Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Ideální velikost dílny

  

Ideální velikost dílny je komplikované téma - pro každého je zkrátka ideální něco jiného. A to ani nemluvíme o tom, že každá profese potřebuje různé vybavení dílny. Jak se ale do návrhu dílny pustit od začátku? A jakou velikost dílny tedy zvolit? 

Jak si zvolit ideální velikost dílny? 

Pro správný výběr velikosti dílny je důležité zvážit několik parametrů. Pomoci ujasnit si vaše priority a potřeby mohou návodné otázky. Vemte si do ruky tužku a papír nebo otevřete Word v počítači a odpovězte si na následující otázky. 

1. Jaký je účel dílny? 

Zřizujete si dílnu pro výrobu věcí do domácnosti nebo jen tak pro zábavu? Případně můžete budovat dílnu pro vaše podnikání. Čím více času v ní plánujete trávit, tím více byste si měli dílnu vyrobit podle vašich potřeb a nedělat příliš kompromisů. 

2. Jaký druh dílny potřebuji? 

Je rozdíl, jestli plánujete dílnu na občasné opravy anebo jestli si zařizujete dílnu pro zámečníka, který už potřebuje řadu zařízení, která jsou navíc velmi těžká. 

3. Chci, aby se dílna rozrůstala? 

Zvažte, jestli budete v budoucnu dílnu rozšiřovat, přibyde vám například nějaký zaměstnanec? Plánujete rozšířit výrobu? Při potenciálním růstu dílny na to už myslete při jejím plánování, kde by se dala rozšířit a usnadněte si případnou rekonstrukci dopředu. 

4. Potřebuji velké stroje do dílny? 

Pokud budete v dílně potřebovat velké stroje, počítejte s jejich rozměry a připočtěte je k velikosti dílny. Pomoci vám může náčrtek na papír, kde si vyzkoušíte, jak by stroje v dílně mohly být rozmístěny, aby vám ulehčovaly práci co nejvíce. 

5. Potřebuji skladovací prostory? 

Možná budete potřebovat skladovací prostor na vaše výrobky. Uvažujte o něm již dopředu a přemýšlejte, zda vám bude stačit stabilní regál nebo kde budete věci v dílně skladovat. 

6. Jaké jsou náklady na provoz dílny? 

Při plánování velikosti dílny zvažte nejen prostor, který si můžete dovolit postavit na pozemku, ale také další náklady na provoz, mezi které patří především vytápění. Pokud budete v dílně celoročně, pravděpodobně budete nějaký druh topení do dílny řešit a to už se může prodražit. Přemýšlejte tedy nejen o rozměru dílny, ale i o výšce stropů. 

Příklady velikostí dílny

Nejmenší pohodlná velikost dílny - pokud si stavíte první dílnu, nemáte představu, kolik času tam strávíte a pravděpodobně nebudete potřebovat větší stroje, můžete si postavit nejmenší pohodlnou velikost dílny. Doporučovaný je rozměr 3x3 metry. 

Dílna bez kompromisů - velikost dílny bez větších kompromisů je zhruba 9x6 metrů, vejde se vám tam už nějaké zařízení, zároveň to není přehnaně veliký prostor pro případně vytápění či osvětlení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)