Co dělat se zažloutlým nábytkem?

Pořizovali jste si bílý nábytek, ale barva už není, co bývala. Nábytek je spíše nažloutlý a máte obavy, že jej už nevyčistíte. Možná vás překvapí, že i nažloutlý nábytek může být zase krásně bílý. Než poběžíte pro nový nábytek, vyzkoušejte naše tipy na různá čistidla na čištění zažloutlého nábytku. 

Čím vyčistit zažloutlý nábytek? 

Bílý nábytek časem žloutne, k zažloutnutí příspívá také UV záření, nekvalitní materiál, tabákový kouř, případně nevhodná údržba. Jak ale nábytek vyčistit? 

Voda s prostředkem na nádobí

Pro běžnou údržbu bílého nábytku vám postačí vlažná voda spolu s čistícím prostředkem na nádobí. Nábytek pak omývejte navlhčeným hadříkem, ideálně z mikrovláken. Tato metoda vám pomůže odstranit mastnostu i různé skvrny. Hodí se na čištění bílé kuchyňské linky i jiného bílého nábytku, u toho si ale dejte pozor, aby voda byla vlažná pro lepší účinnost. 

Jedlá soda nebo ocet 

Jednou za čas je vhodné nábytek čistit pomocí jedlé sody a octu, které jsou o něco agresivnější než prostředek na nádobí a pomohou vám nábytek udržet bílý. Tuto metodu nepoužívejte na lesklý a lakovaný nábytek, abyste jej více nepoškodili. Pro vytvoření čistidla použijte následující poměry:

  • 200 ml octa,
  • 50 g jedlé sody a
  • 400 ml teplé vody.

Na čištění opět používejte hadřík z mikrovláken, aby nedošlo k mechanickému poškození nábytku. 

Francovka

Jinou možností je pak vyčistit nábytek pomocí alkoholu s využitím francovky. Postup na čištění je stejný, jen vytvoříte jiné čistidlo, které míchejte v následujícím poměru: 

  • 1 díl francovky, 
  • 1 díl vody. 

Bramborový a kukuřičný škrob

Další přírodní metodou je smíchání škrobu v teplé vodě, může být bramborový nebo kukuřičný, případně můžete použít oba. Škroby přidávejte a míchejte s vodou, dokud vám nevznikne škrobová pasta. Jemným mírně navlhčeným hadříkem z mikrovlákna poté pastu naneste na nábytek a nechte pár minut působit. Poté jemně setřete. 

Čistící prostředky

Další možností je pořídit čistící prostředky přímo určené na čištění nábytku, pořídit jich budete muset pravděpodobně více, abyste správně vybrali přípravek na jednotlivé povrchy nábytku. U těchto výrobků čtěte poctivě a dodržujte pokyny na obalech, abyste nábytek nepoškodili.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články