní jednotka umístěna, byste měli vybírat pečlivě.
Přímé proudění klimatizovaného vzduchu přímo na člověka je nevhodné a citlivějším jedincům může způsobit zdravotní problémy, počínaje nachlazením až po ztuhlost svalů.
Nástěnné klimatizace však vyžadují odbornou montáž a zpravidla se neobejde bez menšího stavebního zásahu. Jejich výhodou je však téměř bezhlučný provoz. Nástěnnou klimatizaci tak můžete mít, na rozdíl od levnější mobilní verze, zapnutou celou noc bez toho, že yste si museli pořídit špunty do uší, abyste se vyspali.
Klimatizace s časovačem
Většina moderních klimatizací, ať již těch nástenných nebo mobilních, má k dispozici časovač. Velmi praktická záležitost, která vám umožní si nastavit chlazení přesně podle vašich poždavků. Díky němu se můžete po náročném běhání po rozpáleném městě vrátit do příjemně vychlazeného bytu.
Teplo nebo zima?
Klimatizaci sice kupujete primárně za účelem, abyste si doma ochladili vzduch. Moderní přístroje však umí i praví opak. Vzduch nejen ochladí, ale v případě potřeby s klimatizací můžete také topit. Klasické topení sice nenahradí, ale v pošmourných podzimních dnech zajistí doma dostatečný tepelný komfort.