Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak podezdít sprchovou vaničku?

  

Nabízí se otázka, proč sprchovou vaničku vlastně podezdíváme, když má svoje podstavy? Odpověď je jednoduchá: podstavy jsou vratké a slouží jen k udržení pozice, než bude vanička zazděná. Je to i pro vaši bezpečnost, protože přeci jen se cítíme lépe, když víme, že se stoprocentně nepřevážíme.

Podezdívka sprchové vaničky je skoro stejná jako podezdívka vany.

Podezdění

Vytvoříme oporu u stěn, protože tam se poté nedostaneme. Na toto se hodí CD sádrokartonový profil, který slouží k rychlé a nenáročné realizaci interiérů. Také je k sehnání jen za pár korun, což je jeho další výhodou. CD profil bychom měli namontovat ve správné výšce pomocí hmoždin na zeď po obvodu vaničky a vyvážíme pomocí vodováhy, a to velmi pečlivě.

Může se stát, že nebudeme moci vrtat do zdi, ať už z jakéhokoli důvodu. V tomto případě je třeba tuto oporu vytvořit podezděním a to nejlépe z plynosilikátových (porobetonových) tvárnic. Plynosilikátové tvárnice jsou z pórobetonu. To je druh lehkého betonu s dobrými zvukově a tepelně izolačními schopnostmi. Tento druh betonu můžeme označovat také jako přímo lehčený – vylehčení bylo dosaženo při výrobě vytvořením póru přímo do vlastní hmoty betonu. Vyrábí se ze tří základních složek. Těmi jsou: nějaké plnivo, pojivo a voda. Plnivo může být buď křemičitý písek nebo elektrárenský popílek (škvára, struska). Pojivem je vápno a vylehčení se dosahuje plynem, který vzniká chemickou reakcí v důsledku vložení hliníkového prášku nebo pasty.

Podezdění vytvoříme na místě za vaničkou. V okamžiku, kdy máme nachystáno podepření podezděním, můžeme osadit vaničku na své místo. Aplikujeme montážní pěnu, do které vaničku vsadíme.

V další fázi používáme k podezdění znovu plynosilikátové tvárnice. Tvárnici nejprve seřízneme na správnou výšku. Je lepší jednotlivé tvárnice stavět na výšku, protože se to dobře srovnává do vodováhy.

Tvárnici vyzkoušíme nasucho, zda správně sedí a půjde s ní manipulovat. Poté tvárnici znovu vyndáme, namažeme ji cementovým lepidlem ze všech stran. Nahoru ho dáme víc, abychom pak na horní část mohli nasunout malý kousek tvárnice. Kdyby se nám vytvořila mezírka. Po přilepení je nutné tvárnici vyvážit.

Je nutností, aby vaše práce byla přesná a dokonalá. Při pokládání obkladaček je totiž každý milimetr významný.

Dvířka pro sifon

Pokud by se vás někdo ptal, kde máte dvířka pro sifon, dávám vám odpověď. Ty si teprve vytvoříme za pomoci jakéhokoli vrtáku a vrtačky. Otvor pro dvířka se nakreslí na podezdívku v místě, kde si je plánujeme a opět musíme malovat přesně. Je to práce spíš pro perfekcionisty než pro ty, kteří to chtějí mít co nejdříve z krku.

Vyvrtá se otvor v jednom místě nákresu a pak řežeme po obvodu namalovaných dvířek. Také můžete použít malou pilu, ale vrtačkou je to zaprvé rychlejší a zadruhé pohodlnější. Toto vyřezání otvoru je lépe nechat na druhý den, kdy je lepidlo zatvrdlé.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.92/5 (13 hlasů)

Související články