Jak utěsnit sprchový kout

Koupelna je jednou z nejdůležitějších místností celého domova. Jedná se o prostor nabízející všem potencionálním zájemcům únik před rutinou každodenních starostí skrze plnohodnotnou relaxaci, která se v dnešní uspěchané době hledá jen velmi těžko. K tomu, aby koupelna dokázala nabídnout určitý užitný komfort je nutné, aby disponovala moderním vzhledem a v neposlední řadě i plně funkčním příslušenstvím v odpovídající kvalitě. V tomto článku se podíváme, jak správně utěsnit sprchové kouty, které jsou mezi lidmi oblíbené pro svou značnou prostorovou nenáročnost a skvělé využití při potřebě se rychle omýt.

Ve své podstatě se nejedná o nic složitého, jen je nutné dodržet několik všeobecně známých zásad zajišťující bezproblémový chod.  

Podezděné a samonosné vaničky

Přistupme k vlastnímu návodu , jak správně utěsnit sprchový kout. Tento nenáročný úkon zvládne i mírně zdatný kutil s přirozeně vyvinutým citem pro řemeslnické pracovní činnosti. Vaničky sprchových koutů se rozdělují na dvě základní skupiny:

  • samonosné
  • podezděné

Vaničky určené k podezdění vyžadují vytvoření zděného lůžka, do kterého se následně vkládají. Naopak samonosné vaničky se upevňují na srovnanou vydlážděnou podlahu. Nebojte se, nejde o žádný složitý postup, usazení je celkem snadné i se závěrečným utěsněním.

Přesný postup instalace vaničky

Ještě před samotnou manipulací s vaničkou si jí důkladně prohlédněte, jestli není poškozená či nevykazuje dalších abnormalit. Jakmile vaničku usadíte, výrobce se již od reklamací distancuje. Je nutné, aby dlažba a obklad vždy končily za úrovní zakoupené vaničky. Stále se mezi kutili naleznou lidé, kteří obklady a dlažbu dotahují k vaničce až po usazení, čímž jí pevně spojí se zemí, tento postup správný není. Nezapomínejte, že vanička musí být z důvodu oprav nebo rekonstrukce připravená k případnému vyjmutí. Pokud k ní dotáhnete obklady nebo dlažbu a zasilikonujete, bude se vám následně vyndavat opravdu velmi těžko a je dost pravděpodobné její poškození.

Před usazením je nutné připravit sifon v podlaze i na straně, kde ho má umístěný vanička. Vždy se držte klíčových informací vycházejících z návodu prodejce. Rovněž se velmi často setkáte se speciálními příchytkami, které jsou určené ke stabilizování polohy vaničky.

Utěsnění sprchového koutu

Otočte si sprchovou vaničku tak, abyste hleděli na spodní stranu, která bude v kontaktu s podlahou. Zdrsněte povrch brusným papírem a po té po celém obvodu naneste kvalitní silikonový tmel. Aplikujte jej cca j cm od okraje hrany tak, aby za žádných okolností nepřesahoval a nebyl tak po vmáčknutí pod vaničkou vidět. Nyní vám již nic nebrání ve vmáčknutí sprchové vaničky do požadovaného místa.

Vaničku nezapomeňte dobře utěsnit i u obkladu, zde opět použijte silikonový tmel. Díky tomu nebude za vaničku zatékat. Určitě není na škodu popřemýšlet o vaničkových lištách, které se dobře udržují v čistotě a navíc napomáhají k lepšímu odtoku vody ze stěn přímo do vaničky. Pokud se pro lišty rozhodnete, musíte je připevnit silikonovým tmelem.

Doufáme, že vám tento stručný návod lépe poodhalil tuto celkem srozumitelnou oblast stavební práce a nyní dokážete svou vlastní vaničku utěsnit bez jakýchkoliv komplikací.

Žádné těsnění není na věky

Na konec si musíme uvědomit, že jakékoliv místo, které je exponováno pravidelnému kontaktu s vodou potřebuje pravidelnou renovaci. Nezáleží na tom, jestli jste si koupili nejkvalitnější sprchový kout či použili ten nejdražší silikonový tmel nebo těsnění. Déletrvající příval vody zkrátka jednoho dne nad obezděním a řádném utěsnění zvítězí. Kontrolujte svou vaničku a v případě potřeby těsnění obnovte, zrenovujte.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.93/5 (15 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články