Jak na odvodnění teras a balkónu?

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jsou terasy a balkony tolik oblíbené? Hlavním důvodem je patrně skutečnost, že umožňují odpočívat obyvatelům domu nebo bytu na čerstvém vzduchu a současně jim dovolují mít soukromý přístup mimo jeho obytnou část. Terasy a balkony jsou ale již ze své povahy nuceny čelit po celý rok přírodním vlivům, a proto je na místě uvažovat i o tom, jakým způsobem je možné zařídit třeba jejich odvodnění.

Nejběžnějším způsobem odvodňování teras a balkonů je vyspádování

Nejčastěji užívaným způsobem odvodnění terasy je vyspádování, jež se realizuje od fasády domu směrem ven. Díky tomu může voda volně stékat nebo protékat pod zábradlím. Co si ale počít v okamžiku, kdy je zábradlí vyzděno? Zřejmě každý bude souhlasit s tím, že trubka, která trčí ze zdi, nepředstavuje žádný chtěný estetický prvek. K tomu ještě přistupuje další zápor, kdy voda splachuje z podlahy terasy nebo balkonu i různé nečistoty, které následně stříká přímo na omítku pod odtokem.

U vyzděného zábradlí se jako ideální ukazuje odvodnění do vnitřní kanalizace domu

Jako nejlepší možné řešení se ve výše zmíněném případě jeví odvodnění terasy do vnitřní kanalizace domu. Díky tomu stéká voda po spádovém povrchu či podkladu do vpusti. Tento způsob odvodnění povrchu je možné ještě zrychlit prostřednictvím mezivrstvy spádovaného kanálku krytého mřížkou, díky čemuž terasa po dešti rychleji osychá. Ve chvíli, kdy je mřížka umístěna před vstupní dveře na terasu, je schopna ochránit před ostříkáváním vody během prudkého deště i prosklenou stěnu.

Střešní vpusť nesmí postrádat pachovou uzávěrku

Pamatujte vždy na to, že střešní vpusť by měla disponovat speciální pachovou uzávěrkou, díky níž nebude pobyt na terase znepříjemňovat zápach z kanalizace. Obvyklá interiérová vpusť se sifonem není použitelná v místech, kde se zdržuje voda. V zimě by totiž došlo k jejímu zamrznutí, což by zapříčinilo roztrhnutí odpadní trubky a terasa by následně zatékala. Nehledě k tomu, že výměna vpusti v betonovém podkladu dá pořádně zabrat i peněžence nešťastníka.

Úspěch odvodnění obvykle závisí na ukončovacím profilu

Při realizaci odvodnění teras i balkonů je nutné pozorně vybírat ukončovací profily pro balkony a terasy. Ty by měly bránit zpětnému vzlínání vody zpět do stavby. Jejich prostřednictvím je třeba postarat se o to, aby byla voda odváděna do odvodňovacího žlabu, případně svodového potrubí či chrliče. Díky všem těmto stavebním prvkům je možné zabránit zatékání do balkonu či terasy.

Přímé odvodnění by nemělo znepříjemňovat život kolemjdoucím ani sousedům

Na plochých střechách a terasách bývá systém odvodnění ještě doplněn o bezpečnostní přepady. Odvodnění malých balkonů a teras (do 5 m2) je možné uskutečnit přímo, když se voda nechá volným způsobem stékat po okapnici nebo chrličem. Je samozřejmě třeba docílit toho, aby tato voda stékala mimo přístupové cesty do domu a jistě by z ní neměli radost ani sousedé, kteří vlastní balkony v nižších podlažích. Běžně se používá odvodňovací sklon 1-2 %.

Odvodnit terasu a balkon lze i pomocí pružných plastových lišt

V dnešní době je populární i odvádění vody z balkonů a teras prostřednictvím lišt, jež brání protékání vody mezi konkrétními prkny, čímž současně i ochraňují nosnou konstrukci a zvyšují její životnost. Pružné plastové lišty mají výhodu, že jsou schopny dávat dřevu volnost a současně ho držet na jeho místě, což neplatí pro šrouby a jiná kovově pevná uchycení, jež brání dřevu přirozeným způsobem pracovat.

Odvodnění terasy a balkonu je rozhodně činnost, kterou se nevyplatí podceňovat. Měla by být svěřována prověřeným společnostem, jež mají v daném oboru dostatek zkušeností.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.33/5 (3 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články